Světového poháru v Budapešti se zúčastní osm českých pětibojařů

22.04.2022

Světového poháru v Budapešti se zúčastní osm českých pětibojařů

Pokračuje Světový pohár v moderním pětiboji. Do svého druhého dějství vstoupí už příští týden v Budapešti. V maďarské metropoli se představí i osm Čechů. V individuální soutěži nastoupí Karolína Křenková, Veronika Novotná, Marek Grycz, Jan Kuf, Ondřej Polívka a Martin Vlach. Ve smíšené štafetě Anna Roubíčková s Ondřejem Svěchotou.

Podle reprezentačního trenéra Jakuba Kučery se dá v Budapešti v porovnání s Káhirou očekávat silnější konkurence. „Předpokládám, že do Maďarska přijedou všechny silné týmy. Dokonce si myslím, že ze všech letošních závodů Světového poháru bude tenhle nejsilnější.“ Svou roli jistě sehraje i možnost pořadatelské země nasadit v ženské i mužské kategorii hned dvanáct domácích závodníků. „Což je samozřejmě při síle aktuálního maďarského národního týmu poměrně výrazný bonus,“ připomíná Kučera a těší se na regulérní závodní podmínky. „Určitě se poplave na moderní pětadvacítce, kterou známe z únorového Peridot Cupu, takže můžeme očekávat rychlejší časy.“ Drobná obava naopak panuje z počasí. „V konci tohoto týdne se má ochladit. Kdyby k tomu ještě foukalo, mohou se závodníci potýkat s velmi těžkou střelnicí. Podmínky ale budou samozřejmě pro všechny stejné.“Jiné komplikace, jako byla například nefunkční zbraň Martina Vlacha na předchozím podniku v Káhiře, by podle Kučery na střelnici nastat neměly. „Vezeme tentokrát rezervy, takže na každou soutěž budou mít závodníci připravenou druhou náhradní zbraň. Ale věřím, že to, co se stalo v Káhiře, už se nebude opakovat. Co se týče Martinovy zbraně, je stále na opravě ve Finsku. Bude tedy střílet svou původní, se kterou střílel na olympiádě.“

Světový pohár v Budapešti je druhým podnikem z letošních čtyř. Následovat budou závody v bulharské Albeně a turecké Ankaře, v níž se koncem června uskuteční i pohárové finále. „Samozřejmě opět platí, že letošní vrcholy pro nás budou na mistrovství světa a Evropy. Ale kvůli novému formátu máme letos zájem i na tom, aby startovalo co nejvíc lidí ve finále Světového poháru. Dá se předpokládat, že tam už bude formát soutěže vypadat stejně jako za dva roky v Paříži,“ odkrývá plány Kučera.

V polovině dubna absolvovala česká reprezentace tréninkový kemp s dalšími pětibojařskými týmy v Paříži, jehož hlavní náplní byl podobně jako v předchozích letech šerm. Na kempu nechyběly ani kompletní francouzská a britská reprezentace včetně olympijského vítěze Joa Choonga. Právě britský tým doznal po skončení olympijského cyklu velkých změn. Po olympiádě v Tokiu ukončili sportovní kariéru někteří přední reprezentanti a obměnil se i realizační tým. Po dlouholeté spolupráci u britského týmu skončil například věhlasný český trenér a dvojnásobný olympijský medailista Jan Bártů. I pro další olympijský cyklus naopak u britské reprezentace zůstává další z Čechů - Michal Janča.

SP Budapešť, program:
Úterý, 26.4. kvalifikace muži
Středa, 27.4. kvalifikace ženy; muži - základní kolo šermu
Čtvrtek, 28.4. semifinále muži - bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část; ženy – základní kolo šermu
Pátek, 29.4. semifinále ženy - bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část
Sobota, 30.4. finále muži a ženy - jízda na koni, bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část
Neděle, 1.5. smíšené štafety - základní kolo šermu, jízda na koni, bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část

 

 
Testovací reklama