MSJ - finálová soutěž mužů (Drzonków / Polsko)

08.10.2022

MSJ - finálová soutěž mužů (Drzonków / Polsko)

Matouš Tůma doběhl na mistroství světa juniorů v Drzonkówě na desátém místě. Zvítězil Maďar Mihaly Koleszar před Egypťanem Mohamedem Elgendym a Leem Boriesem z Francie. Zítra šampionát zakončí smíšené štafety s Lucií Hlaváčkovou a Matějem Lukešem.

Nejlepšího výsledku na juniorském mistrovství světa v kariéře dosáhl Matouš Tůma, když skončil desátý. „Top ten na světě, s tím spokojenost určitě je. Nejvíc asi s tím, jak tenhle týden odstartoval. Že jsme s Filipem dokázali vyhrát titul mistrů světa ve štafetě. To nám dodalo i určitou pohodu do dalších dnů.

Částečně jsme měli splněno a mohli do toho pak jít s lehčí hlavou,“ vzpomněl Matouš zlatý úvod šampionátu a svého týmového parťáka Filipa Houšku. „Do dnešního závodu jsem pocitově šel s tím, že si to chci hlavně užít. Protože to byl můj poslední juniorský závod. Myslím, že mi to i pomohlo, tolik jsem se nestresoval. I když to samozřejmě bolelo.“ K ještě lepšímu výsledku by Matouš podle reprezentačního trenéra Marka Szmeka potřeboval pár šermířských zásahů navíc. „Takhle se asi víc udělat nedalo. Na plavání možná taky ztratil pár vteřinek a měl trochu smůlu na koni, že mu tam jedna překážka spadla. Na běhu podal super výkon, střelba se taky dařila. Takže nakonec z toho vytáhl asi nejvíc, co bylo možné.“ 

Boj o finále musel vinou zranění stehenního svalu vzdát Matoušův parťák ze zlaté štafety Filip Houška. „U Filipa je mi to líto. Myslím, že to mohlo zapříčinit i počasí. Přeci jen jsme zvyklí závodit v pětadvaceti, třiceti stupních a tady je patnáct. Snad bude brzy v pořádku a ready na přístí sezónu,“ věří Matouš Tůma. A doufá, že během mezisezónní pauzy, která bude tentokrát kratší než obvykle, nabere nové síly. „Určitě to byla nejdelší sezóna, co jsem kdy měl. Začínali jsme v únoru v Maďarsku na halovém závodě a končíme až v říjnu na mistrovství světa, které je později než obvykle. Jsem rád, že v podstatě každý závod vyšel. I když na Evropě chyběl k individuální medaili kousek. To mě trochu mrzelo, to čtvrté místo. Ale myslím, že na seniorském mistrovství světa nebo tady jsme si to docela vynahradili. Takže se sezónou určitě víc než spokojenost. Doufám, že to bude takhle pokračovat.“ 

A na odpočinek už se těší i další čeští junioři. Jan Toman vypadl stejně jako Barbora Hartmanová v semifinále. „Janek tady bojoval s lehkou virózou a ta jeho výkon mohla poznamenat. Nicméně konkurence mezi muži byla letos velmi dobrá,“ myslí si Marek Szmek. Matěj Lukeš uvízl už v kvalifikaci. Na postup do semifinále mu chyběly tři vteřiny. Už zítra bude mít možnost spravit si chuť ve smíšené štafetě, do které nastoupí po boku Lucie Hlaváčkové. „Ale jinak má za sebou taky pěknou sezónu a určitě může být spokojený,“ připomíná Szmek především Matějovu osmou příčku z juniorského mistrovství Evropy.

Výsledky

Testovací reklama