SP # 2 - kvalifikace žen (Budapešť / Maďarsko)

27.04.2022

SP # 2 - kvalifikace žen (Budapešť / Maďarsko)

Karolína Křenková a Veronika Novotná napřímo postoupily do semifinále Světového poháru v Budapešti. V dalších bojích tak doplní reprezentační kolegy Marka Grycze, Jana Kufa a Martina Vlacha, kteří se kvalifikovali v úterý. Ve čtvrtečním semifinále muži zabojují v bonusovém šermu, plavání a běhu se střelbou o postup do sobotního osmnácti členného finále. Ženy čeká semifinálové základní kolo šermu.

Výsledky

 

Karolína Křenková navázala na skvělý výkon z úvodního podniku v Káhiře, kde prošla až do finále a osmnáctou příčkou vylepšila své dosavadní kariérní maximum. V Budapešti je na dobré cestě toto maximum opět překonat. V kvalifikační skupině A se blýskla vynikajícím šermířským výkonem a bilance dvaceti výher ku deseti prohrám ji vynesla na průběžnou třetí příčku. Solidním plaveckým časem si třiadvacetiletá Češka ještě polepšila a do kombinované části vybíhala z první pozice. Mohla si tak dovolit kontrolovat postup a šetřit síly do dalších fází soutěže. „Kája dneska zašermovala skvěle. Kéž by takový výkon zopakovala i zítra,“ přál by si reprezentační trenér Jakub Kučera. „Na přímý postup měla velký náskok. A i když byly na kombi těžké podmínky, protože pršelo a běželo se na kluzké trávě, věřím, že ušetřila dost sil.“

Do semifinálové šestatřicítky se z druhé kvalifikační skupiny probila také druhá z českých závodnic Veronika Novotná. I když její cesta kvalifikací byla o poznání dramatičtější. „Veronika se totálně protrápila první částí šermu. Ale celkem dobře na to zareagovala. A to je pro nás určitě dobrá zpráva. Že v momentě, kdy se nedaří, je Verča schopná reagovat a něco změnit,“ ocenil Kučera. Nakonec i Veronika Novotná mohla v běhu se střelbou ušetřit trochu sil a kontrolovat přímý postup.

Semifinále mužů - základní kolo šermu

Muži mají za sebou základní šermířské kolo, jehož výsledek si nyní ponesou po zbytek soutěže. Z Čechů se nejlépe dařilo Marku Gryczovi s aktivní bilancí 19/16, což je 220 bodů. „Mára určitě může být spokojený. Ten výsledek je lehce nad jeho standardem a je poměrně velká šance, že s tím projde až do finálové osmnáctky. A i pro tu je to, myslím, dobrý základ,“ chválil Jakub Kučera.

Martin Vlach získal sice s bilancí 16/19 205 bodů, díky svým běžeckým a střeleckým schopnostem je však podle Kučery stále ve hře. „Martin tři čtvrtě turnaje šermoval moc hezky. Těch 205 bodů je výsledek, se kterým on závodit může.“

Pro Jana Kufa může být další průběh soutěže po nevydařeném šermu komplikovaný. S bilancí 15/20 získal 200 bodů. „První polovina byla hodně špatná, pak se Honzovi naštěstí podařilo to zvrátit. Ale je samozřejmě výrazně pod tím, co by měl šermovat. Pro semifinále a hlavně pro finále, pokud se do něj dostane, může být tenhle výsledek určitě problém,“ připustil Kučera.

Testovací reklama