Lucie Hlaváčková a Filip Houška jsou juniorskými mistry Evropy v mixu

26.06.2022

Lucie Hlaváčková a Filip Houška jsou juniorskými mistry Evropy v mixu

Zlatou tečku má působení českých moderních pětibojařů na juniorském mistrovství Evropy v Barceloně. Lucie Hlaváčková s Filipem Houškou ovládli závěrečný závod smíšených štafet. Pro Filipa je to na šampionátu už druhá medaile. Ve čtvrtek získal s Matoušem Tůmou a Matějem Lukešem týmový bronz.

Výsledky 

 

Češi vstoupili do závodu druhým nejlepším šermířským výkonem. Zašermovali shodně s aktivní bilancí 11/7. „Už od prvních zápasů jsme věřili, že to dneska bude dobré. Vládla skvělá týmová nálada. Filip s Luckou si sedli a šlo jim to opravdu od první disciplíny. Byli nabuzení a byla to paráda, s nimi pracovat,“ ocenil reprezentační trenér juniorů Marek Szmek. Filip má přitom za sebou náročný program. Před dvěma týdny zářil při svém premiérovém Světovém poháru v Ankaře. Následně v Barceloně absolvoval všechny fáze individuální soutěže od kvalifikace, přes semifinálový šerm a semifinále až po finálový závod, v němž byl jedenáctý a společně s Matoušem Tůmou a Matějem Lukešem získal týmový bronz. „Naštěstí jsem měl po finále dva dny volna. To je na jednu stranu dobré, že jsem možná trochu zregeneroval. Na druhou stranu se nějaké ty bolesti trochu víc uležely. Jsem docela rozlámaný,“ svěřil se Filip po zlatém doběhu. Jeho štafetová parťačka zase čelila o mnoho starším soupeřkám. V sedmnácti letech spadá prvním rokem do kategorie starších dorostenek. Přesto se juniorské konkurence nezalekla. „Třeba na šermu jsem o tom raději nepřemýšlela, že jsou starší a zkušenější. Prostě jsem se toho nebála a možná jsem do toho šla i víc s tím, že mě neznají a můžou je některé moje útoky překvapit. Jinak mi to tak obtížené nepřišlo,“ vykládala Lucie Hlaváčková.

Drobné obavy panovaly v českém táboře před jízdou na koni. Češi ji ale zvládli bravurně za plný počet bodů a disciplínu ovládli. „Tam jsme začali věřit v nějakou přední příčku,“ přiznal kouč Szmek. České dvojici pomohla znalost vylosovaných koní. Filip Houška měl stejného koně jako v individuálním závodě. „To beru jako výhodu. Mohl jsem si pohlídat chyby, které jsem předtím udělal,“ ocenil. Lucie Hlaváčková zase vylosovala koně, na němž odjel Matěj Lukeš čistou jízdu v mužské štafetě. „Věděla jsem, na jakého koně sedám. Že je hodný a že Matěj to s ním přejel krásně. I trenéři už mi mohli líp poradit, jak se k němu mám chovat. Spravila jsem si chuť a užila jsem si to,“ dotkla se Lucka své smolné eliminace v závodu juniorek.

V polovině soutěže byl český mix druhý. Po plavání se posunul do vedení. Hned na první střelecké položce Lucie české tažení za zlatem zdramatizovala. „Naštěstí ani ostatní holky tu položku nezvládly nijak skvěle. Bylo to strašně napínavé. Nicméně Lucka je na tom běžecky velmi dobře a většině holek dokonce trochu utíkala,“ chválil Marek Szmek. „Už to bylo cítit v nohou a nebyl to úplně příjemný běh. Ale dala jsem do toho, myslím, všechno a od druhé šestistovky už jsem trochu umírala,“ komentovala kombinovanou část česká pětibojařka, která týmovému parťákovi předávala štafetu stále na vedoucí pozici. „Mně se běželo docela na nic, už jsem byl unavený. Hlavní bylo nezvorat střelbu, což se v rámci možností povedlo. Čekal jsem, že budu nervóznější. Na tréninku jsem si vždycky říkal, jaké to asi bude, až jednou budu na velkých závodech přibíhat na poslední střelbu jako první. Nakonec se to nějak povedlo. Jsem nadšený a děkuju Lucce, že to tak krásně rozběhla a že jsem to měl docela pohodlné,“ shrnul závěr závodu Filip Houška.

Český mix zvítězil o šest bodů před výběry Velké Británie a Litvy.

Mužská štafeta pátá

V sobotu se v závodě mužských štafet utkali se soupeři Matouš Tůma a Matěj Lukeš. Také oni pomýšleli na cenný kov, když do závěrečné kombinované části vybíhali ze třetího místa. Medailovou pozici však neudrželi a doběhli pátí. „U těch kluků byla velmi dobrá úroveň. Prvních šest štafet bylo vyrovnaných. Takže páté místo je dobrý výsledek,“ hodnotil český kouč Szmek. 

A jinak než pozitivně nemůže hodnotit ani celý šampionát. Obě Češky se ve finále seřadily na patnáctém a šestnáctém místě. Junioři si v individuálním závodě připsali čtvrtou, osmou a jedenáctou příčku, což české výpravě vyneslo bronz v soutěži družstev. A šampionát zakončilo mixové zlato. „Už ty individuální výsledky byly dobré. Obě holky postoupily do finále, to byl dobrý začátek. A kluci pak všechno ještě dotáhli. Všichni trenéři jsou maximálně spokojení, byly to perfektní závody. Malinko zamrzí čtvrté místo Matouše, kterému chyběl kousíček k tomu, aby to cinklo a ta radost byla ještě větší. Ale pak se to vyrovnalo týmovou medailí. A dneska to byla třešinka na dortu.“

 

Testovací reklama