Pětibojaři se připravují na mistrovství světa. Dorost čeká evropský šampionát

05.07.2022

Pětibojaři se připravují na mistrovství světa. Dorost čeká evropský šampionát

Polský Krakov bude už příští týden hostit mistrovství Evropy v moderním pětiboji pro kategorie U17/19. Zúčastní se ho i nedávná juniorská mistryně Evropy ze smíšené štafety Lucie Hlaváčková. Senioři se připravují na mistrovství světa.

V Krakově se v příštím týdnu představí hned sedm českých závodníků. V kategorii U19 nastoupí v individuálním závodě dorostenek Lucie Hlaváčková, Štěpánka Mrázková a Kateřina Váňová. Mezi dorostenci zabojují Michal Frydrych, Štěpán Surma a Kryštof Švarc. V kategorii U17 se představí Matěj Kornel. „Většina z nich zatím takhle velké závody nezažila a bude to u nich hlavně o sbírání zkušeností,“ předpovídá reprezentační trenér Marek Szmek. V odlišné situaci bude Lucie Hlaváčková. Loni ještě coby mladší dorostenka evropský šampionát ovládla. Ve starší kategorii U19 startovala na zkoušku na mistrovství světa, kde skončila desátá. V červnu si stále ještě šestnáctiletá Češka vyzkoušela start také mezi juniorkami. A společně s Filipem Houškou získala na mistrovství Evropy v Barceloně zlatou medaili ve smíšené štafetě. „U Lucky se očekává útok na přední příčky, protože ta na medaili rozhodně má. Ale bude záležet na šermu. Určitě by měla postoupit do finále a u zbytku bude záležet, jak jí to sedne,“ uvedl Marek Szmek. „Určitě si věřím víc, jak v těch juniorkách. Vím, že jsem se od minulého roku šermířsky dost posunula, takže by to mohlo vypadat líp. Letos tam ani není tak vysoká konkurence. Takže si věřím na nějaké lepší umístění a těším se tam,“ svěřila se Lucie Hlaváčková. Vedle individuálního závodu nastoupí se Štěpánem Surmou také do soutěže smíšených štafet. „Štafety jsou něco úplně jiného. Mám je hrozně ráda, obzvlášť s klukama. Bývá tam dobrá atmosféra, je to fajn. Vlastně to nevnímám jako závod, ale spíš jako takovou příjemnou srandu,“ těší se Lucie. 

Do štafety dorostenek nastoupí Štěpánka Mrázková a Kateřina Váňová. Ve štafetách dorostenců se představí Michal Frydrych a Kryštof Švarc. 

Senioři poladí šerm před mistrovstvím světa 

Už za tři týdny se rozjede další z letošních sezónních vrcholů. V nominaci na mistrovství světa je aktuálně devět Čechů. Ženy se v tomto týdnu vydávají na šermířsky zaměřený kemp do Velké Británie, kde se sejdou s tamní nejen pětibojařskou reprezentací. „Britský ženský tým je aktuálně nejlepší na světě. Plus mají pozvané ještě šermíře. Takže myslím, že speciálně pro holky bude tento kemp velmi kvalitní,“ předpokládá reprezentační trenér českých moderních pětibojařů Jakub Kučera. Karolínu Křenkovou, Veroniku Novotnou a Annu Roubíčkovou doplní v Bathu Martin Bilko, Ondřej Svěchota a junioři Matěj Lukeš a Jan Toman.

Muži se vydají na kemp do Tauberbischofsheimu, kde společně s německou šermířskou reprezentací absolvují jejich závěrečnou přípravu před šermířským mistrovstvím světa. To se uskuteční týden před tím pětibojařským rovněž v Egyptě. Šermovat do Německa vyrazí Marek Grycz, Filip Houška, Jan Kuf, Ondřej Polívka, Matouš Tůma a Martin Vlach.

Světový šampionát v moderním pětiboji se uskuteční v posledním červencovém týdnu v Alexandrii. A podle Jakuba Kučery bude zvolená destinace pro všechny týmy obrovskou výzvou. „V tomto období tam samozřejmě může být čtyřicet stupňů ve stínu. Nakupujeme vaky na led, připravujeme chladící vesty. Bude to hodně o tom, komu se podaří závodníky lépe ochladit.“ Problémová je také doprava. „Do Alexandrie se nedá nijak rozumně dostat. Většina letů z Evropy je tam ve dvě ráno. To znamená, že s celou procedurou kontroly zbraní na letišti, která v Egyptě trvá vždy velmi dlouho, by mohli závodníci strávit cestou celou noc. Řada letišť má aktuálně potíže s velkým množstvím zrušených anebo přeložených letů, drhne i přeprava zavazadel. To je samozřejmě těsně před vrcholem sezóny problém.“ 

Aktualizovaný světový žebříček 

Po prvních sezónních vrcholech došlo k aktualizaci světového žebříčku. Mezi seniory je Martin Vlach po finále Světového poháru v Ankaře aktuálně třetí, Jan Kuf desátý a Marek Grycz šestnáctý. Veronika Novotná je mezi ženami dvacátá, Karolína Křenková čtyři příčky za ní. Také čeští junioři jsou mezi absolutní světovou elitou. Matouš Tůma a Filip Houška figurují v aktuální podobě žebříčku v elitní pětce. Tůma je první, Houška čtvrtý. „Mezinárodní federace má ale v juniorském žebříčku bohužel mnoho chyb. Některé závody v juniorském žebříčku UIPM evidentně chybí. Také součty bodů mnohdy nesouhlasí,“ kroutí hlavou Jakub Kučera. Mezi dorostenkami je Lucie Hlaváčková aktuálně čtvrtá.

Testovací reklama