SP #2 Ankara - finále mužů

15.04.2023

SP #2 Ankara - finále mužů

Pátou příčku vybojoval Martin Vlach na druhém letošním podniku Světového poháru v Ankaře. O medaili ho připravila chyba na parkuru. Jan Kuf v jízdě taktéž chyboval a skončil šestnáctý. Vítězem se stal Egypťan Mohanad Shaban před Korejcem Woongtae Junem a reprezentačním kolegou Ahmedem Elgendym.

Výsledky.

 

Martin Vlach vstoupil do sobotního finále s dobrým bodovým základem ze čtvrtečního základního šermířského kola, ze kterého vyšel s aktivní bilancí 19/16. „Prostředek turnaje jsem měl slabší, ale naštěstí konec byl v mém podání asi nejsilnější v celé kariéře. Takže jsem se dostal na pozitivní bilanci a 220 bodů, což mi zajistilo účast ve finále a mohl jsem dokonce pošetřit nějaké síly,“ vrátil se Martin Vlach ke své cestě soutěží. V sobotním bonusovém šermířském kole už oproti vydařenému semifinále další body nepřidal.

Dobře rozjetý závod si Martin pokazil při finálové jízdě na koni, kde kvůli jedné chybě ztratil cenných sedmnáct bodů. „I přes tu bodovou ztrátu si myslím, že jsem nejel až tak špatně. Kůň byl výkonnostně velmi kvalitní, jen byl relativně složitý. Na jedné překážce jsem ho bohužel úplně neuhlídal a tam mi vyběhl,“ popsal Martin Vlach. Podle reprezentačního trenéra českých pětibojařů Jakuba Kučery doplatil český závodník na vyřazení několika kvalitních koní po dopoledním závodě žen. „Finále holek dnešní závod z našeho pohledu trochu ovlivnilo. S výjimkou Francouzek a Britek se ženy jezdecky moc nepředvedly. Myslím, že výkonnostně tu měli pořadatelé připravené výborné koně. Nicméně tím, že s některými z nich měly holky obrovské problémy, bylo pár koní ze soutěže staženo a nahrazeno rezervními. Tito koně nebyli výkonnostně horší, ale byli významně složitější na ježdění. Trestala se tak opravdu každá malá chyba.“ Jednoho z rezervních koní si vylosoval právě Martin Vlach. „Kůň byl opravdu velmi senzitivní a atypický. Podařilo se nám zjistit, co na něj funguje a na opracovišti si Martin vedl skvěle. I parkur byl potom od něj velmi dobrý, ale měl tam jednu chybu v nájezdu na druhou kombinaci. Kůň vyhnul a to je opravdu v tak těsném závodě zásadní chyba,“ mrzelo Kučeru.

Plavecká část jako obvykle příliš nerozhodovala. Do závěrečného běhu se střelbou vyrážel Martin jako čtrnáctý se ztrátou minuty a tří vteřin na průběžně vedoucího Egypťana Shabana. Český pětibojař se postupně prokousával pořadím. Na závěrečnou střeleckou položku už přibíhal pouhé čtyři vteřiny za v tu chvíli bronzovým Elgendym. Medaili už se mu však ulovit nepodařilo, skončil pátý. „Zvlášť v prvních třech položkách jsem velmi dobře střílel. Na čtvrté jsem trochu víc chyboval, což mě asi stálo ten úplný kontakt s medailovými pozicemi,“ přemítal po závodě. „Jinak si ale myslím, že na to, že jsme závodili čtvrtý den v kuse, byl ten dnešní výkon asi celkem fajn. A svědčí o tom i páté místo,“ dodal spokojeně. 

Druhý z Čechů Jan Kuf vstupoval do finálové soutěže s nepatrně nižším šermířským skóre než týmový kolega. Třemi vítěznými zásahy v bonusovém kole si však zase polepšil. Stejně jako první z Čechů však chyboval na parkuru. Podle reprezentačního kouče Kučery však na rozdíl od Martina chyboval zcela zbytečně. „S tím, co má Honza naježděno a co umí, tak na takovém koni si takovou chybu nemůže dovolit. To ho musí mrzet.“ Na startu závěrečné kombinované části ztrácel Honza s dvanáctkou na hrudi minutu na čelo závodu. Střelecky se mu nedařilo a propadl se na konečnou šestnáctou příčku. „V předchozích dvou soutěžích zastřílel Honza slušně, takže teď zase musíme dát nějaké resume pro další období a rozhodnout se, jestli touto cestou půjdeme dál anebo jestli uděláme nějaké další změny,“ připomněl Jakub Kučera množství tréninkových změn, které se svým svěřencem směrem k blížící se olympiádě v Paříži testují.

Soutěž žen vyhrála Litevka Ieva Serapinaite před Němkou Rebeccou Langrehr a Marianou Arceo z Mexika.

Testovací reklama