Rozhovor s Martinem Bilkem

22.09.2022

Rozhovor s Martinem Bilkem

Jsem vděčný, že jsem mohl, říká ke končící kariéře Martin Bilko. Moderní pětiboj ho provázel dlouhých dvacet let. Během nich dosáhl Martin na tři velké evropské medaile včetně té nejcennější. O definitivním ukončení sportovní kariéry rozhodla absence výraznějšího výsledku v posledních sezónách. „Je načase poznat i něco jiného a já se na to těším.“

Martine, ve své medailové sbírce máš týmový bronz a štafetové stříbro i zlato z evropských šampionátů. Který úspěch je pro tebe nejhodnotnější

O zlatu, které jsme s Ondrou Polívkou získali v roce 2017 asi není třeba diskutovat. Ale ani Evropa 2016 nebyla špatná. Bylo to před olympiádou a ve štafetách startovali ti nejlepší z nejlepších. To stříbro jsme si s Ondrou opravdu vybojovali a dost mi to utkvělo v paměti. Po štafetě jsem pak startoval ještě v individuálu. A i když to výsledkově nedopadlo kdovíjak skvěle, postoupil jsem aspoň do finále. 

To byly tvé nejzářivější, ale zároveň i poslední velké výsledky. Proč to přestalo jít?
V uplynulé sezóně jsem měl covid, který mě zasáhl možná víc, než jsem čekal. Měl jsem po něm dlouho problémy s dechem a nedařilo se mi srovnat. Na to se ale nechci vymlouvat. Hlavní problém, a to dlouhodobý, byl ve střelbě. Myslím, že v ostatních disciplínách nebyla moje úroveň zase tak špatná a dalo se s tím závodit. Ale stačila jedna zkažená položka a závod byl ztracený. To byla moje achillova pata a uznávám, že nemělo smysl mě na další závody posílat. Ke konci už jsem to možná i trochu vzdával.

Mohly za to nervy?
Dlouho jsem byl přesvědčený, že nervák nejsem. Když jsme v roce 2017 vyhráli s Ondrou to mistrovství Evropy, vybíhal jsem z prvního místa. Vteřinu nebo dvě za mnou startoval Rus a hned za ním někdo další. Byli to silní závodníci. A stejně jsem ty položky zastřílel na pět a šest ran a udělal jsem náskok dalších dvacet vteřin. Ale poslední dobou jsem opravdu chodil do závodu s tím, že musím střelit, a nějaká nervozita už tam rozhodně byla. Moc jsem chtěl a nedařilo se.

Co ti dal vrcholový sport?
Přinesl mi spoustu přátel, zkušeností a možností vyrazit po celém světě. Asi i splnění nějakého snu. Vždycky jsem chtěl závodit na nejvyšší úrovni. Ten nejvyšší stupínek ‑ olympiáda ‑ nakonec nedopadl, ale to nevadí. Startoval jsem na mistrovství Evropy i světa a mám radost, že jsem mohl patřit do téhle skupiny lidí. Pocházím z Bystřice a vážím si toho, že jsem mohl přijet trénovat do Prahy a strávit tu deset let. Že jsem mohl dělat pětiboj na profesionální úrovni a být za to placený. Pětiboj mi přinesl velkou radost a jsem za to vděčný. 

Taky ti přinesl přezdívku Gumák.
To je pravda, ale její vznik bych asi úplně nerozebíral (smích). Myslím, že s tím v roce 2012 přišel na nějakém soustředění Honza Kuf. Chytlo se to a od té doby mi tak říkají všichni. Zvykli si na to i kamarádi mimo pětiboj. Nevadí mi to, jsem s tím v pohodě. Vlastně je to fajn.

Cítíš se díky sportovní kariéře taky o něco ochuzený?
Sport mě neochudil o nic. Spíš jsem si neuvědomil, že to není jediná věc na světě. Zanedbal jsem školu, vykašlal se na to. Myslel jsem si, jaký budu olympijský šampion a jaké budu mít peníze a slávu. Toho lituju. 

Co ti bude nejvíc chybět?
Nejvíc samozřejmě ta parta lidí. Fungovali jsme dohromady, dělali společné grilovačky. Když byly neshody, rychle se urovnaly. Asi i samotný trénink. Je to taková rutina, která se mi už vryla pod kůži. A možná trošku i to napětí z blížících se vrcholů sezóny. Teď jsem ale ve stavu, kdy se těším i do práce. Abych poznal taky něco jiného.

Do práce, která nebude spojená s pětibojem. Je to tak?
Nechci, aby to vyznělo špatně. Možná po těch letech cítím trochu ponorku. Přeci jen dvacet let je hodně. A čím je člověk starší a víc do toho vidí, tím silnější je nějaké znechucení. Roli hraje i současné dění kolem jezdecké disciplíny a to, jak se chovají ti nejvyšší z nejvyšších v mezinárodní federaci. Momentálně cítím nechuť. Potřebuji si dát od pětiboje pauzu. V budoucnu se k němu můžu vrátit.

Fandit současným závodníkům ale nepřestaneš?
Myslím, že u současné reprezentace fanouškem budu. Všechny znám a mám je rád. Otázkou je, co bude, až se změní závodní formát a zmizí koně. Přijdou úplně noví, mladí lidé. Nevím, jestli si mě pětiboj jako fanouška udrží. 

Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Rád bych poděkoval svazu, Dukle a rozhodně i mému bývalému klubu SC Bystřice, kde jsem začínal. Poděkování patří samozřejmě všem lidem a trenérům, kteří se o mě starali.

 
Testovací reklama