SP # 1 - semifinále mužů (Káhira / Egypt)

25.03.2022

SP # 1 - semifinále mužů (Káhira / Egypt)

Sobotní finálové boje úvodního podniku Světového poháru v egyptské Káhiře budou mít dva české zástupce. V novém závodním formátu se z kvalifikace probojovalo všech pět českých pětibojařů, semifinálovým sítem prošli dva - Jan Kuf a Karolína Křenková. Martinovi Vlachovi selhala v kombinovné části laserová zbraň. Ondřejovi Polívkovi unikl postup o pouhých pět vteřin a Ondřej Svěchota se o finálový boj připravil nevydařeným šermem.

Výsledky

 

Úvodní podnik Světového poháru pořádaný v novém závodním formátu se pro české barvy vyvíjel více než slibně. Z kvalifikace žen nejprve napřímo postoupila Karolína Křenková, která následně dobře zvládla základní šermířské kolo a v semifinálovém čtyřboji se probila do finálové osmnáctky. „Káje se v šermu dařilo, nedělala technické chyby a výsledek byl výborný,“ ocenil reprezentační trenér Jakub Kučera. „I na běhu je u ní vidět výrazný posun. Dohromady je její postup do finále nejlepším výsledkem ve Světovém poháru v kariéře.“ 

Přímý postup mezi šestatřicet nejlepších zaznamenali také Jan Kuf, Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota a Martin Vlach. V základním šermířském kole, které pokládá bodový základ pro semifinále i finále, se nejlépe dařilo Janu Kufovi. Ten nakonec jako jediný z českých mužů postoupil až do sobotního finálového klání. „Honza byl v silné semifinálové skupině a bylo jasné, že postupující na body vzejdou právě z ní. Do běhu měl tedy nějakých patnáct, dvacet vteřin polštář. Trochu běžet musel, protože střelba úplně optimální nebyla, ale nějaké síly na finále určitě pošetřil,“ ujistil reprezentační kouč Kučera.

Dobře rozjetý měl závod i Martin Vlach. Před kombinovanou částí měl vzhledem ke svým běžeckým a střeleckým schopnostem pohodlný náskok na postup, doplatil však na problémy se zbraní. „Nástřel, který proběhl nějakou hodinu a půl před startem kombi, byl v pořádku. Ale těsně před začátkem samotné dvoj disciplíny, kdy mají závodníci pouhých pět minut na jednu položku a doladění mířidel, jsme zjistili, že něco není v pořádku. Některé rány terč vůbec neregistroval. Ve zbylých minutách bohužel nebyl čas to vyřešit,“ litoval Kučera. Projevilo se tak jedno z mnoha úskalí nového závodního formátu. Oproti minulosti nemají týmy dostatek času případný technický problém řešit. Martin musel vyběhnout do závodu a doufat, že to nějak půjde. „Terč vždycky dvě rány zaregistroval a pak na dalších několik ran vůbec nereagoval, protože z pistole nešel žádný laserový signál,“ líčil Kučera. "To ale Martin nevěděl, a tak se snažil alespoň přesunout na náhradní terč, kde se situace opakovala. Střelecké položky byly proto nesrovnatelně delší než obvykle." Nakonec byl Martin ze závodu eliminován kvůli porušení pravidel. „Přesun na rezervní terč je standardní procedura. Ale závodník musí zvednout ruku a rozhodčí mu musí změnu terče povolit. Martin to neudělal, šel na rezervu automaticky.“ Český tým vozí většinou na závody rezervní zbraně, i když je v posledních letech nikdy nemusel využít. „Když byl nějaký problém s pistolí, byl vždycky dostatek času ho vyřešit. Cestování do Egypta je komplikovné, proto jsme je tentokrát nebrali. Ale na další závody už to neuděláme. Tohle je, doufám, věc, která se stane jednou za kariéru.“ 

Nový závodní formát přináší týmům i další komplikace. Například patnáctiminutová pauza mezi poslední plaveckou rozplavbou a startem kombi přináší extrémní nároky na závodníky i realizační týmy. „Nedokážu si představit, že ti, co budou kontrolovat postup do velkého finále, si dovolí plavat naplno. Tudíž budou plavecké časy určitě pomalejší. Těch patnáct minut je tak maximálně na to, aby se závodníci svlékli z plavek, které jsou navíc hodně těsné, takže to není zase tak jednoduché. Pak se musí obléct do běžeckých dresů a bot a připravit se na střelnici. Není tam žádný čas navíc, na regeneraci už vůbec ne,“ soudí Kučera. „Takže to, na co byl závodník zvyklý, že tam býval před startem kombi třeba i nějaký zásah fyzioterapeuta, úplně odpadá.“ 

Aktuální podnik v Káhiře přináší moderním pětibojařům ještě další výzvu v podobě počasí. „Je tu nějakých dvanáct stupňů a fouká ledový vítr. Bazén je otevřený, je tu smog a prach ve vzduchu. Podmínky jsou extrémně těžké,“ popsal Kučera. Změnit se bude muset i týmová organizace. V Káhiře například souběžně se semifinálovou soutěží žen probíhalo ve vedlejší hale i základní kolo šermu mužů. „Najednou se to nedá pojmout tak, jak jsme to dělali dřív. Musíme se v realizačním týmu dělit. Samozřejmě bude záležet nejvíc na závodnících, až budeme mít nějakou zpětnou vazbu. Každopádně budou nutné další tréninkové úpravy,“ plánuje Kučera. 

Ondřej Polívka podával v Káhiře solidní výkony v šermu i kombinované části, postup do finále mu nakonec unikl o pouhých pět vteřin. Ondřej Svěchota se o další postup připravil zejména pasivní šermířskou bilancí. 

V sobotu proběhne v Káhiře finále žen i mužů. K bodům ze základního šermířského kola přidají závodníci body z jízdy na koni, bonusového šermu, plavání a kombinované části. 

Testovací reklama