MS U17, U19 - Alexandria / Egypt

18.09.2021

Lucie Hlaváčková obsadila desáté místo ve finálové soutěži starších dorostenek v moderním čtyřboji na světovém šampionátu v egyptské Alexandrii. Včera dívčí štafeta mladších dorostenek ve složení Anna Studénková a Kateřina Váňová doběhla na dvanáctém místě.Výsledky: U19 | U17.

Stále ještě patnáctiletá Lucie Hlaváčková zažívá vydařenou sezónu. Před dvěma týdny se v portugalském Caldas da Rainha stala evropskou šampionkou mezi mladšími dorostenkami. V Alexandrii si poprvé zkusila start v U19. Kvalifikací prošla s lehkostí. O celé tři vteřiny si vylepšila plavecký osbní rekord a ve skupině ovládla šermířskou část. Ve finále naopak v šermu chybovala. Přesto se především díky vynikajícímu výkonu v závěrečné dvojdisciplíně dokázala mezi staršími dorostenkami probít do elitní desítky. „Kvalifikace myslím, že úplně super. Až na nějaké penalizace, protože jsem si nepohlídala střelbu. Ale jinak jsem naprosto spokojená. Ve finále jsem byla na šermu trochu víc nervózní a dělala kraviny. To se pak projevilo i na výsledcích, ale celkově jsem spokojená. Přeci jen to bylo ve starší kategorii a je to první desítka,“ hodnotila své vystoupení v Alexandrii Lucka.

Podobně jako v Portugalsku, i v Egyptě si znovu vylepšila osobní rekord v plavání, a to o celé tři vteřiny. „Upřímně vůbec nevím. Koukala jsem na ten čas nevěřícně a nechápala. Asi jsem se naučila si to správně rozložit. Teď už to tak rychle nahoru asi nepůjde,“ smála se vycházející hvězda českého pětiboje. Osobní plavecký rekord posunula v každém svém letošním startu. Od loňské sezóny se zlepšila už o šest vteřin. „Úplně upřímně jsem nečekal, že se od mistrovství Evropy zlepší ještě o tolik. Ale zřejmě proto, že jsme v létě z různých důvodů neměli tolik času na přípravu, tak si ten trénink teprve teď hezky sednul a opravdu ze sebe dostala to, na co jsme celé léto trénovali,“ vysvětluje osobní trenér Lucie David Svoboda. Také on je s vystoupením Lucky na světovém šampionátu spokojený. „Podle mě to zvládla úplně skvěle. Nechybělo příliš a mohla mít klidně medaili anebo být v první pětce, šestce. Nakonec se jí podle jejích představ nepodařila střelba a na šermu vzhledem k tomu, že to byla její první zkušenost, tak tam třeba dva, tři zásahy možná zbytečně utekly,“ myslí si Svoboda. „Podstatné je ale to, že dosáhla na první desítku, což je pro pětibojaře vždycky hezký výsledek. Navíc v tom věku se bez problému mohla měřit s o dva, až dva a půl roku staršími závodnicemi. Má náskok, i když to tak teď třeba nevypadá. Takže já jsem nadšený.“

Hlavní část sezóny má Lucie Hlaváčková za sebou a hodnocení podle ní nemůže být jiné než pozitivní. „Českých pohárů jsme si sice moc neužila, ale určitě budu na tuhle sezónu vzpomínat v dobrém. Získala jsem první zkušenosti na mezinárodních závodech. Hodně si vážím té Evropy. Přeci jen to bylo vítězství. Na druhou stranu tady jsou ty zkušenosti, zkusila jsem si šerm. Takže úplně celkově jsem možná radši za tyhle závody. Do příštích roků budu vědět, do čeho jdu,“ srovnávala Lucka oba sezónní vrcholy.

Mistryní světa se v Alexandrii stala domácí Amira Kandil před mistriní Evropy Ruskou Solovevou a Běloruskou Malašenokou.

V neděli bude ve finále starších dorostenců hájit české barvy Tobiáš Pařízek. Štěpán Surma z kvalifikace nepostoupil.

Testovací reklama