ME - finálová soutěž mužů (Székesfehérvár / Maďarsko)

18.09.2022

ME - finálová soutěž mužů (Székesfehérvár / Maďarsko)

Bronzovou medaili vybojovali v soutěži družstev na evropském šampionátu v maďarském Székesfehérváru Ondřej Polívka, Martin Vlach a Ondřej Svěchota. V individuálních výsledcích figurují na 15., 16. a 17. místě. Z titulu mistra Evropy se raduje Maďar Richárd Bereczki.

Češi vstoupili do bojů o medaile pouze ve třech, zatímco jejich přímí konkurenti v soutěži družstev, tedy Maďaři a Francouzi, měli v soutěži čtyři zástupce a mohli si tak dovolit více chyb. Také šermířský základ ze semifinále byl u Čechů v součtu spíš průměrný a když navíc přišly chyby v jízdě na koni, bylo o kovu, z něhož bude nedělní česká medaile, rozhodnuto. 

 

Na horším výsledku českého parkuru se částečně podepsal i obtížný los. Ondřej Polívka startoval na koni, s nímž se dopoledne olympijská vítězka Katie French pravděpodobně připravila o medaili. Ondra zvládl jízdu solidně s jediným shozem. Martin Vlach zase vylosoval koně, který v dopoledním závodě žen upadl i s Italkou Mercuri a závod nedokončil. Český závodník se eliminaci vyhnul, ale chyboval. „Martin bohužel udělal na parkuru první a asi jedinou chybu v letošní sezóně a nechal tam půl minuty,“ popsal český reprezentační kouč Jakub Kučera. Také Ondřej Svěchota na koni dvakrát chyboval a bylo jasné, že do konce soutěže už Češi medailový vývoj nezvrátí. A to ani přesto, že měli ve svých řadách aktuálně nejlepšího světového kombinátora běhu se střelbou Martina Vlacha. „Celé to bylo postavené tak, že se budeme soustředit na úspěch ve štafetě, který Martin a Honza moc chtěli. To splnili do puntíku. Druhý plán byl, že kluci úplně snadno projdou kvalifikací a ušetří tam nějaké síly. Jenže už tam se Martinovi hrubě nepovedl šerm. Každý závod tady tím pádem běžel prakticky naplno,“ konstatoval Jakub Kučera, který ocenil, že i s individuálním finále, které bylo pátým intenzivním závodem v šesti dnech, se Martin Vlach vypořádal se ctí. V kombinované části byl opět mezi nejlepšími. „Pro mě byla celá individuální soutěž kvůli šermu docela boj. Dnešek byl asi nejpovedenější, tak jsem relativně spokojený s tím, jak jsem se dokázal ještě na některých disciplínách srovnat. To, že nakonec máme i placku z družstev, už je jen takové příjemné zakončení,“ zhodnotil uplynulý týden Martin Vlach, který po zlatu v úterní štafetě obsadil v individuálním závodě konečné šestnácté místo. O příčku výš skončil Ondřej Polívka. „Já jsem spokojený. Ta sezóna na mě byla hodně dlouhá. Nějaký ten vrchol sil jsem cítil kolem mistrovství světa a teď už mi trochu docházelo,“ přiznal. „Naštěstí jsem ještě udržel koncentraci, abychom dosáhli na medaili.“ Bronz z letošního evropského šampionátu je pro Ondru Polívku už patnáctou týmovou medailí z velké akce v kariéře. Poprvé se radoval na mistrovství světa 2007 v Berlíně, kde s Michalem Michalíkem a Davidem Svobodou získal v soutěži družstev rovněž bronz. „Myslím, že i vzhledem k tomu neuvěřitelnému rozptylu medailí musí být Ondra spokojený. Klobouk dolů! Po mistrovství světa šel druhý závod na téhle úrovni a skvěle to ustál. Velký respekt. Na to, že včera šel úplně naplno, tak dneska kromě jednoho shozu v jízdě neudělal chybu,“ nešetřil chválou reprezentační kouč Kučera. 

 

První seniorskou medaili získal v Székesfehérváru celkově sedmnáctý Ondřej Svěchota. „Spokojený jsem, závod se mi celkově povedl. Hlavně včerejší postup do finále byl určitě úspěch. Dneska to sice mohlo být lepší, ale ta týmová medaile, to je prostě pecka,“ zářil po závodě. „To, že tu Ondra postoupil do finále, je skvělé. Ale hlavně výkony, které podal v předchozích kolech, byly výborné. Má první seniorskou medaili a to je podle mě velký úspěch,“ je přesvědčený trenér Kučera.

 

V pondělí mistrovství Evropy v Székesfehérváru uzavře soutěž smíšených štafet. České barvy budou hájit Karolína Křenková s Markem Gryczem.

Výsledky

 

Testovací reklama