MS - štafeta mužů (Bath / Velká Británie)

22.08.2023

MS - štafeta mužů (Bath / Velká Británie)

Filip Houška s Matoušem Tůmou skončili na úvod mistrovství světa v Bathu šestí ve štafetě. K obhajobě loňského bronzu chybělo Čechům jedenáct vteřin. Mistry světa jsou Egypťané Ahmed Hamed a Moutaz Mohamed.

Výsledky.

Šestá příčka patřila české dvojici už po základním šermířském kole, které pětibojaři absolvovali v pondělí. Matouš s Filipem si v něm s aktivní bilancí 14/12 zapsali 222 bodů. „Myslím, že na šermu jsme oba udělali nějaké chyby. Těch bodíků mohlo padnout víc, abychom byli blíž čelu,“ hodnotil úvodní disciplínu Matouš Tůma. „Nebylo to úplně optimální. Neříkám, že kluci zašermovali špatně. Ale na to, aby byli reálně ve hře o medaili, tak tam určitě dva zásahy chyběly,“ souhlasil český reprezentační trenér Jakub Kučera.

S následující jízdou na koni však přišla absolutní spokojenost. Češi jako jediní přejeli parkur čistě, připsali si plný počet bodů a disciplínu suverénně ovládli. „Oba zajeli skvěle. Udělali absolutně všechno, co měli,“ líčil nadšený Kučera. „Sečetli jsme si, jaké přesně obraty musí chodit, aby stihli časový limit, který nestíhal prakticky nikdo. Povedlo se jim to. K jízdě opravdu nemám jedinou připomínku.“ A výborný pocit si odnášeli i sami závodníci. „To jsme si užili asi nejvíc ze všech disciplín. Když to s tím koněm funguje, když vím, co kůň udělá a že mi věří, tak je to krásný pocit. Je škoda, že nám to z toho sportu zmizí,“ mrzí Matouše Tůmu.

Před plaveckou částí figurovali Češi na třetí příčce. Start v poslední rozplavbě spojený s mimořádným spěchem pořadatelů české dvojici příliš neprospěl. Do kombinované části běhu se střelbou vybíhal Matouš Tůma na čtvrté příčce se ztrátou tří vteřin na bronz a deseti na zlato. A přiznal, že úvodní běžecké okruhy ztuhlému tělu nechutnaly. „To, jestli plavete v poslední, nebo předposlední rozplavbě, hraje velkou roli. Tam je každá minuta na vyklusání a uvolnění svalů po plavání, kdy je většinou, alespoň u mě, naprosto zatuhlé celé tělo, dobrá. Na prvním okruhu jsem cítil, že toho času na zotavení nebylo tolik. Možná proto to na začátku moc neběželo.“ „Matouš plaval z kluků jako druhý, běžel pak první. Měl tak tu pauzu ještě o nějakých sedm minut kratší než Filip. Na začátku běhu to na něm bylo znát. Pak se to naštěstí rozběhlo,“ komentoval průběh závěrečné disciplíny kouč Kučera.

Ještě na předávce se Češi drželi na medailových pozicích v těsném závěsu za stříbrem a zlatem. Blízko však byly i štafety za nimi. Finišmen Filip Houška se ještě pokusil přeměnit český medailový sen ve skutečnost, nakonec však v extrémním vyčerpání doběhl šestý. „Filip byl ještě pořád v boji o medaili, takže to zkusil. Ale začal na sebe extrémně rychle,“ konstatoval český trenér. Šestou příčku v konkurenci čtrnácti týmů však hodnotí kladně. „Ten závod nebyl úplně bez chyb. Na to, aby kluci v téhle konkurenci, kde závodili přeci jen jako nejmladší štafeta, dosáhli na medaili, by nesměli udělat chybu žádnou. Ale výsledek je to samozřejmě kvalitní.“

„Myslím, že jsme ukázali, že se s tou konkurencí můžeme měřit. Kousíček tam chyběl v každé disciplíně, ale snad se nemáme za co stydět,“ věří Matouš Tůma.

Štafetovými mistry světa se stali Ahmed Hamed a Moutaz Mohamed z Egypta před korejskou dvojicí Seo-Lee. Třetí skončili Francouzi Jean-Baptiste Mourcia a Ugo Fleurot. Také soutěži ženských štafet kralovaly Egypťanky před Italkami a Mexičankami. Mistryněmi světa jsou Amira Kandil s Malak Ismail.

Ve středu světový šampionát pokračuje kvalifikací individuální soutěže žen. České barvy budou hájit Lucie Hlaváčková, Karolína Křenková a Veronika Novotná. 

Testovací reklama