Světový pohár v moderním pětiboji pokračuje v Albeně

06.05.2022

Světový pohár v moderním pětiboji pokračuje v Albeně

Třetí závod letošního Světového poháru bude v příštím týdnu hostit bulharská Albena. Češi vysílají do bojů šest závodníků, mezi nimiž bude tentokrát chybět vítěz posledního závodu v Budapešti Martin Vlach. Naopak znovu se v Albeně na start postaví Marek Grycz, Jan Kuf a Ondřej Svěchota. Doplní je junior Matouš Tůma. V závodu žen se představí Karolína Křenková a Veronika Novotná.

„Martin má za sebou dva výborné závody. V Káhiře výsledek znehodnotila nefunkční pistole, ale jeho výkon byl skoro identický jako v Budapešti. Už v Egyptě mířil úplně nahoru a v Maďarsku, kde byla konkurence ještě o něco silnější, to jen potvrdil. Žádné nové informace by nám třetí závod v řadě už nepřinesl a lepší výsledek než v Budapešti by Martin udělat nemohl. Proto nám jeho start v Albeně už úplně nedával smysl,“ vysvětlil Martinovu neúčast v dalším pokračování Světového poháru reprezentační trenér Jakub Kučera, podle něhož je nyní u něj vhodnější investovat do dalšího tréninku a poskládat přípravu směrem ke třem nejdůležitějším akcím letošní sezóny. Tedy finále Světového poháru, mistrovství světa a mistrovství Evropy. Je možné, že Martin nenastoupí ani do závěrečného pohárového dějství v Ankaře. Získané body v žebříčku by mu na účast v pohárovém finále měly stačit.

Smíšenou štafetu tentokrát český tým nenasadí. „Při stávajícím programu a v této fázi sezóny nedává smysl, aby závodníci, kteří startují v individuální soutěži a u nichž se dá předpokládat, že projdou až do finálových kol, šli následující den ještě štafetu. Museli bychom tedy zase posílat dvojici speciálně na štafetu, a to v současné situaci vhodné není,“ zdůvodnil Kučera.

Bulharské přímořské letovisko je ve Světovém poháru novinkou. V roce 2004 se v Albeně konal evropský šampionát, na němž Michal Michalík získal stříbro. Druzí byli tehdy Češi i v soutěži družstev. „Myslím, že ten závod bude velmi podobný závodům z posledních let v Sofii. Měla by to pořádat i stejná skupina lidí. Takže snad i ten standard bude obdobný,“ doufá reprezentační kouč Kučera.

Víkend, jímž Světový pohár v Albeně vyvrcholí, bude pětibojařsky nabitý. V polském Drzonkowě se uskuteční mezinárodní závod Polish Trophy, kterého se s výjimkou Matouše Tůmy zúčastní kompletní česká juniorská reprezentace. Kralupy nad Vltavou zase pohostí tradiční mezinárodní závod pro kategorie U17 a U19 Czech Open.

SP ALBENA, PROGRAM
Úterý, 10.5. - Kvalifikace žen
Středa, 11.5. - Kvalifikace mužů + základní semifinálové kolo šermu žen
Čtvrtek, 12.5. - Semifinále žen + základní semifinálové kolo šermu mužů
Pátek, 13.5. - Semifinále mužů
Sobota, 14.5. - Finále žen a mužů

Testovací reklama