MSJ - finále (Druskininkai / Litva)

16.09.2023

MSJ - finále (Druskininkai / Litva)

Osmnáctou příčku obsadil na juniorském mistrovství světa v litevském Druskininkai Jan Toman. Tobiáš Pařízek a Barbora Hartmanová doplatili na zákeřnou překážku v disciplíně OCR a skončili na 33., resp. 36 místě. Juniorskými mistry světa jsou Francouz Mathis Rochat a Němka Josefine Unterberger.

Výsledky.

Barbora Hartmanová zahájila individuální soutěž v pátečním základním šermířském kole lehce aktivní bilancí 18/17 a ziskem 215 bodů. V sobotním finále se jediné Češce v závodě výborně dařilo v bonusovém kole, v němž si za sedm výher připsala čtrnáct bodů a posunula se pořadím o deset příček vzhůru. Hned následující překážková disciplína však Báře cestu za kvalitním výsledkem výrazně zkomplikovala. Stejně jako v kvalifikaci se české závodnici nepodařilo překonat houpající žebřík a byla eliminována. Reprezentační trenér českých juniorů Marek Szmek je však přesvědčen, že eliminace nebyla oprávněná. „Z mého pohledu tu překážku Bára přešla. Rozhodčí tvrdí, že šlápla za čáru za překážkou. Takže ji vrátili na začátek a na druhý pokus už Bára neměla sílu, aby se udržela. Opravdu myslím, že rozhodčí tady chyboval,“ řekl rozhořčený Szmek, který má celou situaci zaznamenanou na videu. Aktuální pravidla však bohužel využití vlastního videa při podání protestu vylučují. A oficiální video pořadatelé z této disciplíny nemají. „I kdybych si stěžoval jakkoliv, stoprocentně prohraju. Oni nemají oficiální video a my si nemůžeme stěžovat s tím naším,“ mrzí Szmeka, který doufá, že do příští sezóny budou tyto nesrovnalosti na straně UIPM ve věci nové disciplíny dořešeny. A také že budou moci Češi využívat na domácí půdě novou dráhu, na níž by se mohla objevit i tato překážka. Právě s ní totiž měli při finálové soutěži problémy i oba čeští muži – Jan Toman a Tobiáš Pařízek.

Barbora Hartmanová po eliminaci v OCR nastoupila ještě do plavecké části. V závěrečném běhu se střelbou už však nestartovala. Tým se rozhodl pošetřit její síly na nedělní smíšenou štafetu. Bára si tak z individuálního závodu v Litvě přiveze 36. příčku.

Jan Toman si druhým nejvyšším skóre 240 bodů v pátečním základním šermířském kole vytvořil dobrý bodový základ. V sobotním bonusu přidal další dvě výhry a pořadím se výrazně nepropadl ani po překážkové části, kde sice lehce chyboval, ale časová ztráta byla minimální. Do závěrečného běhu se střelbou startoval Janek ze slibné šesté pozice. Kombinovaná část mu ale vůbec nesedla a doběhl až osmnáctý. „Byla tam před startem kombi hodně krátká pauza. Organizátoři to tlačili, i když vše bylo samozřejmě podle pravidel. Ale Janek by potřeboval tu pauzu delší. Sám říkal, že mu to nesedlo,“ konstatoval český kouč Szmek.

Tobiáš Pařízek našermoval v základním kole 205 bodů, další dva body přidal v sobotním bonusu. Stejně jako Báře se mu však nepodařilo překonat na první pokus houpající žebřík v překážkové disciplíně. „Poprvé to překonal pěkně, ale nedoskočil za čáru a musel se vracet na začátek překážky,“ popisoval Marek Szmek. „Podruhé už to Tobiáš doskočil, ale nabral tam nějakých dvacet vteřin a taková ztráta už je bohužel velká a závodit se s ní už moc nedá.“ Díky kvalitnímu výkonu v kombi se Tobiáš ještě o pár příček posunul, na lepší než 33. místo už to ale nestačilo.

V nedělním mixu, který šampionát v Druskinikai uzavře, doplní Báru Hartmanovou Jan Toman.

Testovací reklama