Moderní pětibojaře čeká finále Světového poháru

16.06.2022

Moderní pětibojaře čeká finále Světového poháru

Už v pondělí se pět českých moderních pětibojařů vydá do turecké Ankary na první z letošních sezónních vrcholů. V individuálních závodech finále Světového poháru bude startovat nejvíc Čechů za posledních devět let. Nebude chybět ani česká smíšená štafeta.

Naposledy měla Česká republika v pohárovém finále tak početné zastoupení v roce 2013. V Nižném Novgorodu tehdy v individuálních závodech startovaly tři ženy a dva muži. Letos v Ankaře nastoupí do ženského závodu Karolína Křenková a Veronika Novotná. Mezi muži zabojují Marek Grycz, Jan Kuf a Martin Vlach. Česko si v posledním závodě Světového poháru zajistilo účast také ve smíšené štafetě. O jejím složení bude rozhodnuto až podle průběhu individuální soutěže.

Postavení Čechů v žebříčku Světového poháru

Ani jeden z českých závodníků neabsolvoval všechny letošní Světové poháry. Veronice Novotné zhatil účast v úvodním podniku v Káhiře pozitivní test na covid. Bohatý přísun bodů si zajistila v květnu při závodech v Budapešti a Albeně, kde skončila jedenáctá a druhá, což jí stačilo na zajištění účasti v pohárovém finále. V aktuálním žebříčku Světového poháru patří Veronice patnáctá příčka. Jen dvě místa za Veronikou Novotnou je Karolína Křenková. Ta zažívá nejlepší sezónu kariéry a dostatečný počet bodů nasbírala díky stabilním umístěním v elitní dvacítce při Světových pohárech v Káhiře, Budapešti a Albeně. 

V mužském žebříčku Světového poháru stojí nejvýš osmnáctý Jan Kuf, kterému se ze tří absolvovaných podniků nejlépe dařilo hned v tom úvodním v Káhiře, kde skončil desátý. Vítěz květnového Světového poháru v Budapešti Martin Vlach závodil vedle Maďarska také v prvním závodě v Káhiře, kde byl však kvůli nefunkční zbrani eliminován. Dalších Světových pohárů se nezúčastnil a v aktuálním pohárovém žebříčku figuruje na 27. místě. Dvě příčky za Vlachem je v žebříčku Marek Grycz, který absolvoval pouze květnové závody v Budapešti a Albeně. O kousek lépe se mu dařilo v maďarské metropoli, kde skončil dvanáctý. 

Nevyzpytatelná Ankara

Stejně jako čtvrtý letošní Světový pohár, i pohárové finále se uskuteční v Ankaře. Turečtí organizátoři však nemají s pořádáním závodů této úrovně žádné předchozí zkušenosti a podle reprezentačního trenéra českých pětibojařů Jakuba Kučery se při organizaci posledního Světového poháru v mnoha ohledech spálili. „Vypadalo to, že se snaží. Na druhou stranu některé věci, které jsou pro chod závodu důležité, jim utíkaly. Věřím, že před finále udělají potřebné změny. Ale počítám s tím, že ani tento závod asi úplně standardní nebude.“ Problém byl podle Kučery například s bazénem, který mají turečtí organizátoři smontovaný přímo na stadionu. „Největším problémem jsou asi nestandardně volné vlnolamy, díky kterým se v bazénu dělají velké vlny. Závodníci mají pocit jako při plavání na otevřené vodě,“ popsal český kouč jedno z úskalí turecké organizace po Světovém poháru, který v Ankaře skončil v neděli. Další změny by se měly dotknout běžecké trati. „I kvůli tomu, že se teď běhají šestistovky a především kluci běhají opravdu rychle, je pro stavitele trati zakázáno zařazovat ostré obraty. V Ankaře byly ale na každém kole obraty o 180 stupňů, kde museli závodníci prakticky úplně zastavit,“ popsal Kučera. Na jednom z těchto obratů upadl pozdější stříbrný medailista a aktuální lídr žebříčku Světového poháru Maďar Csaba Bohm. Kvůli jeho zranění nakonec v Ankaře nestartovala maďarská smíšená štafeta, v níž měl nastoupit. „Snad to bylo pro organizátory dostatečné ponaučení, že soutěžní pravidla mají smysl a je dobré je dodržovat,“ komentoval nešťastnou situaci Kučera, který doufá, že Turci upraví i extrémně dlouhý náběh na střelnici. „Trať nebyla rozdělena na 5x600 metrů, ale první kolo mělo 740 a poslední jen 460 metrů, což samozřejmě pravidla nepovolují. Vypadá to jako detail, ale je to poměrně velký rozdíl. Doufám, že alespoň v těchto dvou bodech se trať změní a bude konečně odpovídat pravidlům. Nicméně i když bude regulérní, stále bude hodně atypická.“

