Pokračuje Světový pohár v moderním pětiboji

03.06.2022

Pokračuje Světový pohár v moderním pětiboji

Turecká Ankara bude v příštím týdnu hostit čtvrtý závod Světového poháru v moderním pětiboji. Závěrečného podniku letošního seriálu před velkým finále se zúčastní i sedm Čechů. Do individuálních soutěží v Ankaře zasáhnou Ondřej Polívka a poprvé v kariéře i junioři Filip Houška, Matěj Lukeš a Jan Toman. Mezi ženami zabojuje Anna Roubíčková.

Absenci zatím nejúspěšnějších Čechů letošní sezóny avizoval český tým už po skončení minulého podniku v Albeně. Přednost dostává příprava na vrcholy sezóny. Tím prvním bude finále Světového poháru pro třicet šest nejlepších v každé kategorii, které se koncem června uskuteční rovněž v Ankaře. Jan Kuf, Martin Vlach i Marek Grycz by díky dosavadním výsledkům měli mít účast v pohárovém finále takřka jistou. Na žebříčku Světového poháru drží aktuálně devátou, patnáctou a sedmnáctou pozici. „Pravděpodobnost, že jim aktuální postavení na žebříčku bude ke kvalifikaci stačit, je tak vysoká, že je pro nás nyní smysluplnější tento závod vynechat a přípravu zaměřit přímo na finále. Občas je nutné jít do rizika, byť v tomto případě je velmi malé. Dva závody v Turecku s odstupem pouhých několika dní určitě nejsou optimální variantou i s ohledem k mistrovství Evropy a světa,“ má jasno reprezentační trenér Jakub Kučera.

Zcela jistou účast ve finále naopak mají české pětibojařky Veronika Novotná a Karolína Křenková, které v aktuálním žebříčku Světového poháru drží deváté a jedenácté místo. Ani ony tak do nadcházejícího podniku v individuální soutěži nezasáhnou. Veronika Novotná se však společně s juniorem Matoušem Tůmou představí alespoň v soutěži smíšených štafet. Cílem je získat body do žebříčku tak, aby měl v pohárovém finále zajištěné kvalifikační místo také český mix.

V minulém týdnu absolvovali čeští muži kemp v Paříži, kde se tréninkově potkali s kompletní reprezentací Francie a jednotlivci z Egypta, Rakouska a Španělska. Podobně jako v minulosti, i toto soustředění bylo zaměřeno na šerm a nový soutěžní formát. „Jsme velmi rádi, že v centru INSEP máme možnost bezproblémového modelování návaznosti jednotlivých disciplín. Můžeme tam jít program v bazénu a během deseti minut absolvovat program v kombi. Hned vedle bazénu máme k dispozici velkou atletickou halu, takže naplánovaný program nemůže nijak ovlivnit ani případná nepřízeň počasí,“ pochvaluje si Kučera. 

SP Ankara, program:
Úterý, 7.6. - kvalifikace žen
Středa, 8.6. - kvalifikace mužů + základní kolo šermu žen
Čtvrtek, 9.6. - semifinále žen + základní kolo šermu mužů
Pátek, 10.6. - semifinále mužů
Sobota, 11.6. - finále žen a mužů
Neděle, 12.6. - smíšené štafety

Testovací reklama