Všichni tři Češi se na finále SP vešli do TOP 10

25.06.2022

Všichni tři Češi se na finále SP vešli do TOP 10

Všichni tři čeští moderní pětibojaři se ve finálovém podniku Světového poháru vešli do elitní desítky. Martin Vlach skončil pátý, Marek Grycz sedmý a Jan Kuf desátý. Závod ovládli Korejci, když se ze zlata radoval Jun před reprezentačním kolegou Seoem. Třetí skončil Maďar Bohm.

Výsledky

 

Češi se blýskli už ve středečním základním kole šermu. Výrazně aktivní bilancí a ziskem 225 bodů příjemně překvapil zejména Martin Vlach. Stejný počet bodů získal v základním kole také Jan Kuf, který díky dvěma zásahům v sobotním bonusovém kole ještě čtyři body přidal. Marek Grycz vstoupil do finále s 215 body. Také obávanou jízdou na koni Češi propluli bez větších problémů. Martin disciplínu dokonce vyhrál. Plný počet bodů bral také Marek. Jan Kuf vylosoval koně, který v semifinále nečekaně vyřadil průběžně vedoucí ženu ‑ Britku Follett. Také českému pětibojaři kůň odmítl poslušnost. Nakonec Honza dokončil parkur se ztrátou jedenácti bodů. „Udělal jsem tam jednu hloupou chybu, na kterou mě majitel koně hodně upozorňoval a já ji tam stejně udělal. Tak mě to vypeklo,“ mrzelo ho. „Ten kůň byl nakonec výborný. Ta chyba jde za Honzou,“ souhlasil reprezentační trenér Jakub Kučera. 

V plavecké části byli Marek Grycz a Jan Kuf nasazeni do druhé rozplavby. Martin Vlach vzhledem k vysokému postavení v průběžném pořadí až do třetí. „Už víme, že poslední rozplavba není výhoda. Ten čas je tam extrémně krátký, tady byl ještě kratší,“ zmínil Jakub Kučera třináctiminutovou pauzu mezi doplaváním a startem běhu se střelbou. „Ti z první rozplavby mají do startu nějakých 24 minut, závodníci z druhé rozplavby mají oproti té poslední pořád navíc zhruba pět minut. Vypadá to jako maličkost, ale zdá se, že v této fázi je to klíčové. Před sezónou jsme úplně nepočítali, že bude Martin chodit z poslední rozplavby. I tomu teď tedy musíme přizpůsobit některé aspekty tréninku,“ plánuje Kučera. „Je pravda, že ten čas mezi doplaváním a startem kombi je tady stlačený už do extrému. To se nedá stihnout vůbec nic,“ připustil Martin Vlach. Právě únava z plavání mohla být jednou z příčin jeho nepřesné střelby v kombinované části. „Nepochybně mi to nepomohlo. Ale nemůžu se na to vymlouvat. Včera jsem taky plaval v poslední rozplavbě a střílel jsem naopak svůj osobák,“ vrátil se Martin k pátečnímu semifinále, kde kombinovanou část s přehledem ovládl. „To jsem ale věděl, že v podstatě s jakoukoliv střelbou bych měl postoupit. Zatímco dnes ti závodníci přede mnou byli natolik kvalitní, že ta střelba ode mě musí být opravdu dobrá, abych bojoval o medaili. A to bohužel nebyla,“ konstatoval. Do kombinované části Češi startovali seřazeni na šestém, sedmém a osmém místě. Za normálních okolností by byl Vlach schopný ze sedmé příčky s půlminutovou ztrátou vyletět bez větších problémů až ke zlatu. Tentokrát se však posunul jen mírně. „Myslím, že pódium nebylo vůbec daleko a se svou výkonností jsem měl na to, na něm být. Nepohlídal jsem střelbu a nevím, co k tomu víc říct. Nejsem úplně spokojený s tím, že jsem se v závěrečné disciplíně skoro neposunul, když jsem zvyklý se v ní posouvat výrazně,“ přiznal Martin Vlach, který v semifinále v osobním rekordu střílel za 34,4 vteřiny. Ve finále se jeho střelecký čas natáhl na téměř dvojnásobek. „Nasypal to vlevo dolů, nebyl schopný to uhlídat. Jestli to bylo krátkou pauzou anebo dalšími věcmi, které tu střelbu mohly ovlivnit, zatím nevíme,“ naznačil kouč Kučera další kuriózní problém tureckých organizátorů. Při druhé střelecké položce totiž Vlachovi spadla na nohu police s rezervní zbraní. To stejné se v průběhu závodu stalo i dalším dvěma závodníkům. „Na všech dalších položkách to měl Martin pod nohama tam, kde má stát. To samozřejmě v závodě, kde rozhodují detaily, může být zásadní,“ popisoval Kučera.
Také Marek Grycz při střelbě zaváhal, a to hned na první položce. „To mě mrzí, nechal jsem tam nějakých deset, patnáct vteřin. Což je škoda, fakt jsem tam stál dlouho. Zbytek střelby byl ok, tak se to trošku vykompenzovalo.“ I Jan Kuf jednu ze střeleckých položek výrazně pokazil a připravil se tak o lepší umístění. „Do desátého místa je to vždycky fajn. Trošku jsem si myslel na lepší. K šestému místu to mohlo být, samozřejmě za nějakých ideálních podmínek. Ale myslím, že se zatím všichni učíme pracovat s tím novým formátem. Pro někoho je to lehčí, pro někoho trochu složitější,“ řekl Honza. I přes částečnou nespokojenost jsou tři Češi v elitní desítce ve finále Světového poháru podle něj mimořádným úspěchem. „To, že jsme teď byli takhle za sebou, je skvělý a doufám, že se nám to ještě povede jak na světě, tak na Evropě a konečně dáme nějaký týmový výsledek,“ těší se. „Rozhodně teď víme, na čem je potřeba zapracovat. Jsem strašně rád, že se to povedlo nám všem, dostat se do top desítky. Kdyby se nám tohle povedlo na světě, budeme mít nepochybně medaili v družstvech. Za to jsem hodně rád, že se tu nikdo z nás při závodě nijak nepotrápil. Myslím, že je to dobrá startovní pozice pro zbytek vrcholné sezóny. Mohlo to být dneska lepší, ale taky o dost horší,“ souhlasí Martin Vlach. 
Další ze sezónních vrcholů, mistrovství světa, čeká pětibojaře za měsíc. A Češi tuto dobu hodlají využít právě k dalšímu spřátelení se s novým soutěžním formátem. „Pořád je to pro nás nové. Budeme muset v tréninku měnit mnoho věcí. Učíme se za pochodu. Všichni kluci tu v individuálu udělali chybu, která je stála umístění, jaké by si asi přáli. Takže úplně spokojení s tím asi nebudou. Což je dobře. Pokud nejsou spokojení s takovým výsledkem, je to pro nás dobrá informace,“ věří reprezentační trenér Kučera.
Testovací reklama