Začíná finále Světového poháru. Češi jedou do Ankary v nejpočetnějším týmu za posledních patnáct let.

29.05.2023

Začíná finále Světového poháru. Češi jedou do Ankary v nejpočetnějším týmu za posledních patnáct let.

Šest českých jmen se objeví ve startovních listinách individuálních soutěží finále Světového poháru, které tento týden hostí turecká Ankara. Naposledy závodili Češi v maximálním možném složení před patnácti lety v portugalském Caldas da Rainha. Do smíšené štafety navíc v Ankaře nastoupí ještě Filip Houška, který se vrací po zranění.

Mezi muži v individuální soutěži zabojují Martin Vlach, Jan Kuf a Marek Grycz. Navzdory původním odhadům se do redukované finálové šestatřicítky nakonec vešly také Karolína Křenková, Lucie Hlaváčková a Veronika Novotná. Zatímco startovní pole v soutěži mužů bude kompletní, v ženské kategorii řada kvalifikovaných pětibojařek startovat v Ankaře nebude. Hlavním důvodem je pravděpodobně mimořádně nabitý soutěžní program. Dlouhodobá část Světového poháru skončila před necelými dvěma týdny a finále seriálu se odehraje pouhé tři týdny před začátkem Evropských her. V případě účasti českých žen ale nakonec podle reprezentačního trenéra Jakuba Kučery převážily klady. „Na tomto závodě bude stejný formát jako na olympiádě v Paříži. Tedy s jízdou na koni už v semifinále. Měl by tam tedy být kvalitní parkur. Za druhé je ve finále možné získat vysoké body do světového žebříčku, které následně ovlivňují nasazování do jednotlivých kvalifikačních skupin na vrcholných akcích. A navíc je to samozřejmě další příležitost zazávodit si s těmi nejlepšími,“ vypočítává český kouč.

V loňském pohárovém finále nasadili čeští pětibojaři vysokou laťku. Všichni tři muži se vešli do elitní desítky, Karolína Křenková byla třináctá. „Porovnání s loňským rokem moc smysl nedává,“ odmítá Jakub Kučera. „Loni se poprvé závodilo v novém, zkráceném formátu. Výkonnost světové špičky šla proto letos logicky zase nahoru. Hlavními vrcholy letošní sezóny pro nás zůstávají mistrovství světa a Evropské hry. A na obou těchto akcích se bude závodit v jiném formátu než v Ankaře. Tři nejvýznamnější závody roku a každý se odehraje v jiném formátu. To je současný moderní pětiboj,“ poznamenává. Na rozdíl od Evropských her a mistrovství světa proběhne finále Světového poháru logicky bez kvalifikací. Muži budou mít navíc mezi základním kolem šermu a semifinále jeden den volna. Na Evropských hrách se zase závodníci na několik dnů zastaví až mezi semifinále a finále. 

Vrací se zraněný Filip Houška

Poprvé se v letošní pohárové sezóně představí Filip Houška. V Ankaře nastoupí s některou z přítomných žen do smíšené štafety. „Filip se vrací po relativně vážném zranění. Měl únavovou zlomeninu jedné z nártních kůstek. Myslím, že i s ohledem na to, aby měl ještě šanci nějak smysluplně zasáhnout alespoň do druhé poloviny sezóny, je pro něho dobře, že bude startovat alespoň ve štafetě,“ vysvětlil Jakub Kučera. „Teď testoval zátěž na mezinárodním mistrovství Německa, kde šel jen část soutěže, a vypadalo to docela dobře.“

Turečtí pořadatelé

Finále Světového poháru se stejně jako loni uskuteční v Ankaře. A to i přesto, že dubnový Světový pohár v turecké metropoli pořadatelé nezvládli. „Já věřím, že splní to, co slíbili, už když se řešila situace ohledně toho nešťastného svěťáku. V dubnu byla ta soutěž ze strany organizátorů naprosto nezvládnutá. Věřím, že to bude úplně jiné a organizační úroveň soutěže bude odpovídat jejímu významu,“ je přesvědčený reprezentační kouč.

Finále Světového poháru v Ankaře odstartuje středeční semifinálový šerm žen i mužů.

Finále SP, Ankara, program:
Středa, 31.5. - základní kolo šermu ženy, muži
Čtvrtek, 1.6. - semifinále ženy
Pátek, 2.6. - semifinále muži
Sobota, 3.6. - finále ženy, muži
Neděle, 4.6. - smíšené štafety

Testovací reklama