Už to nebude moderní pětiboj...

09.11.2021

Už to nebude moderní pětiboj, shodují se čeští reprezentanti v reakci na rozhodnutí UIPM vyřadit jízdu na koni. Podraz, nekorektní postup, nadřazení vlastních zájmů nad zájmy závodníků a národních federací. Rozhodnutí o vyřazení jízdy na koni z programu moderního pětiboje, které mezinárodní federace UIPM za nevyjasněných okolností přijala a následně jen stroze oznámila, zdvihá vlnu nevole napříč celým pětibojařským světem.

"Je to extrémní změna. Jestli se to má dít, má se to řešit iks let dopředu a stavět se k tomu čelem. Nějak rozumně to odkomunikovat, že se k té změně schyluje. A ne, že se během jednoho týdne mezi sebou dohodnou, že to zruší a oznámí to jen tak mimochodem. To je podle mě výsměch těm sportovcům. Přijde mi nepochopitelné, že se tohle může v dnešním světě dít,“ neskrývá rozhořčení dlouholetý tahoun české reprezentace Jan Kuf. A zdaleka není jediný, komu postup UIPM přijde zcela nekorektní. „Určitě nás o tom mohli informovat dřív. Dozvěděli jsme se to vlastně až z médií. Teprve v reakci na to UIPM vydávala nějaké stanovisko. Je to asi největší změna, která kdy pětiboj potkala a takhle zásadní věc by asi chtěla trochu lépe vykomunikovat,“ vyjádřil se Honzův reprezentační parťák Martin Vlach. Oba se na srpnové olympiádě v Tokiu zařadili mezi absolutní světovou elitu. Ani názory těch nejúspěšnějších si ale představitelé mezinárodní federace pravděpodobně nehodlali vyslechnout. 

Oznámení o tom, že jízdu počátkem příštího olympijského cyklu (2025) nahradí jiná disciplína, spustilo celosvětovou vlnu kritiky. Stovky moderních pětibojařů, mezi nimiž nechybí ani olympijští medailisté, podepsaly dopis adresovaný mezinárodní federaci. Sportovci v něm žádají vedení UIPM o rezignaci. „Tohle je dlouhodobý problém, který se podle mě řeší v rámci každého olympijského cyklu už řadu let. Že koně na olympiádě bohužel vypadají tak, jak vypadají. To ale vůbec není chyba té disciplíny, ale organizace a vedení,“ je přesvědčený Jan Kuf. „Máme nastavenou nějakou maximální výšku překážek a oni ji postaví jen na olympiádě. Všechny zbývající závody v těch čtyřech letech skáčeme na devadesáti centimetrech, protože organizátoři buď neseženou lepší koně, nebo se bojí, že by si ti lidi dali na čumák. A na olympiádě je to najednou o třicet centimetrů výš a vidíš, jak jsou ti lidi z toho vyplašení. Že tohle v životě neskákali. Pak je tam velká spousta chyb, pádů a vyhrocených situací.“

Změnit pravidla, ne zrušit disciplínu

Drtivá většina závodníků volá po tom, aby byl problém řešen změnou pravidel disciplíny, ne jejím úplným vyřazením. „Nastavit přísnější pravidla pro závodníky, aby vůbec mohli jezdit na koni,“ navrhuje Jan Kuf. „Jestli jsou nějaké problémy s jezdeckou disciplínou, tak určitě nejsou v té její podstatě. Myslím, že by se třeba mělo líp kontrolovat, aby ti, co sedají na koně, měli vůbec nějaké jezdecké schopnosti,“ souhlasí Martin Vlach. „Určitě by bylo míň těch medializovaných kauz, kdyby třeba na olympiádě opravdu závodilo 36 nejlepších závodníků a nejezdili by tam ti, kteří se tam dostali jen díky kvótám a kteří na to vůbec nemají.“ 

„Nechápu důvod, proč se nad tím nezamyslí trochu jinak a hned to takhle radikálně ruší. Přijde mi, že je pro ně jednodušší to zrušit než nad tím nějak přemýšlet,“ neskrývá zklamání ani nejúspěšnější česká juniorka Veronika Novotná. I podle ní dává právě olympiáda moderním pětibojařům nálepku špatných jezdců. „Když už se lidi na moderní pětiboj podívají, tak na olympiádě. A tam jsou úplně jiné podmínky. Staví se nejvyšší možné překážky, je to nejnáročnější parkur za celé čtyři roky. Takže jak pro ty jezdce, tak pro ty koně je to něco jiného. A když se s tím někdo nepopere úplně nejlíp, ten divák to vidí a odnese si z toho, že pětibojaři neumí jezdit na koni. Přitom to tak vůbec není. Tohle na nás hází špatný stín a to je škoda.“

