Začíná nová sezóna v moderním pětiboji s možností kvalifikace na olympiádu

04.03.2023

Začíná nová sezóna v moderním pětiboji s možností kvalifikace na olympiádu

Celkem sedm českých jmen se už v příštím týdnu objeví ve startovních listinách úvodního Světového poháru v moderním pětiboji, který bude hostit egyptská Káhira. Předolympijská sezóna nabídne pětibojařům hned tři možnosti přímé kvalifikace na hry v Paříži 2024.

Do individuálního závodu mužů zasáhnou Jan Kuf, Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota a Martin Vlach. Mezi ženami nebudou opět chybět Karolína Křenková a Veronika Novotná. Vedle zkušenějších kolegyň navíc do letošního seriálu Světového poháru nově naskočí také teprve sedmnáctiletá Lucie Hlaváčková. „Lucka absolvuje první dva závody a pak se rozhodneme, jak dál,“ upřesňuje reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera a dodává, že podobný postup zvolí český tým u většiny reprezentantů. „Pokud všechno půjde tak, jak má, tak asi málokdo absolvuje celý seriál. Závody jsou v kalendáři mimořádně natěsnané, bylo by proto vhodné některý z nich vynechat a naplánovat místo něj kvalitní tréninkový blok. Vše záleží na vývoji sezóny.“

Předolympijská sezóna nabídne hned tři možnosti přímé kvalifikace na olympijské hry v Paříži 2024. Kvalifikační kvóty napřímo splní vítězové červnového finále Světového poháru v Ankaře a všichni individuální medailisté ze srpnového světového šampionátu v Bathu. Dalších osm míst pro každou kategorii se bude rozdávat na Evropských hrách. „Pokud bude v té osmičce vítěz předcházejícího pohárového finále, splní podmínky pro účast na olympiádě i devátý. Za každou národní federaci může kritéria splnit v každé kategorii maximálně jeden,“ doplňuje důležité informace Kučera a dodává, že další místa vzejdou ze světového žebříčku. „Aktuálně je to nejméně šest míst pro závodníky, kteří ještě nebudou kvalifikovaní napřímo. Ale myslím, že reálně to bude v každé kategorii devět, deset míst.“ Poslední přímou kvalifikací bude mistrovství světa v roce 2024.

Moderní pětiboj na Evropských hrách

Novinkou v letošním pětibojařském kalendáři budou již zmíněné Evropské hry, na nichž se koncem června v polském Krakově představí celkem 27 sportovních disciplín, z toho 18 olympijských. „Co se formátu soutěže týče, nebudou se pro nás Evropské hry příliš lišit od mistrovství Evropy. Jediný rozdíl je v absenci ženských a mužských štafet a vložení smíšené štafety doprostřed závodního programu,“ upřesňuje český kouč Kučera. Zásadní změna se však podle něj dotkne realizačního týmu. „Organizačně je to velmi podobné olympijským hrám. Soutěže tu nezajišťují jednotlivé národní federace ani sama mezinárodní pětibojařská federace. Organizace spadá pod Evropský olympijský výbor. Budou tam tak výrazně nižší kvóty na realizační tým,“ vysvětluje. „Musíme počítat s tím, že i když kvóta na sportovce bude pro individuální závod nastavena na čtyři holky a čtyři kluky, realizační tým bude významně omezený. Na to se musíme dopředu připravit.“ 

Vedle mistrovství světa a finále Světového poháru budou Evropské hry pro české pětibojaře jedním ze sezónních vrcholů. Možnost přímého splnění kvalifikačních limitů pro olympiádu však nemusí hrát podle Jakuba Kučery zásadní roli. „Vzhledem k tomu, jaká je nyní kvalita nejen mužského, ale teď už i ženského týmu, chceme mít co nejvíc lidí vysoko na světovém žebříčku. Když má někdo opravdu vysokou výkonnost, má to prokazovat dlouhodobě a mělo by se to projevit právě v žebříčku. Pokud někdo splní kvalifikační kvótu napřímo, bude to spíš bonus navíc.“

Oproti předchozímu roku se Češi tentokrát zaměří téměř výhradně na individuální soutěže. „Důraz na štafety bude letos výrazně menší,“ potvrzuje Kučera. „Začíná olympijská kvalifikace. Potřebujeme cílit individuální skladbu programů ve střednědobém horizontu směrem k olympiádě.“ Zrychlený soutěžní formát, který loni přinesl mnoho neznámých, naopak zůstává. A s ním i komplikovaná příprava v domácím prostředí. „Problém s návazností jednotlivých tréninků u nás trvá. Mezi koncem plavání a startem laser‑run bývá podle současného formátu na vrcholných akcích maximálně patnáct minut. A to jsme v zimě schopni simulovat prakticky jen na kempech ve vhodných klimatických podmínkách. V období od listopadu do března je možné v Čechách absolvovat kvalitní programy v laser‑run jedině v hale anebo na běhacím koberci. A atletická hala a bazén v jednom komplexu u nás nikde nejsou. Je to limitující a některé země mají oproti nám výhodu. Věřím, že na hlavních vrcholech sezóny se to neprojeví, ale rozhodně se to může projevit na úvodních Světových pohárech,“ upozorňuje český šéftrenér.

Příprava proběhla bez výrazných zdravotních komplikací

Blížící se olympiáda se u českých pětibojařů promítla i do podoby přípravy. Jan Kuf s Martinem Vlachem najeli podobně jako před hrami v Tokiu na osvědčený režim s tréninkovými kempy ve vyšší nadmořské výšce. Mají za sebou několik vysokohorských týdnů, další budou následovat. „Individuální parametry obou kluků umožňují, že i ve výšce mohou absolvovat plnohodnotný pětibojařský program prakticky bez omezení. Takový druh přípravy samozřejmě něco dává a něco bere. U těchto dvou máme dostatečné množství dat a ze zkušeností víme, že by se to na běhu mělo ukázat,“ předpokládá kouč Kučera.

Olympijská budoucnost moderního pětiboje

Na informaci o tom, zda bude moderní pětiboj zařazen do programu olympijských her v Los Angeles v roce 2028, zatím pětibojařský svět stále netrpělivě čeká. Závěry z prosincového jednání Programové komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jsou neveřejné. Jediné oficiální zasedání Výkonného výboru MOV v první polovině roku je stanoveno na 28. března. Budoucnost moderního pětiboje by tak mohla být jasnější už za necelý měsíc.

 

Testovací reklama