Startuje poslední závod Světového poháru letošní sezóny

08.05.2023

Startuje poslední závod Světového poháru letošní sezóny

Základní část letošního Světového poháru v moderním pětiboji se blíží ke svému závěru. Už tento týden se v bulharské Sofii koná poslední závod před pohárovým finále. Startovat v něm bude sedm Čechů.

Lucie Hlaváčková, Barbora Rajnoch, Marek Grycz, Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota a Matouš Tůma. Taková je sestava českých pětibojařů pro individuální závody v Sofii. Dle očekávání v ní chybí Martin Vlach a Jan Kuf, které čeká tréninkový blok v Praze. „U obou kluků jsme s vynecháním jednoho ze Světových pohárů počítali od začátku sezóny. Nastává vhodná doba pro zařazení kvalitního a ničím nepřerušeného tréninkového období, které oproti původním plánům absolvujeme v Praze. Poslední tréninkový kemp ve vyšší nadmořské výšce, který jsme plánovali zařadit v průběhu května, jsme přeložili až na začátek července v rámci závěrečné přípravy na mistrovství světa v Bathu,“ upřesnil český reprezentační trenér Jakub Kučera. 

Martin Vlach i Jan Kuf jsou v aktuálním pořadí Světového poháru v první desítce a start v červnovém finále v Ankaře mají jistý. O třetím českém pětibojaři, který případně v Ankaře doplní maximální národní kvótu, by se mělo rozhodnout právě v Sofii. Teoretickou šanci mají všichni čtyři nominovaní muži, nejblíž je aktuálně třicátý Ondřej Polívka. „Bude záležet nejen na tom, jak budou kluci závodit, ale i na tom, jaká konkurence se v Sofii sejde. Kalendář je extrémně nabitý a předpokládám, že tento Světový pohár bude co do konkurence nejslabší,“ predikuje Jakub Kučera. 

Mezi ženami je Karolína Křenková v aktuálním, neredukovaném pořadí 32., Veronika Novotná 45. Navzdory riziku, že o možnost startu ve finále Světového poháru přijdou, však v Sofii startovat nebudou. „Obě holky toho měly v poslední době strašně moc. S výhledem na dva nejvýznamnější vrcholy letošní sezóny, tedy Evropské hry a mistrovství světa, jsme se rozhodli individuální soutěž v Sofii vynechat,“ potvrdil český kouč Kučera a připomněl, že finále letošního Světového poháru se ještě nepočítá do světového žebříčku pro olympijské hry v příštím roce. 

Veronika Novotná by v Sofii měla nastoupit alespoň do soutěže smíšených štafet. O tom, kdo ji v mixu doplní, bude rozhodnuto až podle průběhu individuálních soutěží. Stále existuje šance, že se česká smíšená štafeta kvalifikuje do finále Světového poháru. A stejně jako v případě individuální soutěže, také smíšené štafety budou ve finále v Ankaře závodit takříkajíc od nuly. 

Určitou šanci na individuální start v pohárovém finále má i aktuálně 55. Lucie Hlaváčková. Také pro ni jsou však sezónní vrcholy jinde. „S Luckou počítám na start na seniorském mistrovství světa i Evropských hrách. S jejím osobní trenérem jsme domluveni, že juniorské vrcholné akce už letos pravděpodobně vynechá,“ přiblížil Kučera. 

Poslední závod Světového poháru v Sofii zahájí úterní kvalifikace žen.

Testovací reklama