Stanovisko ČSMP k zařazení moderního pětiboje do programu olympijských her 2028

17.10.2023

Stanovisko ČSMP k zařazení moderního pětiboje do programu olympijských her 2028

Moderní pětiboj s překážkovým během má zelenou. MOV schválil jeho zařazení do programu olympijských her v Los Angeles 2028. Český moderní pětiboj vydal oficiální stanovisko.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) po doporučení své Výkonné rady schválil na svém 141. zasedání v Bombaji zařazení moderního pětiboje do programu olympijských her 2028, které bude hostit Los Angeles (LA). Do programu byl pětiboj zařazen společně se vzpíráním a pěti sporty navrženými organizátory olympiády v LA - baseballem/softballem, kriketem, vlajkovým fotbalem, lakrosem a squashem.

V moderním pětiboji na hrách v Los Angeles 2028 tak šerm, plavání a laserový běh doplní i sprintový závod s překážkami. Disciplína Obstacle je inspirována populárním televizním fenoménem Ninja Warrior a Los Angeles je místem, kde se natáčí.

„Dnešní den je posledním z řady významných dat, která určují historii moderního pětiboje. Tato disciplína umožňuje našemu sportu stát se méně nákladným a složitým pro organizátory, dostupnějším po celém světě a dynamičtějším a vzrušujícím pro diváky a fanoušky,“ prohlásil prezident mezinárodní pětibojařské federace UIPM Klaus Schormann.

Viceprezident MOV a první viceprezident UIPM Juan Antonio Samaranch Jr řekl: „Zasedání MOV schválilo návrh sportovního programu Los Angeles 2028, který je velmi zajímavý a v souladu s olympijskou agendou 2020+5.“

Stanovisko ČSMP

Konzultační proces s cílem najít vhodnou náhradu za jízdu na koni zahájila UIPM v listopadu 2021. Češi, kteří dlouhodobě patří ke světové pětibojařské špičce, se po celou dobu trvání procesu náhrady jezdecké disciplíny stavěli proti. K zařazení moderního pětiboje s překážkovou disciplínou do programu olympiády v Los Angeles 2028 vydal Český svaz moderního pětiboje (ČSMP) v čele s předsedou Davidem Marčevem následující stanovisko:

"ČSMP si váží rozhodnutí 141. zasedání MOV z 16. října 2023 o zařazení moderního pětiboje do programu olympijských her v Los Angeles 2028. Přestože bylo souhlasné stanovisko MOV podmíněno nahrazením jízdy na koni překážkovou disciplínou, je toto rozhodnutí pro ČSMP impulsem a motivací, proč věnovat nadále úsilí co nejlepšímu rozvoji našeho sportovního odvětví v ČR."

Testovací reklama