MEJ - Barcelona / Španělsko

20.06.2018

Martin Vlach doběhl na mistrovství Evropy v Barceloně na 7. místě. Lukáš Svěchota obsadil 27. místo, Vojtěch Hercík dokončil závod na 31. pozici. Zlato vybojoval Bělorus Khamtsou. V družstvech skončili Češi šestí, ze zlata se radovali Rusové. Výsledky

„Ze závodu máme smíšené pocity. Čekali jsme trochu víc. Každý bohužel udělal nějakou chybu,“ byla první slova reprezentační trenérky Sylvie Černé. Martin Vlach potvrdil pozici největší české naděje, z bojů o medaili ho ale vyřadil slabší začátek v šermu. „Začínáme šermovat proti kolegům z družstva a já to na Čechy neumím,“ hledal Martin příčiny slabšího rozjezdu. V druhé polovině se jeho šermířský výkon zvednul a nakonec to dotáhnul k aktivní bilanci 18 výher a 17 porážek.

Druhou chybu udělal český reprezentant na první střelbě v kombi. „Tam se Martin zdržel 25 vteřin, celkově ztratil na střelbě minimálně dvacet sekund. Na medaili by to asi stejně nebylo, ale mohl být pátý.“ odhadovala Martinova osobní trenérka Alexandra Kučerová.

Sám Martin k sedmému místu poznamenal: „Umístění tak špatné není. Bral bych ho, kdyby byl výkon stoprocentní a to bohužel nebyl.“

Také Lukáš Svěchota zaváhal v šermu, osudnou se mu stala ovšem jeho druhá polovina. „Byl to totální kolaps, tam se rozplynuly veškeré naděje na dobré umístění. Škoda, Lukáš si přitom zaplaval osobák,“ litovala Sylvie Černá.

Nejdéle se z Čechů zaváhání vyhýbal Vojtěch Hercík. Do závěrečné dvojdisciplíny vybíhal dokonce ze čtvrtého místa. „Vojta není běžec a tady v Barceloně panuje obrovské vedro, navíc ho postihly křeče do břicha,“ popsala trenérka Černá Hercíkovo trápení, při kterém se propadl až na 31. místo.

Šampionát bude pokračovat štafetovými závody, kde Česko budou reprezentovat v kategorii dívek Křenková, Chalupníková, mezi juniory Hercík a Svěchota. Ve smíšené štafetě by se měli představit Vlach a Křenková.