ME - semifinále mužů (Székesfehérvár / Maďarsko)

17.09.2022

ME - semifinále mužů (Székesfehérvár / Maďarsko)

Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota a Martin Vlach postoupili dnes ze semifinálových skupin na evropském šampionátu v Székesfehérváru do zítřejšího finále a mají tak jistou medaili v družstvech. Jan Kuf do nedělního finále nepostoupil. Veronika Novotná své zítřejší finálové tažení zahájí v 10:15 jízdou na koni. Mužské finále začíná odpoledne v 16:30.

Ondřej Polívka, Ondřej Svěchota a Martin Vlach prošli do finále individuální soutěže mužů a Česká republika tak jako jedna ze tří zemí může postavit kompletní družstvo. Vedle Čechů budou o zlato v týmové soutěži bojovat také domácí Maďaři a Francouzi.

Nejlépe si z Čechů stojí zatím průběžně osmý Ondřej Svěchota. Tomu se dařilo už v pátečním základním kole šermu, kde nasbíral 225 bodů. „Na vrcholné akci Ondra takhle dobře nikdy nezašermoval. Dobře zvládl jak kvalifikaci, tak základní semifinálové kolo,“ ocenil reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. Devětadvacetiletý Ondra Svěchota si na výbornou poradil také se sobotním semifinálovým kláním, kde přidal zásah v bonusovém šermířském kole, udržel krok s konkurencí v plavecké disciplíně a zaznamenal čtvrtou nejlepší kombinaci běhu se střelbou. Jako jediný z Čechů proklouzl do finále napřímo. „Šerm se mi, myslím, povedl nad očekávání. Dneska jsem se dobře popral i se střelbou a na sebe jsem i slušně běžel. Zítra se pokusím ještě o nějaké vylepšení,“ slíbil po semifinále Ondřej. Také Ondra Polívka solidně zašermoval v základním kole, kde získal jen o pět bodů méně než jeho týmový jmenovec. „Nebyl to dnes úplně povedený závod, co se týká fyzických sil. Ale na šermu mi to včera docela vyšlo,“ souhlasil. Martin Vlach vstupoval do semifinále s 200 šermířskými body. Dalších deset přidal v bonusovém kole, v němž se mu mimořádně dařilo. Závěrečný běh se střelbou opět ovládl.

V Székesfehérváru se v sobotu extrémně změnilo počasí. Teplota klesla o více než deset stupňů. „Možná je štěstí, že je to všechno tak rychlé. Že člověk na hodně věcí ani nemyslí. Ale je pravda, že voda v bazénu je dost studená. Ideální to není, hlavně na střelbu. Je to ale stejné pro všechny,“ konstatoval Ondřej Polívka. Především na změnu podmínek doplatil čtvrtý z Čechů Jan Kuf. Do závěrečné kombinované části vybíhal jako čtvrtý. Hned první pokažené střelecké položky ho však z boje o finálovou účast vyřadily. „Ty podmínky byly opravdu těžké. U druhé skupiny, kde běžel i Honza a Ondra Polívka, se navíc zatáhlo, začalo pršet a úplně se změnilo světlo. Někdo se s tím popasoval, někdo bohužel ne,“ mrzelo reprezentačního kouče Kučeru, podle něhož hrála u Honzi roli i únava. „Závodil čtvrtý den z pěti. Sezóna byla opravdu dlouhá a udržet koncentraci je už těžké. Dneska ty podmínky byly opravdu náročné a on se s nimi nesrovnal.“ Slabých míst vnímá Jan Kuf ve svém semifinálovém výkonu víc. „Ta zima nebyla tak hrozná, v tom už jsme závodili hodněkrát. Pro mě bylo mnohem horší, že už byla tma na střelbě a nebylo nic moc vidět. Z mého pohledu mi taky chybělo minimálně patnáct bodů už na včerejším šermu. Přeci jen ta šermířská úroveň už není tak vysoká, jako bývala, a měl bych být schopný šermovat za víc bodů. A pak ta střelba samozřejmě byla špatná. A na to už teď není prostor. Bohužel jak je to teď postavené s novým formátem, tak kombi je prostě všechno.“

Češi jako jeden ze tří týmů mohou nasadit do nedělního finále kompletní družstvo a mají tak na letošním evropském šampionátu jistou další týmovou medaili. „Samozřejmě z toho mám radost. Na druhou stranu je mi líto, že nepostoupil Honza. Že tam nejsme čtyři, což je vždycky lepší. Dá se bojovat o lepší umístění, protože ti tři nejlepší mohou poskládat lepší výsledek,“ mrzí Ondřeje Polívku. Jak domácí Maďaři, tak Francouzi postoupili do finálového klání ve čtyřech a budou tak mít v týmové soutěži oproti Čechům nemalou výhodu. „Mají tam tu rezervu. I kdyby se jednomu úplně nezadařilo, pořád budou bojovat ve zbývajících třech. Ale snad nebude klukům vadit, když i za ně řeknu, že se s tím zítra ještě popereme,“ říká odhodlaný Martin Vlach. „Doufám, že ještě naberu síly a budu moct přispět nějakou velkou částí,“ těší se Ondřej Polívka. Také Ondřej Svěchota nechá ve finále všechno. „Bude to moje první seniorská medaile. Takhle skoro na konec kariéry. Radost z toho mám. Teď ještě přidat i nějaký hezký individuální výsledek.“

V pondělí mistrovství Evropy uzavře soutěž smíšených štafet, do níž by měli nastoupit Karolína Křenková s Markem Gryczem.

Výsledky

 

Testovací reklama