UIPM odkryla kandidáta na novou disciplínu moderního pětiboje

04.05.2022

Mezinárodní federace moderního pětiboje UIPM po dvoudenním jednání v Budapešti odhalila kandidáta na novou disciplínu, která by od roku 2025 měla v moderním pětiboji nahradit jízdu na koni. Šerm, plavání a běh se střelbou doplní běh s překážkami.

Speciální pracovní skupina, která byla v rámci UIPM vytvořena pro nalezení nové disciplíny, vycházela ze třinácti zadaných kritérií. Ze šedesáti kandidátů vybrala nakonec ve světě velmi populární silový překážkový běh, píše se v oficiální tiskové zprávě. Mezi hlavními důvody jsou uvedeny například univerzálnost, dostupnost, redukce výdajů pro organizátory, atraktivita pro globální publikum či popularita mezi mladými. S testováním zařazení nové disciplíny do moderního pětiboje chce UIPM začít hned po skončení červnového finále Světového poháru v Ankaře. Definitivní rozhodnutí o finální podobě moderního pětiboje bez parkuru, zato s překážkovým během, by mělo být přijato na listopadovém kongresu mezinárodní federace v Guatemale.

„Změnu jsme bohužel očekávali, mluvilo se o ní už po olympiádě v Tokiu. Od začátku se mi jako možná nová disciplína jevila nějaká forma překážkového běhu, ale byla to jen má domněnka. Čekali jsme na první oficiální zprávu od UIPM,“ řekl předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev, podle něhož v této problematice stojí na jedné straně vedení UIPM, které si chce zajistit důvěru Mezinárodního olympijského výboru (MOV), a na druhé straně celé aktivní pětibojařské prostředí bojující za udržení jízdy na koni. Tedy sportovci, trenéři či zástupci národních federací. „Celý proces změny disciplíny se dle mého odvíjí velmi zvláštně a to je i důvod, proč to v celém prostředí budí velkou nedůvěru právě vůči vedení UIPM,“ myslí si Marčev.

Netransparentnost jednání UIPM

Oficiální zpráva UIPM k výběru nové disciplíny například cituje prezidenta mezinárodní federace Klause Schormanna. „Pracovní skupina pro pátou disciplínu odvedla skvělou práci a předložila k posouzení své výsledky. To vyvolalo smysluplnou diskuzi vedoucí k jasným závěrům. Následovali jsme doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) ohledně výběru nové disciplíny. Hlavní roli v tomto procesu hráli závodníci.“ Právě jeho poslední věta kontroverzi celého procesu dokonale vystihuje. Závodníci napříč celým pětibojařským světem totiž důrazně nesouhlasí. A to nejen se zrušením jízdy na koni, ale také s přístupem samotné mezinárodní federace. „Stále se mluví o tom, že sportovci jsou zapojeni do rozhodovacího procesu, ale opak je asi pravdou. Dle průzkumu iniciativy Pentathlon United založené na protest proti zrušení jízdy na koni je více než 95% sportovců s rozhodováním UIPM nespokojeno,“ upozornil Marčev. „Atmosféra uvnitř pětibojařské komunity bude teď mimořádně napjatá. UIPM navenek prezentuje, že toto rozhodnutí bylo přijato ve spolupráci a maximální kooperaci se závodníky, protože to bylo i jednou z podmínek, kterou dali pětibojařské unii představitelé MOV. Realita je ale podle mého názoru jiná,“ souhlasí reprezentační trenér českých moderních pětibojařů Jakub Kučera.

