UIPM vylučuje ruské a běloruské sportovce z účasti na svých mezinárodních soutěžích. Češi nabídli pomoc ukrajinským pětibojařům

01.03.2022

Podobně jako další sportovní odvětví, také moderní pětiboj uskutečňuje kroky k zachování integrity sportu a ostře odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu. Mezinárodní pětibojařská federace vylučuje ruské a běloruské sportovce a funkcionáře z účasti na mezinárodních soutěžích.

Představenstvo UIPM přijalo toto opatření po mimořádném zasedání v pondělí 28. února večer v reakci na doporučení vydané Mezinárodním olympijským výborem a zdůvodňuje ho odsouzením porušení olympijského příměří, kterého se dopouští ruská a běloruská vláda. Rozhodnutí je vedeno snahou o ochranu integrity sportovního prostředí a zachování bezpečnosti všech účastníků.

UIPM dále vyjadřuje plnou podporu lidem na Ukrajině i celé komunitě moderního pětiboje.

Na stanovisko UIPM dlouho čekali také zástupci českého moderního pětiboje. Už za tři týdny totiž startuje první letošní Světový pohár v egyptské Káhiře. „Kvůli doporučení Národní sportovní agentury českým sportovním svazům, aby se sportovci neúčastnili mezinárodních závodů s ruskou či běloruskou účastí, jsme s přihlášením závodníků do Káhiry vyčkávali do poslední možné chvíle. Po vydání stanoviska UIPM, které znemožňuje ruským a běloruským sportovcům start, jsme český tým k účasti v úvodním podniku Světového poháru přihlásili,“ informoval předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev.

Český moderní pětiboj se zároveň přidává k řadě dalších domácích sportovních odvětví, která ruskou invazi na Ukrajinu ostře odsuzují. „To, co se aktuálně na Ukrajině děje, je naprosto nepřijatelné a zcela to přesahuje politický rámec. Současná situace silně zasahuje i sportovní oblast. Kontaktovali jsme ukrajinský pětibojařský svaz a aktuálně spolupracujeme na nějaké smysluplné pomoci,“ doplnil Marčev.

Testovací reklama