MS (Bath / Velká Británie)
19.08.2023
Celkem devět českých jmen by se v nadcházejícím týdnu mělo objevit ve startovních listinách světového šampionátu moderních pětibojařů, který bude poprvé v historii hostit britský Bath. Češi v dějišti šampionátu absolvovali závěrečný přípravný kemp. Zvykali si i na specifické britské koně.
Do individuální soutěže mužů nastoupí Marek Grycz, Jan Kuf, Ondřej Svěchota a Martin Vlach. Ondra Svěchota v nominaci nahradil Ondřeje Polívku, kterého ze sestavy vyřadily zdravotní problémy. V soutěži žen se představí Lucie Hlaváčková, Karolína Křenková a Veronika Novotná. Medailisté mohou v soutěži jednotlivců splnit kvalifikační kritéria mezinárodní pětibojařské unie pro účast na olympijských hrách v Paříži. Do světového žebříčku pro olympiádu se ale výsledky mistrovství světa ještě nezapočítávají (pozn.: kromě “challengerů“ nižší kategorie se do olympijského žebříčku počítají výsledky všech soutěží Světového poháru v příštím roce, květnového finále seriálu a světového šampionátu 2024).
V mužské štafetě, která celý šampionát zahájí, bude české barvy hájit bronzové duo z loňského mistrovství světa v AlexandriiMatouš Tůma s Filipem Houškou, který má po zranění nártu letos za sebou ve světové konkurenci jediný závod. „Na běhu je tréninkový výpadek ještě znát a pro individuální soutěž by to asi bylo limitující. Pro štafetu, věřím, že nebude,“ vysvětluje český reprezentační trenér Jakub Kučera. V této disciplíně je pro český pětiboj aktuálně zcela výjimečná situace, kdy české dvojice v různém složení drží hned tři mistrovské tituly ‑ evropský mezi seniory a světový i evropský v juniorské kategorii. V obou věkových kategoriích také Češi vedou světový žebříček.
Ženská štafeta bude naopak bez české účasti. „Skladba programu mistrovství světa nenahrává tomu, aby stejné holky šly jak štafetu, tak individuální soutěž,“ vysvětlil Kučera s tím, že po úterních ženských i mužských štafetách zahajují hned ve středu individuální soutěž právě ženy. „Věřím, že po delší době máme konkurenceschopný ženský tým. Postavit dvě holky do štafety před individuální soutěží by se nám letos asi nevyplatilo.“
V soutěži smíšených štafet, která letošní mistrovství světa uzavře, naopak český mix určitě startovat bude. Jestli se v něm ale představí úřadující mistři Evropy Karolína Křenková s Martinem Vlachem anebo dojde ve složení štafety ke změně, bude rozhodnuto až po skončení individuálních soutěží.
Závěrečná příprava v Bathu
Poprvé v historii bude mistrovství světa hostit britský Bath. „Nepředpokládám, že nás tam něco výrazně překvapí,“ přemítá Kučera. „Samozřejmě britští koně bývají od těch z kontinentální Evropy typově trochu odlišní.“ Právě specifičtí britští koně byli jedním z hlavních důvodů červencového přípravného kempu české reprezentace přímo v dějišti mistrovství světa. „Pro řadu našich závodníků to byla první zkušenost s britskými koňmi. Myslím, že je dobré, že měli možnost si na ně sednout a zjistit, v čem je to jiné. Uvidíme, jestli nám to nějakým způsobem pomůže. Ale cítili jsme to jako důležitou součást závěrečné přípravy,“ vysvětlil český kouč. Jezdecké tréninky vedla během tréninkového kempu trenérka jízdy britské pětibojařské reprezentace Jabeena Maslin. Konkurenční boj podle Kučery v tomto případě nehrozil. „Myslím, že zrovna tady nejde o to, aby neprozradili nějaké tajné know how. I v jejich zájmu je, aby byli jejich koně předvedení kvalitně a aby parkur na mistrovství světa přešli v pořádku. Myslím, že to bylo dobré pro obě strany. Kromě toho už mnoho let působí ve významných pozicích u britské reprezentace čeští trenéři. I proto jsou naše vztahy s britským pětibojem nadstandardní.“
Další výhodou účasti na mezinárodním tréninkovém kempu byl kvalitní šermířský sparing. „V letních měsících, kdy se závodní kalendáře pětibojařů a šermířských specialistů liší, je poměrně složité tohle vyřešit. Kemp v Bathu byl pro nás výhodný nejen díky jezdeckým tréninkům a poznání dějiště mistrovství světa, ale i šermířsky,“ pochvaluje si Kučera.)
MS Bath, program:
pondělí, 21.8.: Štafety žen a mužů – základní kolo šermu
úterý, 22.8.: Štafety žen a mužů
středa, 23.8.: Kvalifikace žen
čtvrtek, 24.8.: Kvalifikace mužů, základní semifinálový šerm žen
pátek, 25.8.: Seminále žen, základní semifinálový šerm mužů
sobota, 26.8.: Seimifinále mužů
neděle, 27.8.: Finále žen a mužů
pondělí, 28.8.: Smíšené štafety