Protesty na mezinárodních akcích

Už od podzimu loňského roku se pětibojaři z celého světa proti změně disciplíny a její interpretaci mezinárodní federací ostře vymezují. Iniciativu proti navrhované změně podporuje většina velkých pětibojařských jmen včetně Čechů. Nesouhlas s postupem UIPM závodníci vyjadřují i v rámci mezinárodních závodů, poslední Světový pohár nevyjímaje. Olympijský vítěz z Tokia a trojnásobný medailista z mistrovství světa Joe Choong rozdal v Budapešti všem finalistům speciální trička vyzývající ke změně pravidel namísto rušení celé disciplíny. „Je to vyjádření toho, že sportovci opravdu nejsou v centru rozhodovacího dění, a přitom by to tak samozřejmě mělo být,“ vysvětluje Jakub Kučera. „Je to v zásadě o tom, nakolik jsou někteří ochotni ohnout hřbet jen kvůli tomu, aby z toho měli nějaký zisk, a nakolik jiní, byť vědí, že tu situaci asi nemohou vyhrát, si stojí za svým názorem a zůstanou s hlavou nahoře,“ dodává. I když podle něj panuje mezi závodníky názorová shoda, ne všichni jsou ochotni dát svůj názor najevo. „Už jen z reakce jednotlivých zemí na ta trička bylo vidět, kdo se bojí. Myslím, že názor mají všichni stejný, ale někteří mají obavy s ním vystoupit na veřejnosti. I kvůli tomu, že jsou to vesměs profesionální sportovci, které někdo platí a obávají se možných důsledků. Raději sklopí hlavu, než aby řekli, co si myslí. Klíčové pro ně je, aby zůstal moderní pětiboj v olympijském programu. Z tohoto důvodu jsou pak schopni nechat celé odvětví úplně zdeformovat,“ lituje Kučera.

Na rozhodnutí o podobě nové disciplíny přitom podle oficiálního vyjádření UIPM spolupracovala i komise 26ti sportovců z dvaadvaceti zemí. „Po mnoha měsících jsme na okraji mezníku, který změní historii moderního pětiboje. Sportu, který všichni milujeme. Věřím, že pracovní skupina pro pátou disciplínu byla ve svém průzkumu možností vzešlých z naší komunity s využitím interních i externích expertů pečlivá. Máme novou a výjimečnou příležitost pro růst a zviditelnění našeho sportu, který přiláká mnoho generací,“ řekl při zasedání UIPM v Budapešti vedoucí Komise sportovců Yasser Hefny. „To je podle mě spíš diplomatická odpověď. Nevidím tam nic o tom, že by sportovci stáli za tímhle rozhodnutím,“ upozorňuje Kučera. „Jsem přesvědčený, že Komise sportovců v tomto rozhodování hrála naprosto marginální roli a že tam rozhodovaly úplně jiné faktory.“

Budoucnost moderního pětiboje

UIPM přijala rozhodnutí o nahrazení jízdy na koni jinou disciplínou loni v říjnu na základě doporučení MOV. Moderní pětiboj zatím nebyl potvrzen v programu olympiády v Los Angeles 2028. K tomu je podle předsedy MOV Dr. Thomase Bacha zapotřebí, aby "UIPM dokončila svůj návrh na nahrazení jízdy na koni, upravila celkový formát soutěže, prokázala výrazné snížení nákladů a dosáhla zlepšení v oblastech bezpečnosti, dostupnosti, univerzálnosti a atraktivity pro mládež a širokou veřejnost." Představitelé UIPM věří, že náhradou jízdy na koni si důvěru MOV znovu zajistí.

Celý proces náhrady tedy už od počátku provází netransparentní jednání ze strany mezinárodní federace. „Čelní představitelé UIPM podle mého názoru už dávno věděli, čím chtějí jízdu nahradit a jakým způsobem to udělají. Spočítali si, jaký dopad to bude mít, cílová skupina je díky oblibě překážkových závodů po celém světě totiž obrovská. Nevěřím tomu, že byla nejdřív kritéria a pak se podle nich vybírala disciplína,“ odkrývá například jednu z mnoha podezřelých stránek procesu Jakub Kučera. Nešťastná je podle něj i všeobecná snaha přizpůsobovat olympijské hry aktuálním trendům. „Jde vlastně jen o to, jaký produkt, za jaké peníze a jak široké cílové skupině nabídnout. Olympijské hry jsou v současné době velký byznys a obávám se, že pro ně samotné začíná těžké období, protože už dnes zdaleka netáhnou tolik, jako dřív. Pokud se ale MOV bude podvolovat diktátu peněz a hlasu sociálních sítí, pak to se sportovním světem, jak jsme ho znali, nemusí dopadnout dobře.“

O budoucnost moderního pětiboje se bojí i předseda českého pětibojařského svazu. „Všechny předešlé změny v pravidlech, ať už šlo o úpravy šermu, zrychlení soutěže či spojení běhu se střelbou, zachovávaly základní disciplíny moderního pětiboje. Teď ale stojíme před změnou celého sportu. Jedna z tradičních disciplín, která dělala moderní pětiboj ojedinělým, zajímavým a krásným sportem, má úplně zmizet. Je to obrovská změna, která dle mého velmi zasáhne celé pětibojařské prostředí,“ uvedl David Marčev. 

Testovací reklama