SP # 3 - semifinálové soutěže (Albena / Bulharsko)

13.05.2022

SP # 3 - semifinálové soutěže (Albena / Bulharsko)

Český moderní pětiboj bude mít ve finále Světového poháru v bulharské Albeně trojí zastoupení. Po suverénním postupu Veroniky Novotné proklouzli do finálové osmnáctky také Marek Grycz a Jan Kuf. Pro Karolínu Křenkovou a Matouše Tůmu závod skončil.

Výsledky

 

Veronika Novotná si pevný bodový základ pro další fáze soutěže zajistila už ve středečním základním kole šermu, v němž si bilancí 21 výher ku 14ti prohrám připsala vynikajících 230 bodů. „Od Verči suverénně nejlepší výkon i výsledek, kterého zatím dosáhla. Takže pro ni určitě povzbuzení, že je na dobré cestě,“ hodnotil reprezentační trenér Jakub Kučera. Výhru a další dva body navíc získala Novotná také ve čtvrtečním šermířském bonusovém kole. V následujícím plavání podala standardní výkon a do kombinované části vybíhala jako třetí se ztrátou pouhých pěti sekund. Ani na extrémně těžké střelnici mladá Češka nezaváhala a při kontrolovaném přímém postupu dokázala ušetřit síly pro sobotní finále. „Pro Verču je to třetí závod a potřetí je v nejužším finále. A vždycky do něj chodí napřímo, nepotřebuje ani postup na body,“ chválil obrovský posun vpřed Kučera.

Právě náročné podmínky na střelnici se staly osudnými pro Karolínu Křenkovou, která navíc po závadě na zbrani musela kvalifikaci i semifinále absolvovat s rezervní pistolí. „Střelnice je opravdu extrémně těžká. Je ve stanu, kde na terče není pořádně vidět, a přibíhá se z přímého slunce. Je tam obrovský světelný rozdíl. I konkurenční týmy tady mají se střelbou problém. Pro všechny je to samozřejmě stejné. Ale někdo se s tím vyrovná lépe, někdo hůř. A Káje se to dneska na střelbě nepovedlo,“ konstatoval český kouč. Karolína tak na Světovém poháru v Albeně obsadila devatenáctou příčku.

Semifinále mužů

Muži ve čtvrtek absolvovali základní semifinálové kolo šermu, na jehož kvalitě se podle českého kouče podepsalo množství chybných rozhodnutí nezkušených rozhodčích. „Bohužel to ovlivnilo celý turnaj. Pozvali jen dva mezinárodní rozhodčí. Všichni ostatní šermířští rozhodčí jsou místní a na mužskou soutěž zjevně nestačili. Určitě nechtěli nikomu škodit, ale úplně tomu nerozuměli. Turnaj se natahoval a zdržoval kvůli dohadům s rozhodčími, kteří nebyli schopni svá rozhodnutí obhájit,“ mrzelo Kučeru.

Jan Kuf zaznamenal oproti poslednímu podniku v Budapešti zlepšení, když si díky bilanci 19/16 připsal solidních 220 bodů. V pátečním bonusovém kole se navíc blýsknul čtyřmi výhrami v řadě. „Osm bonusových vteřin je fajn. To negativní je na tom to, že se Honza díky tomu dostal až do poslední rozplavby. Takže si tu extrémně krátkou pauzu mezi plaváním a kombi ještě zkrátil,“ řekl Jakub Kučera. V běhu se střelbou se Jan Kuf držel na hranici přímého postupu. Nakonec doběhl osmý a musel počkat, zda mu bodový zisk bude na finále stačit. „Honza dostával průběžné informace, že ta pozice, na které je, mu na finále stačí. Nebylo tedy nutné tlačit to na přímý postup. Rozhodně by mu ty síly zítra scházely,“ odkryl taktiku český kouč. Honzovu situaci mírně zdramatizoval vynikající střelecký výkon celé druhé semifinálové skupiny. I přesto do finále pohodlně prošel.

Marek Grycz si semifinálové tažení zkomplikoval horším šermířským výkonem v základním kole. Pasivní bilance 14/21 mu vynesla jen 195 bodů. Čtvrtým nejrychlejším plaveckým časem si v průběžném pořadí polepšil a do kombinované části startoval jako dvanáctý. „Marek na rozdíl od Budapešti skvěle zastřílel a výborně i běžel,“ vyzdvihl Kučera především Markovu střelbu, kterou český závodník v rámci druhé semifinálové skupiny dokonce vyhrál. V kombinaci běhu se střelbou byl třetí a do finálové osmnáctky se vešel s rezervou.

Třetí z Čechů, Matouš Tůma, po nepovedeném šermu na další postup spíš nepomýšlel. Bilance 12/23 vynesla českému juniorovi pouhých 185 bodů. Přesto v plavání i kombinované části držel s konkurencí krok. Z prvního Světového poháru si odváží konečnou devětadvacátou příčku. „Pro nás je pozitivní informace, že i s novým formátem je schopný dobře odregenerovat a svůj výkon zopakovat. Je to pořád ještě junior a už jen tím postupem do semifinále si potvrdil, že udělal krok kupředu,“ chválil Kučera.

Finále žen i mužů proběhne v Albeně v sobotu.

Testovací reklama