Olympijští medailisté bojují za jízdu na koni

26.11.2021

Více než čtyřicet olympijských medailistů podepsalo dopis adresovaný prezidentu Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi. Současní i bývalí úspěšní sportovci v něm žádají o podporu v boji za zachování jezdecké disciplíny.Dopis -  1 strana | 2 strana

„Jízda na koni je základ našeho sportu. Jak ukázaly uplynulé dvě dekády, všichni jsme v rámci modernizace, popularizace a dostupnosti našeho sportu připraveni přijímat změny v soutěžních pravidlech. Nicméně jsme hluboce přesvědčeni, že vyřazení jízdy na koni žádné nedostatky moderního pětiboje nevyřeší. Naopak povede k vytváření nových překážek a zničí roky tvrdé práce stovek závodníků,“ je psáno v dokumentu, pod který se vedle Davida Svobody vítěze her v Londýně 2012 podepsali poslední vítězové z Tokia Joe Choong a Kate Frenchová z Velké Británie, šampioni z Ria 2016 Rus Alexander Lesun a Australanka Chloe Espositová, olympijské vítězky z Atén 2004 a Sydney 2000 Maďarka Vörösová a Britka Cooková, ale také medailisté z Montrealu 1976 a Tokia 1964 Maďaři Kancsal a Török. Dopis, v němž medailisté posledních šesti dekád žádají prezidenta MOV o podporu při postupu proti rozhodnutí UIPM, čítá více než čtyřicet podpisů nejúspěšnějších moderních pětibojařů.

„Věříme, že řešením by bylo zvýšení standardu jezdectví a vyžadování od UIPM, pod novým vedením, bude-li to nutné, aby pozitivně přijímala doporučení své pracovní jezdecké komise. Věříme, že toto je cesta pro všechny, MOV nevyjímaje. Žádáme vás jako prezidenta MOV o využití vašeho vlivu proti rozhodnutí, které je destruktivní nejen pro moderní pětiboj, ale také pro prestiž celých olympijských her,“ vyzývají sportovci dopisem prezidenta Bacha k akci.

Proti způsobu, kterým UIPM přijala rozhodnutí o vyřazení jízdy na koni a jejím nahrazení jinou disciplínou, se oficiálně ohradilo mnoho národních federací včetně české a situace může mít soudní dohru. Dánská pětibojařská federace zastoupená špičkovou britskou právní kanceláří vyzvala UIPM k revokaci jejího rozhodnutí. Jeho legitimitu budou zkoumat nejprve příslušné orgány UIPM, definitivní slovo bude mít ale pravděpodobně až Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne. 

Již o tomto víkendu se uskuteční online kongres UIPM, na kterém bude mimo jiné zvoleno i vedení UIPM včetně prezidenta a členů výkonného výboru. Ve vedení mezinárodní pětibojařské federace tak může po osmadvaceti letech skončit Klaus Schormann, proti němuž se aktuálně staví řada nejvýznamnějších federací i naprostá většina aktivních závodníků.

Testovací reklama