Portugalsko a Egypt pohostí sezónní vrcholy dorostenců

26.08.2021

Na sklonku sezóny se závodních vrcholů dočkají i dorostenecké kategorie. V portugalském Caldas da Rainha začne už koncem tohoto týdne mistrovství Evropy U17/19. V polovině září uzavřou dorostenci sezónu světovým šampionátem v egyptské Alexandrii.Web ME U17/U19.

Česko by na obou akcích mělo mít pětinásobné zastoupení. V kategorii U17 budou barvy českého pětiboje hájit Lucie Hlaváčková, Anna Studénková a Kateřina Váňová. Nejvýše by podle koordinátorky mládeže Alexandry Kučerové mohla mířit letošní mistryně republiky Lucie Hlaváčková. „Lucka v plavání sice na nejlepší většinou ztrácí, na druhou stranu skvěle běhá a k tomu nemívá problém při střelbě. Uvidíme, jaká konkurence se sejde jak na Evropě, tak následně na světovém šampionátu.“

Kvalifikace je v Portugalsku na programu v neděli 29. 8. V případě postupu do finále si mladší dorostenky zazávodí ještě o dva dny později. Poté se Lucie s Kateřinou představí ještě ve štafetě.

Mezi staršími dorostenci nastoupí v Portugalsku Tobiáš Pařízek a Štěpán Surma. Ti, na rozdíl od mladších dorostenek, začnou společným štafetovým vystoupením. „Pro kluky je dobře, že začínají právě štafetou. Nějakou dobu už nezávodili, a tak se na úvod mohou navzájem ve štafetě podržet,“ věří Kučerová. Kvalifikace i finále kategorie dorostenců U19 proběhne v prvních zářijových dnech. „Oba by měli postoupit do finále, ale každý má svůj výkon poskládaný trochu jinak,“ vysvětluje Kučerová. „Štěpán je skvělý plavec, má ale relativně málo zkušeností se šermem, protože v této kategorii teprve začíná. Kombi má na slušné úrovni. Doufám, že to potvrdí i na vrcholných soutěžích.“

Pro druhého z Čechů, Tobiáše Pařízka, budou letošní sezónní vrcholy naopak posledním vystoupením mezi dorostenci. „Tobiáš se začal věnovat modernímu pětiboji před pár lety, předtím jen šermoval. Proto má lehký hendikep v plavání, se kterým začal poměrně pozdě až v rámci pětibojařské přípravy. Naopak v šermu by měl uplatnit své zkušenosti. Věřím, že v běhu patří mezi nejlepší dorostence a limitovat by ho neměla ani střelba," myslí si Kučerová. "I zde budu sledovat s napětím, jaká se vlastně do obou destinací sjede konkurence po dlouhé covidové pauze,“ shrnula Kučerová.

ME U17/19 Caldas da Rainha (Portugalsko):
29. 8. kvalifikace ženy U17 (Lucie Hlaváčková, Anna Studénková, Kateřina Váňová)
30. 8. štafety muži U19 (Tobiáš Pařízek, Štěpán Surma)
31. 8. finále ženy U17 (...)
2.9. kvalifikace muži U19 (Tobiáš Pařízek, Štěpán Surma); štafeta ženy U17 (Lucie Hlaváčková, Kateřina Váňová)
4.9. finále muži U19 (...)

MS U17/19 Alexandrie (Egypt):
13.9. kvalifikace ženy U17 (Lucie Hlaváčková, Anna Studénková, Kateřina Váňová); štafeta muži U19 (Tobiáš Pařízek, Štěpán Surma)
15.9. finále ženy U17 (...)
17.9. štafeta ženy U17 (Lucie Hlaváčková, Kateřina Váňová); kvalifikace muži U19 (Tobiáš Pařízek, Štěpán Surma)
19.9. finále muži U19 (...)

Testovací reklama