Martin Vlach ovládl SP # 2 (Budapešť / Maďarsko)

30.04.2022

Martin Vlach ovládl SP # 2 (Budapešť / Maďarsko)

Premiérové vítězství ve Světovém poháru si připsal Martin Vlach, když ovládl závod v maďarské Budapešti. Ve finále vyhrál jízdu na koni, běh i střelbu a druhého Itala Parisiho v závěru předstihl o dvanáct bodů. Třetí doběhl Němec Zillekens. Marek Grycz skončil dvanáctý.Výsledky.

Výsledky

 

Celým závodem, který se v Budapešti konal v novém soutěžním formátu, postupoval Martin Vlach hladce. Úspěšně se probil kvalifikací i semifinálovými boji a do finálového klání si z předchozích dnů přinesl průměrný šermířský výsledek. S bilancí šestnácti výher, šestnácti proher a tří oboustranných proher ze základního kola zahájil český pětibojař finále až ve druhé polovině startovního pole. Hned úvodní disciplínu - jízdu na koni, však vyhrál. Také v následujícím bonusovém kole šermu byl Martin úspěšný a připsal si dvě vítězství nad Maďarem Szepem a Francouzem Dejardinem. V plavání pak stáhl oproti svému výkonu v semifinále dvě vteřiny. Do závěrečného běhu se střelbou startoval český závodník jako třináctý s téměř půlminutovou ztrátou na vedoucího Itala Parisiho. Už v úvodních běžeckých okruzích však soupeře před sebou i díky perfektní střelbě stahoval a z poslední střelecké položky vybíhal na prvním místě. „Všechno dneska vycházelo podle mých představ. Nejzásadnější chybu jsem udělal už v základním kole šermu, které bylo před třemi dny, takže na to už jsem trošku zapomněl. Dneska jsem zajel čistou jízdu na koni, což bylo super. Pak jsem dal dokonce dva zásahy na bonusu a plavání jsem šel zhruba tak rychle, jak jsem si představoval. A hlavně se mi povedlo se tolik neunavit před závěrečným kombi. Protože ten čas mezi plaváním a během byl opravdu stlačený na minimum,“ shrnul svůj finálový den Martin Vlach. „Jediné, nad čím visel otazník, bylo nakolik se Martinovi podaří zregenerovat během té velmi krátké pauzy po plavání. Ale zjevně se mu to povedlo,“ usmíval se po Martinově heroickém výkonu v kombinované části reprezentační trenér Jakub Kučera.

Právě v kombinované části je Martin Vlach ve světové konkurenci nepřekonatelný. Ani v Budapešti tomu nebylo jinak. Ovládl ji v kvalifikaci, semifinále i finále. Ve svůj zlatý den se stal nejen nejrychlejším běžcem, ale i střelcem. „Věděl jsem, že jsem schopný běžet s těmi nejlepšími. Jediná proměnná byla střelba, která se mi v semifinále moc nedařila. Ale dneska tomu bylo jinak. Vyrovnal jsem si svůj střelecký osobák a to mě nakonec vystřelilo až na první místo,“ popsal spokojený Martin Vlach. Podle reprezentačního kouče není kvalitní střelecký výkon založen pouze na pevných nervech. „Ta zátěžová střelba je trochu jiná. Není to jen o tom uhlídat koncentraci a ovlivňovat aktuální psychické stavy. Je nutné pracovat i s intenzitou zatížení, dokázat si rozložit celý výkon tak, aby byl za dané situace optimální. Martin je schopný chodit všechna kola úplně stejně. Umí si to správně rozložit, ať běží z šestadvacátého nebo třináctého místa a bez ohledu na to, jestli závodí o zlato,“ ocenil Kučera.

Také Marek Grycz sahal po senzaci. Solidní výkon ze základního šermířského kola vylepšil ještě o jeden zásah ve finálovém bonusovém šermu. V jízdě na koni se zařadil mezi čtyři jezdce, kteří parkur zvládli projet čistě. Po plavání se dokonce usadil na průběžném druhém místě a do kombinované části vybíhal s náskokem devatenácti vteřin na týmového kolegu Martina Vlacha. Zkažená střelba ho ale nakonec odsunula až za elitní desítku. Skončil dvanáctý. „Nevím, co se na té střelbě stalo. Měl jsem z toho dobrý pocit, ani jsem nebyl nervózní. Rytmicky to bylo všechno dobře, ale byla tam spousta chyb. Ještě to musíme zanalyzovat,“ řekl po závodě Marek. „To, jak dneska Marek střílel, je hluboký podprůměr toho, čeho je schopný. Se standardní střelbou mohl bojovat o nejlepší pětku,“ litoval reprezentační kouč Kučera. „Je to opravdu nová proměnná, když se střílí hned po plavání. Marek plaval v poslední rozplavbě, takže před střelbou měl ještě o další čtyři minuty méně času než Martin. Někdo to zvládne hned, někdo s tím bude muset nějakou dobu bojovat. Musíme najít takový způsob, aby to střelbu neovlivňovalo.“

Přesto může být Marek Grycz spokojený. Finálová střelba byla jediným slabším bodem jeho působení v Budapešti a konečná jedenáctá příčka je jeho druhým nejlepším výsledkem ve Světovém poháru v kariéře. „Všechno bylo docela dobré, až na tuhle střelbu. A možná šerm v kvalifikaci, ten taky nebyl ideální. Tam ale bylo důležité, že jsem dokázal vytáhnout věci, které byly špatně a zlepšit je v semifinále. Taky jsem trochu sbíral zkušenosti, protože pro mě to byl první velký závod v tomhle formátu. Nějaké zkušenosti tedy máme a za týden to zkusíme prodat v Bulharsku,“ zůstává odhodlaný Marek Grycz.

V podvečer čeká finálový závod také ženy. Svá kariérní maxima se pokusí vylepšit i Češky Karolína Křenková a Veronika Novotná.

 
Testovací reklama