ME - mužská a ženská štafeta (Székesfehérvár / Maďarsko)

13.09.2022

ME - mužská a ženská štafeta (Székesfehérvár / Maďarsko)

Hned dvěma medailemi ze štafet zahájili své působení na evropském šampionátu čeští moderní pětibojaři. Karolína Křenková s Veronikou Novotnou získaly v Székesfehérváru nejprve bronz. Jan Kuf s Martinem Vlachem poté nenašli přemožitele v týmové soutěži mužů.

Obě české štafety zahájily soutěž výrazně aktivní bilancí v šermu. „Dalo se předpokládat, že pokud další disciplíny budou odpovídat jejich aktuální výkonnosti, měly by být obě štafety ve hře o medaili. A výkon v dalších disciplínách byl bezchybný,“ konstatoval spokojený reprezentační trenér Jakub Kučera.

Karolína Křenková s Veronikou Novotnou figurovaly po základním šermu na druhém místě a nepropadly se ani v dalších částech soutěže. V jízdě na koni získaly dokonce plný počet bodů a ze stříbrné pozice vybíhaly i do závěrečného běhu se střelbou. V něm je nakonec předstihla jen štafeta Polska. „Myslím, že jsme si obě přály nějakou medaili. Říkala jsem si, že by bylo super ukončit takhle sezónu. A jsem hrozně ráda, že se nám to povedlo hned první den,“ líčila Karolína Křenková. „Já jsem hlavně ráda, že jsme si to s Kájou užily. Celý den jsme měly úsměv na tváři a bavilo nás to. A to je hlavní,“ usmívala se Veronika Novotná.

A důvod k úsměvu měli i jejich reprezentační kolegové Jan Kuf a Martin Vlach, kteří o necelou hodinu později vybojovali titul mistrů Evropy. „Můj začátek šermu nebyl úplně optimální. Pak jsem se naštěstí našel a končil jsem na svém standardu. A zbytek jsme asi zvládali se ctí,“ shrnul zlatý den Martin Vlach. „Myslím, že náš úspěch stál na konzistentních výkonech v průběhu celého dne. Že jsme zvládli dobře všechny disciplíny. A tu poslední na výbornou,“ vrátil se k fenomenálnímu českému závěru Jan Kuf.

Kombinovanou část zahajoval společně s Polákem Gutkowskim jako druhý, když na průběžně vedoucí Němce ztráceli deset sekund. Pouhé dvě vteřiny za nimi vybíhal Ukrajinec Shekhmametyev. Jan Kuf se postupně propracoval až na vedoucí pozici a Martinu Vlachovi už předával s pohodlným náskokem. „Honza mi to naservíroval úplně luxusně. Já od něj čekal to, co předvedl. Ale to, kolik ostatním nakonec nadělil, to byla paráda,“ ocenil český finišman. Česká štafeta se navíc blýskla excelentní střelbou, v níž výkonem 35:58,0 stanovila nový český rekord. „Zastřílel jsem nejlíp za hodně dlouhou dobu, za což jsem moc rád. Opravdu jsem chtěl, abychom dneska minimálně udělali medaili. Spíš jsem doufal, že vyhrajeme. Snažil jsem se pro to udělat všechno a naštěstí to vyšlo,“ mohl si oddechnout Jan Kuf. 

Pro stříbro a bronz si nakonec doběhly štafety Polska a Franice. V ženské soutěži se mistryněmi Evropy staly Litevky Ieva Serapinaite a Elzbieta Adomaityte, druhé místo obsadily Oktawia Nowacká s Natalií Dominiak.

Ve středu začnou na evropském šampionátu individuální soutěže. Do kvalifikace žen nastoupí Karolína Křenková a Veronika Novotná. „Alespoň pocitově bude díky bronzu ta regenerace určitě rychlejší,“ věří Karolína Křenková.

Výsledky

 

 

Testovací reklama