Některé organizační změny ze strany tureckých pořadatelů se už projevily. V závodě smíšených štafet pořadatelé pravděpodobně omezí startovní pole pouze na dvanáct týmů. „Předpokládám, že je to kvůli tomu, že některé z koní, s nimiž do soutěže počítali, museli po posledním závodě vyřadit. Muselo jim být jasné, že tito koně v takové soutěži závodit nemohou,“ připomněl Kučera nešťastnou bilanci jezdecké disciplíny, v níž bylo v nedělní soutěži mixů v Ankaře eliminováno osm z patnácti soutěžících dvojic.

Odlišné soutěžní formáty v sezónních vrcholech

Oproti standardním závodům Světového poháru je pohárové finále pouze dvoukolové, tedy bez kvalifikace. Elitní šestatřicítka vzešla už z dlouhodobé části seriálu. Závodníci navíc absolvují i v semifinále jízdu na koni. „Mistrovství světa bude naopak opět tříkolové,“ připomíná reprezentační kouč Kučera druhý z letošních sezónních vrcholů – červencový světový šampionát. Jak přesně bude vypadat soutěžní formát na olympijských hrách v Paříži, zatím jasné není. „Oficiální stanovisko mezinárodní federace ještě nevydala. Původní formát pro Paříž, který byl schválený několik měsíců zpátky, měl být v rámci té šestatřicítky tříkolový. Tedy tři dvanáctičlenné skupiny, z nichž 24 nejlepších postoupí do semifinále. Finále by pak bylo dvanáctičlenné. A ve všech třech částech to měl být kompletní pětiboj včetně jízdy na koni,“ popsal Kučera. „Myslím ale, že postupně směřují k tomu, že i v Paříži se bude závodit dvoukolově. Tedy že by ten formát byl identický s tím, jaký bude teď na finále Světového poháru. Definitivní podobu potvrdí pravděpodobně listopadový kongres. Jisté je ale to, že olympijská soutěž proběhne v tom zrychleném, devadesátiminutovém módu.“

Představení nové disciplíny

Na finále Světového poháru v Ankaře plynule naváže testovací závod nové disciplíny ‑ překážkového běhu. Češi stejně jako ostatní federace pozvánku dostali. Testovací soutěže se ale nezúčastní. „Není to reprezentační akce, takže o tom, zda se zúčastní čeští reprezentanti, kteří jsou smluvně vázáni vůči ČSMP a ASC Dukla, by musel rozhodnout výkonný výbor ČSMP a jejich zaměstnavatel. Formálně to nespadá do mojí kompetence,“ vysvětlil Kučera. „Pro mě osobně tohle zatím není téma. Mezinárodní federace bude případnou změnu pravidel řešit až na svém listopadovém kongresu. Je to neoficiální soutěž, které se závodníci teoreticky mohou dobrovolně zúčastnit nad rámec svých reprezentačních povinností. Nicméně testovat něco se závodníky, kteří mají podepsané profesionální smlouvy a kteří se během té akce mohou zranit a přijít o hlavní vrcholy sezóny, je z mého pohledu velmi rizikové. I kdybych testování nakloněný byl, jakože samozřejmě nejsem, tak v dané fázi sezóny, čtyři týdny před mistrovstvím světa, je to absolutní nesmysl.“

Český svaz moderního pětiboje už v listopadu loňského roku vydal jasné stanovisko k záměru mezinárodní federace (UIPM) nahradit jízdu na koni jinou disciplínou a především ke způsobu, jakým se UIPM snaží této devastující změny dosáhnout. „Stanovisko našeho svazu zůstává stále stejné. Tedy že jsme proti nahrazení jezdecké disciplíny a že v rámci daných pravidel budeme dělat všechny kroky pro to, aby k té změně nedošlo,“ připomněl Kučera s tím, že znovu by měl výkonný výbor ČSMP dané téma otevřít na svém nejbližším zasedání.

Finále SP Ankara, program:
Středa, 22.6. - Základní kolo šermu mužů a žen
Čtvrtek, 23.6. - Semifinále žen
Pátek, 24.6. - Semifinále mužů
Sobota, 25.6. - Finále mužů a žen
Neděle, 26.6. - Smíšené štafety

Testovací reklama