SP #3 Budapešť - finále mužů

29.04.2023

SP #3 Budapešť - finále mužů

Druhý bronz sezóny slaví český moderní pětibojař Martin Vlach. Tentokrát byl třetí v Budapešti, když se brilantním výkonem v běhu se střelbou dokázal posunout o devět příček. Martin Vlach v letošní pohárové sezóně zatím ani jednou nechyběl na rozšířeném pódiu. Jan Kuf byl patnáctý. Závod v maďarské metropoli vyhrál Korejec Woongtae Jun, druhý byl Egypťan Mohanad Shaban.

Výsledky.

 

Do závěrečného běhu se střelbou startoval Martin dvanáctý a na medailové příčky ztrácel téměř půl minuty. Přesto slavil v cíli bronz. „V průběhu to tak pořád nevypadalo. Myslím, že ještě ve čtvrtém kole jsem byl sedmý nebo osmý. Ale postupně jsem to stahoval, takže se to před poslední střelbou hezky sešlo. Tu jsem tam pak poslal bezchybně, takže jsem vybíhal pátý. Kluci přede mnou už nemohli a já ještě mohl, takže to nakonec vyšlo,“ usmíval se po doběhu Martin, který Korejce Sea připravil o medaili až v závěru cílové rovinky. „Vím, že čtvrtý svěťák nepůjdu a budu mít před finále větší pauzu, takže jsem se nebál se úplně zničit. Ale bylo to teda dost nepříjemné,“ smál se. Časem 9:44.80 pravděpodobně v běhu se střelbou vylepšil svůj osobní, olympijský rekord z Tokia. „Samozřejmě se to těžko porovnává. Ale dělám koeficienty tratí a vždycky porovnávám konkrétní výkony, aby byly srovnatelné jak meziročně, tak mezi jednotlivými závody. A tohle je Martinův osobák. O čtyři nebo pět vteřin lepší, než šel na olympiádě,“ potvrdil český reprezentační trenér Jakub Kučera. „Nakonec to kombi poskládal i na sebe nadstandardně dobře. Bylo kam běžet, takže běžel až do konce. A výsledek je samozřejmě skvělý.“

Do finálového dne vstupoval Martin Vlach až ve druhé polovině startovního pole s průměrnými 210 šermířskými body. V sobotním bonusovém kole další výhru nepřidal. Dařilo se mu však na parkuru, kde sesbíral plný počet bodů a v disciplíně byl druhý. „Měl jsem fajn koně. Docela jsme si rozuměli, takže jsem to zvládli,“ ocenil. Podle Jakuba Kučery měl jeho svěřenec trochu smůlu, že kvalitně parkur zajezdili i jeho soupeři. „Kůň byl velmi kvalitní. Čistá jízda, skvělý parkur. Pro Martina byla ale trochu škoda, že na koních se dneska moc nerozhodovalo. Ti nahoře zajezdili až na výjimky všichni a byly tam minimální rozdíly. To se ale při kvalitě koní, kterou jsme tu viděli, dalo čekat.“

V plavání si český pětibojař, který v úterý oslaví 26. narozeniny, připsal svůj nejrychlejší čas v rámci soutěží v novém, zrychleném formátu. A po protnutí cílové pásky si znovu mohl vychutnávat medailové pocity. Téměř na den přesně po loňském budapešťském triumfu. „I když podával lepší výkony a na každé disciplíně dělal vyšší body než loni, kdy to tu vyhrál, stačilo to dneska v uvozovkách jen na třetí místo. Letos je úroveň soutěží strašně vysoko. Rozdíly jsou opravdu minimální a každá chyba znamená, že je prakticky po závodě,“ poukázal český kouč Kučera na zvyšující se úroveň konkurence.

Jan Kuf skončil patnáctý

Za chyby byl přísně potrestán druhý český závodník Jan Kuf. Do finále si přinesl 220 šermířských bodů, další čtyři přidal v bonusovém kole. Cestu soutěží si však zkomplikoval v jízdě na koni, kde za jednu chybu a překročení časového limitu inkasoval dvanáct trestných vteřin. „Asi jsme toho koně úplně neodhadli. Ve srovnání s tím, jak jsme ho viděli v předchozích kolech, tak asi nebyl ani kondičně úplně stoprocentní a ke konci parkuru mu docházelo. Byla to daleko větší dřina, než jsme čekali,“ přiznal reprezentační kouč Kučera.

V plavání český závodník příliš neztratil a do běhu se střelbou vyrážel jen vteřinu za týmovým kolegou Martinem Vlachem. Chyba na třetí střelecké položce a technicky nezvládnutá čtvrtá však Honzu odsunuly na konečné patnácté místo. „Čeká nás spousta práce. Ale myslím, že úplně nespokojený být Honza nemusí, protože ta předchozí kola zvládl moc hezky. Myslím, že na této úrovni, v této konkurenci a na tohle sezónní období je to dobré,“ konstatoval Jakub Kučera.

Mezi ženami dominovaly domácí Blanka Guzi s Michelle Gulyas. Třetí byla Egypťanka Salma Abdelmaksoud.

Testovací reklama