Matouš Tůma skončil na MEJ čtvrtý. S Matějem Lukešem a Filipem Houškou mají bronz v družstvech

23.06.2022

Matouš Tůma skončil na MEJ čtvrtý. S Matějem Lukešem a Filipem Houškou mají bronz v družstvech

Čtvrtou příčku obsadil moderní pětibojař Matouš Tůma na juniorském mistrovství Evropy v Barceloně. Matěj Lukeš obsadil osmou a Filip Houška jedenáctou pozici. Společně navíc dosáhli na bronz v soutěži družstev. Mistrem Evropy se stal Francouz Ugo Fleurot.

Výsledky

 

Jedenadvacetiletý Matouš Tůma si vytvořil skvělý bodový základ už v úterním základním kole šermu, když si s výrazně aktivní bilancí 23/12 zajistil 240 bodů. Ve finálovém bonusovém kole ještě dva body díky jednomu zásahu přidal. V elitní pětce se udržel i po jízdě na koni, kterou zvládl čistě za plný počet bodů. „Vylosoval jsem skvělého koníka, který včera parkur vyhrál,“ vzpomněl nejlepší z Čechů středeční finále juniorek. „Krásně mě dovezl do cíle. I když na opracovišti byl docela líný. Na kolbišti to ale byl naprosto jiný kůň,“ pochvaloval si. Jedinou slabou chvilku si Tůma vybral při plavání. „Plavalo se mi špatně jako vždycky, ale naštěstí jsem neztratil tolik,“ přiznal Matouš Tůma, který paradoxně odstartoval svou sportovní kariéru jako plavec. Do kombinované části vybíhal jako pátý a v jejím průběhu si ještě o příčku polepšil. Na individuální bronz mu chybělo devět vteřin. Ten týmový však společně s osmým Matějem Lukešem a jedenáctým Filipem Houškou vybojoval. „Možná je tam i malinké zklamání ze čtvrtého místa, protože na medaili to měl Matouš docela blízko. Ve všech disciplínách podal perfektní výkony. Bylo nám ho trošku líto, že mu to necinklo. Ale jinak je nálada v týmu samozřejmě výborná,“ hlásil reprezentační trenér českých juniorů Marek Szmek. „Hlavní je, že máme společně s kluky medaili a ve výsledku jsem určitě spokojen,“ odmítal zklamání Matouš Tůma.

Všichni tři čeští junioři si posunuli svá maxima z evropských šampionátů. „Já mám rozhodně radost ze šermu, to byl asi můj životní výkon. A radost jsem měl i z plavání. Zvládl jsem to v hlavě, nijak jsem to nerval a za ty tři dvoustovky tady jsem se pokaždé zrychlil. Osobák jsem si tu třikrát vylepšil i v kombi,“ líčil spokojený Matěj Lukeš, který skončil osmý.

Jedenáctého Filipa Houšku stál celý závod v Barceloně kvůli těsným postupům do dalších fází soutěže pravděpodobně nejvíc sil. „V semifinále jsem žádné síly nepošetřil, kombi jsem musel jít na max a nebyl jsem tak čerstvý, jak bych si přál. V první půlce šermu jsem měl docela velkou krizi, ale povedlo se to otočit a ten výsledek byl nakonec dobrý,“ popisoval. „Trochu jsem se bál koně, který papírově nevypadal lehce. Nebyla to úplná krasojízda, ale nějak jsem to přeskákal. Dokonce nejrychleji ze všech, což byl možná důvod těch dvou shozů,“ smál se.

V pátek je v Barceloně na programu štafeta žen. Český tým se však nezúčastní. Do sobotní štafety mužů nastoupí Matouš Tůma s Matějem Lukešem. Nedělního závodu smíšených štafet se zúčastní Lucie Hlaváčková s Filipem Houškou.

Testovací reklama