Nespokojenost napříč kategoriemi

Navrhovanou změnu paradoxně odmítají i ti, kteří by z ní v budoucnu mohli profitovat ‑ aktuální dorostenci. „Rozhodně jsem proti vyřazení koní. Myslím, že zrušení disciplíny nepovede k žádnému posunu vpřed sportu samotného. Pokud by koně zůstali, určitě by musely nastat nějaké změny, ale zrušit je úplně určitě není ta správná cesta,“ prohlašuje například jedna z nadějí českého pětiboje Lucie Hlaváčková. Je jí čerstvých šestnáct, věkem spadá do kategorie mladších dorostenek. Pokud by jízda na koni byla nahrazena od roku 2025, nemusela by s její závodní podobou vůbec přijít do styku. Moderní pětiboj bez koní ji ale neláká. „Já se na koně strašně těším. Až si zajezdím ty závodní parkury. Už jako malá jsem jezdila. Koně jsou vlastně jeden z největších důvodů, proč jsem pětiboj začala dělat. A troufám si říct, že bez nich bych pětiboj už do budoucna asi nedělala.“

Jako nevyhnutelný vidí dřívější konec kariéry i Jan Kuf. „Říkal jsem si, že po Paříži bych ještě třeba rok, dva závodil, ale takhle to asi nebude mít smysl,“ přemítá. „Teď se budu tři roky připravovat na koně a novou disciplínu nebudu dělat, protože by mě to omezovalo v tréninku na pětiboj. Pak třeba absolvuji olympiádu v Paříži, ale dál už mi ten systém nedovolí pokračovat, protože budu v té páté disciplíně tak špatný, že to nebude mít smysl.“ Mnohem černěji však vidí situaci u mladších. „O mě tolik nejde. Já už budu mít v té době hodně odzávoděno. Už budu mít věk na to, abych klidně skončil. Ale co ti mladší? Třeba Martin (Vlach) nebo Verča (Novotná)? Co oni mají teď dělat? Přestat jezdit na koni a začít dělat novou disciplínu? Nebo další tři roky jezdit na koni a dělat šestiboj? To je pro mě nepředstavitelné. Tohle rozhodnutí ovlivní strašnou spoustu lidí.“

Martin Vlach je jedním ze závodníků, kteří by ve své sportovní kariéře zažili vskutku absurdní situaci. Na olympiádě v Paříži by mohl patřit mezi největší medailové naděje. Stejně jako na následujících hrách v Los Angeles, kdy bude v nejlepším pětibojařském věku. Pokud ovšem bude schopný připravit se v rámci jediného olympijského cyklu na úplně nový sport. „Pokud se nominuji do Paříže, nemyslím si, že když bych pak chtěl ještě pokračovat, že budu ve věku, kdy se mi jakékoliv změny budou přijímat dobře,“ připouští. „Když se bavíme o tom, že by ta změna přišla v sezóně 2025, budu už nějakých deset, jedenáct let trénovat jezdectví. A v době, kdy bych z toho měl nejvíc těžit, protože je to disciplína, kde se hodně čerpá ze zkušeností, tak najednou se to doslova zahodí a budu se připravovat na něco jiného. To je takový můj trochu sebestředný názor. Celkově si nedokážu představit situaci závodníků, kteří teď ještě nejezdí, ale za dva roky přijdou do juniorů. Tak budou trénovat dva, tři roky na koně, rok v nich závodit a najednou konec a změna.“

Konec moderního pětiboje?

Jízda na koni je nedílnou součástí moderního pětiboje od samého začátku, tedy více než sto let. Její podstata spočívá v porozumění jezdce s koněm a vzájemné spolupráci. Bez jízdy už to nebude moderní pětiboj, shodují se závodníci po celém světě. „Pro mě je to nejkrásnější disciplína z těch pěti. Nádherný zážitek. Myslím, že většině sportovců se stalo, že si v téhle disciplíně zkazili závod, ale ne vinou toho koně, zkazili si to sami. Nikdo si nedovedeme představit, že o ty koně přijdeme. Každý pětibojař se na ně těší a má rád tu disciplínu. Skoro v žádném jiném sportu není takovéhle soužití se zvířetem. Ty emoce a zážitky z té samotné disciplíny jsou obrovsky silné a hezké. Vůbec si nechci představovat, že o to ti lidi přijdou,“ mrzí Jana Kufa.  „Jízda vnáší do pětiboje pestrost, liší se od všech ostatních disciplín. Je tam to spojení s tím zvířetem. Je to kouzelný sport. Přijde mi, že moderní pětiboj jako takový takhle úplně vymizí ze světa,“ obává se Veronika Novotná.

Může ještě něco změnit online konference mezi vedením UIPM a závodníky?

Představitelé mezinárodní federace se po obrovské vlně kritiky přeci jen rozhodli si ty, jichž se jejich rozhodnutí nejvíc týká, alespoň vyslechnout. Online konference mezi vedením UIPM a závodníky je naplánována na tento pátek.

Testovací reklama