Šerm kordem

Od roku 2015 je šermířská soutěž rozdělena na dvě části. V základním kole (označovaném jako "Ranking Round") se závodníci utkávají systémem "každý s každým" na jeden vítězný zásah. Na základní šermířské kolo navazuje bonusové kolo (Bonus Round), do něhož nastupují závodníci podle umístění v kole základním.

Utkání se odehrávají na planši o rozměrech 14 x 1,5 m. Od roku 2022 má jedno vítězství v základním šermířském kole hodnotu pěti bodů (bodový rozdíl představuje v závěrečné kombinované části časovou diferenci 5s). Pokud v časovém limitu jedné minuty nikdo nezvítězí, jsou oba soupeři považováni za poražené. Vítězství v 70% duelů znamená 250 pětibojařských bodů.

 

Dle nového soutěžního formátu absolvuje 36 závodníků, kteří postoupili z kvalifikace, nové základní kolo šermu, které se obvykle koná s denním předstihem před semifinálovou soutěží. Body z tohoto kola si závodník nese až do konce soutěže. Nastupuje s nimi jak do semifinále, tak v případě dalšího postupu také do finále.

 

V semifinálovém a finálovém dni absolvují závodníci už jen tzv. bonusové kolo šermu ("Bonus Round"). Za každé vítězství v tomto kole získávají závodníci dva body. K zápasům bonusového kola nastupují závodníci podle umístění v základním kole. Časový limit na každý zápas je 30 vteřin. Prvním utkáním bonusového kola je zápas mezi závodníky, kteří se v základním kole umístili na 36. a 35. místě. Vítěz utkání postupuje do utkání proti 34., vítěz tohoto utkání proti 33. atd. V případě, že se žádnému ze soupeřů nepodaří utkání v časovém limitu rozhodout, vítězem zápasu se stane závodník, který skončil výš v základním kole. Pokud vítěz základního kola zvítězí zároveň v bonusovém kole (tzn. vyhraje závěrečný zápas bonusového kola), připisuje si do celkové klasifikace čtyři body.

 

Ve štafetovém závodě má každý člen družstva stanoveno pořadí v týmu a utkává se pouze se shodně nasazenými soupeři z ostatních týmů, a to na 1-4 zásahy podle počtu zúčastněných týmů. Opět 70% všech vítězných zásahů přinese týmu 250 bodů. Hodnota jednoho vítězství závisí na počtu týmů v soutěži a většinou se pohybuje okolo třech bodů. Ostatní pravidla jsou shodná s individuální soutěží.

Testovací reklama