SP #1 Káhira - finále mužů

11.03.2023

SP #1 Káhira - finále mužů

Martin Vlach skončil v úvodním Světovém poháru letošní sezóny třetí. V Káhiře nestačil pouze na stříbrného medailistu z olympiády v Tokiu Ahmeda Elgendyho a Maďara Csabu Böhma.

Výsledky

 

Martin Vlach si vytvořil dobrou výchozí pozici už při čtvrtečním základním kole šermu, kde s aktivní bilancí 20/15 nasbíral 225 bodů. „To bylo, myslím, klíčové. Zašermoval jsem výrazně výš, než je můj dlouhodobý průměr. Díky tomu jsem pošetřil síly už v semifinále. Mohl jsem v dnešním bonusovém kole získat ještě pár vteřin navíc, ale bohužel jsem hned první zápas prohrál,“ konstatoval bronzový Martin, který hned v první finálové disciplíně potvrdil své jezdecké kvality, když parkur zvládl čistě za plný počet bodů. „Koně tady byli překvapivě velmi kvalitní. U kluků vlastně nebyl žádný, který by to mohl někomu vyloženě zkazit,“ ocenil český reprezentační trenér Jakub Kučera. Právě díky vysoké kvalitě koní však na parkuru příliš nechybovali ani Martinovi soupeři a bodové rozdíly před plaveckou částí byly minimální. Český pětibojař držel průběžné šesté místo, což znamenalo start až v poslední rozplavbě a tím pádem i nevýhodu v podobě kratší pauzy před startem běhu se střelbou. Špetku štěstí Martinovi přineslo pořadatelské zpoždění. „Start kombi se hodně zpozdil. Pro všechny to byla samozřejmě velmi nestandardní situace, se kterou se museli vypořádat. Nám to pomohlo, protože se tím podmínky pro všechny téměř srovnaly,“ kvitoval Kučera. „Všechno zlé je k něčemu dobré a tady to přesně platilo.“

Do závěrečné kombinované části vybíhal Martin Vlach jako osmý. Na stupně vítězů ztrácel pouhých jedenáct vteřin. Náskok průběžně vedoucího Egypťana Shabana byl však už více než půlminutový. „Martin dobíhal velký hendikep a zkoušel střílet rychleji. Oproti kvalifikaci a semifinále udělal pár chyb navíc,“ popsal český reprezentační kouč Kučera a jeho svěřenec souhlasil. „Co se týče běhu, bylo to asi všechno v pořádku. Na střelbě jsem bohužel chyboval víc než předchozí dny. V situaci, kdy ti dva kluci přede mnou se žádných výrazných chyb nedopustili, to na ně zkrátka nestačilo.“ Chybělo však málo. Díky nejrychlejšímu běžeckému času se Martin dokázal prodrat až na konečné třetí místo. Na druhého Csabu Böhma z Maďarska ztratil nakonec pouhé tři vteřiny, na vítězného, domácího Ahmeda Elgendyho pět. „S ohledem na to, že máme začátek sezóny, tak je to podle mě dobrá výchozí pozice,“ hodnotil úvodní Světový pohár Martin Vlach.

Žádný další Čech se do finále neprobojoval. Ondřej Polívka skončil 23., Jan Kuf 25. Ondřej Svěchota vypadl v kvalifikaci. Ženské finále bylo bez české účasti. Karolína Křenková skončila 21., Veronika Novotná příčku za ní. Lucie Hlaváčková nepostoupila z kvalifikace.

Testovací reklama