SP #3 Budapešť / Maďarsko - semifinále žen a mužů

26.04.2024

Na třetí zastávce Světového poháru v maďarské Budapešti postoupily do bojů o medaile Veronika Novotná a Lucie Hlaváčková, Česká republika tak bude mít poprvé v sezoně mezi osmnácti nejlepšími ženami dvě závodnice. V soutěži mužů pokračuje Jan Kuf, Martin Vlach naopak v semifinále skončil.

Výsledky | fotografie.

První letošní finálovou účast si v Maďarsku zajistila Veronika Novotná. Do semifinále si ze základního kola šermu přinesla 235 bodů (22 výher ku 13 prohrám), a i když k nim žádný bonusový nepřidala, po plavání si držela pátou příčku a na stejném místě byla i po závěrečném běhu kombinovaném se střelbou. „Chtěla jsem si to užít. Malá skrytá motivace byla, že Budapešť je kousek od Česka, takže bych tady mohla mít na finále rodinné obecenstvo,“ spokojeně líčila po závodě.

Její reprezentační kolegyni Lucii Hlaváčkové se v bonusovém kole šermu dařilo nejlépe ze všech pětibojařek a vyšermovala navíc 14 bodů, které přidala ke 190 z kola základního. „V bonusovém kole šermu jsem měla sedm zásahů, to se mi ještě nikdy nepovedlo. Teď se to opravdu hodilo a dobře mě to naladilo do dalšího průběhu,“ popisovala osmnáctiletá závodnice. Po plavecké části byla průběžně třináctá a v poslední disciplíně se vyšvihla na konečnou šestou příčku.

Bilanci 21 výher ku 14 prohrám a 230 bodů si ze základního kola šermu přinesl do semifinále B Jan Kuf. V bonusové části přidal další dva body za jednu výhru a po plavání byl na průběžné páté příčce. V závěrečné části vybíhal ze čtvrté zastávky na střelnici mimo postupové pozice, nakonec v posledním běžeckém kole vybojoval osmé místo. „Bylo to napínavé, ale dobře to dopadlo. Přede mnou i za mnou byli všichni, kteří mají výborné kombi a bylo jasné, že pokud se chci do finále dostat, musím předvést podobný výkon jako oni. A naštěstí to vyšlo,“ hodnotil v cíli.

Vyřazovací boje nezačaly dobře pro Martina Vlacha, který do semifinále A vstoupil z posledního místa, když ve čtvrtečním základním šermířském kole získal pouze 175 bodů. I když dnes přidal další dvě výhry k dobru v bonusovém kole, po plavání mu patřila 17. příčka. Nakonec doběhl na 15. místě.