Na prvním Světovém poháru nebudou chybět MartinVlach s Janem Kufem. Čeká je řada novinek

18.03.2022

Na prvním Světovém poháru nebudou chybět MartinVlach s Janem Kufem. Čeká je řada novinek

Ve startovních listinách úvodního Světového poháru v moderním pětiboji v Káhiře se objeví hned šest českých jmen. Tahouny reprezentace Jana Kufa a Martina Vlacha doplní Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota, Karolína Křenková a Veronika Novotná. Moderní pětiboj projde v letošní sezóně celou řadou výrazných změn.

Předsezónní příprava českých pětibojařů proběhla standardně a bez větších komplikací, hlásí reprezentační trenér Jakub Kučera. „Všichni zvládli to, co mohli a měli. Z různých důvodů jsme museli upravit plánovaný program některých tréninkových kempů, ale věřím, že to žádný negativní vliv na výkonnost mít nebude. Část týmu si prošla v lednu opět covidem, naštěstí většinou jen s lehkým průběhem.“

Nový formát
I když je poolympijská, volnější letošní sezóna pravděpodobně nebude. „Nemyslím si, že si někdo dovolí sezónu vypustit. Jeden rok v olympijském cyklu chybí, olympiáda v Paříži je za chvíli,“ připomíná Kučera. Navíc se musí pětibojaři vypořádat s řadou novinek. V celé sezóně se závody nejvyšší úrovně uskuteční v novém olympijském formátu. Ze standardní kvalifikace postoupí třicet šest nejlepších. Ti následující den absolvují základní šermířské kolo, jehož výsledky si ponesou po zbytek soutěže. Dle postavení na světovém žebříčku budou následně semifinalisté rozděleni do dvou osmnáctičlenných skupin. Stejně jako v kvalifikaci rozhodne o postupu do finále opět výsledek ve čtyřboji bez jízdy na koni, v šermu se ale závodníci utkají jen v bonusovém kole. Osmnáctka nejlepších z obou semifinálových skupin se probojuje do závěrečného finále, v němž k bonusovému šermu, plavání a kombinované části přibude konečně i jízda na koni. Program semifinálové i finálové soutěže je naplánován na devadesát minut.

Změny pravidel
Změn doznávají i pravidla samotných disciplín. Došlo k úpravě délky běžecké tratě v kombinované části ze 4x800m na 5x600m. Úvodní střelecká položka tedy závodníky nečeká hned po startu, ale až po prvním běžeckém okruhu. V semifinále a finále už nebudou plavecké rozplavby nasazovány podle dosažených plaveckých časů, rozhodující bude průběžné pořadí pětibojařské soutěže. „V devadesátiminutovém formátu to je podstatná změna. Je samozřejmě rozdíl, jestli má závodník odstup mezi plaváním a laser run deset minut anebo dvakrát tolik,“ poznamenává Kučera.

K eliminaci v parkuru nově postačí menší počet odmítnutí poslušnosti. Eliminován bude závodník také už po prvním pádu. „Ještě není úplně jasné, zda to bude platit i pro pády na opracovišti. Všechny změny by měly zabezpečit lepší podmínky pro koně i jezdce. Aby byla jezdecká disciplína bezpečnější a férovější. Uvidíme, jestli tomu tak skutečně bude,“ vypočítává Kučera.

Šermu se zase dotkne změna bodování. V bonusových kolech bude každý zásah nově ohodnocen dvěma body namísto jednoho. Oproti tomu v základním kole se hodnota zásahu lehce sníží ze šesti bodů na pět. „Rozdíly v šermu budou pravděpodobně o trochu menší. Myslím, že určitou roli v konečném výsledku to hrát může. Význam šermířských výsledků na celkový výsledek sice teoreticky nepatrně poklesne, stále bude ale mimořádně vysoký,“ míní Kučera.

Pentathlon stadium
Všechny velké závody by se také měly odehrávat na jediném stadionu tak, aby divák mohl sledovat všechny disciplíny takříkajíc z jedné židle. To však přináší obrovské nároky na samotné pořadatele. „Ty nároky jsou tak extrémní, že by byl problém vůbec pokrýt závody Světového poháru. Takže organizátoři mají možnost využít v letošním roce výjimku a pak stačí, že se závod koná v rámci jednoho areálu,“ přibližuje Kučera. To je i případ Egypťanů a úvodního podniku. „Mělo by to být v novém areálu, který zatím neznáme. V propozicích je uvedený padesátimetrový bazén, který ale možnost využití pětibojařského stadionu prakticky vylučuje. Je tedy otázka, nakolik bude devadesátiminutový formát platit a jak moc se bude ve výsledku lišit od podoby předepsané pro vrcholné akce.“

Vedle Káhiry se závody Světového poháru uskuteční také v Budapešti, Albeně či turecké Ankaře, kde je plánováno také pohárové finále. Mistrovství Evropy bude v polovině srpna hostit maďarský Székesfehérvár. Naopak vrchol sezóny-mistrovství světa-je stále zahalen tajemstvím. Mezinárodní federace zatím neoznámila ani termín, ani místo konání. „Povinnost zajistit pro vrcholnou akci Pentathlon stadium samozřejmě zásadně omezila okruh těch, kteří jsou schopni a ochotni mistrovství světa na odpovídající úrovni uspořádat,“ soudí Kučera. Původní pořadatel, čínský Xiamen, se pořadatelství zřekl. Neúspěšně osloveno bylo také Mexico City. Ve hře tak zůstávají pouze Maďarsko, kde by se šampionátu ujala pravděpodobně Budapešť, a Egypt. Ten je podle českého reprezentačního kouče hlavním kandidátem. „Pětiboj tam teď má velmi silnou pozici a extrémně vysoká je i podpora ze strany státu. Mnohé se tam točí okolo Ahmeda Elgendyho, ten je i ve světovém měřítku pětibojařskou hvězdou. Je mu teprve dvaadvacet, v mládežnických a juniorských soutěžích vyhrál úplně všechno, loni doma získal medaili na seniorském mistrovství světa a z Tokia si přivezl stříbro. Takže sázím na Egypt.“

Nová disciplína
Vedle zavedení nového závodního formátu, pětibojařského stadionu i nových soutěžních pravidel čeká moderní pětiboj v nadcházející sezóně ještě další důležitý krok. A sice přesvědčení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) o správnosti zařazení moderního pětiboje do programu olympiády v Los Angeles 2028. Na splnění zadaných podmínek má mezinárodní pětibojařská federace (UIPM) zhruba půl roku. Nejpozději do konce dubna by měla příslušná komise UIPM navrhnout disciplínu, která by od roku 2025 nahradila jízdu na koni. Následně budou zahájena jednání o pravidlech. Konečnou podobu náhrady jezdecké disciplíny musí schválit kongres UIPM, který se uskuteční v Guatemale v listopadu letošního roku. Zařazení moderního pětiboje do programu olympijských her v Los Angeles by měl MOV potvrdit v únoru 2023.

SP Káhira, program:
Úterý, 22.3. kvalifikace ženy
Středa, 23.3. kvalifikace muži; ženy - základní kolo šermu
Čtvrtek, 24.3. semifinále ženy - bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část; muži – základní kolo šermu
Pátek, 25.3. semifinále muži - bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část
Sobota, 26.3. finále ženy; muži - jízda na koni, bonusové kolo šermu, plavání, kombinovaná část
Neděle, 27.3. smíšené štafety (bez české účasti)

 
Testovací reklama