Kralupy hostí Czech Open

12.05.2022

Už tuto sobotu proběhne v Kralupech nad Vltavou další ročník mezinárodního závodu Czech Open. Soutěž pro mladé pětibojaře se zahraniční účastí se vrací po covidové pauze. Naposledy se v mezinárodním měřítku uskutečnila v roce 2019 v Praze.

Letošního podniku se zúčastní ke dvěma stovkám závodníků včetně reprezentantů Slovenska, Rakouska a Německa. V kategoriích U17 a U19 budou zároveň rozdány tituly letošních mistrů České republiky. 

Oproti předchozím ročníkům se soutěže mohou zúčastnit i mladší pětibojaři, a to už od kategorie U11. „Chceme, aby se naše malé české děti potkávaly na závodech se zahraničními kamarády i na klasickém pětiboji. A ne jen na doprovodných závodech v triatle, biatle a podobně. Je škoda takové možnosti nevyužít,“ myslí si hlavní organizátorka letošního Czech Open Veronika Váňová. „Rádi bychom Czech Open takhle zachovali i do budoucna a oslovovali svazy dřív. Myslím, že se tím závodu zvedne prestiž.“

Mladším pětibojařům, kteří v rámci své kategorie ještě nemají soutěžní střelbu, bude umožněno si střelecké položky vyzkoušet v kategorii U13+. „Do soutěže se jim samozřejmě stále počítá jen běh a plavání. Ale aspoň už vědí, jak to při závodech funguje. Myslím, že je to dobrá vize. Když potom přijdou do kategorie U15, nejsou už ze střelby tak nervózní,“ vysvětluje Váňová.

Její oddíl organizuje mezinárodní akci poprvé. „Razím heslo, že kdo se bojí, nesmí do lesa (smích). Samozřejmě mám obavy, aby to všechno klaplo a bylo to v pořádku,“ přiznává hlavní organizátorka. „Jsem rád, že se kralupský oddíl letošní organizace chopil. V minulosti býval závod jen pro dvě kategorie, teď je to samozřejmě složitější,“ oceňuje předseda českého pětibojařského svazu David Marčev. „Ze strany svazu mám velkou podporu. Hodně mi pomáhají jak David, tak generální sekretářka Lucka Grolichová,“ děkuje Veronika Váňová, která se svým týmem pořadatelsky navazuje na úvodní kolo letošního Českého poháru mládeže. „Už to máme rozjeté a víme, co, kde a jak musí být připravené. Tady se nám to mění už jen těmi zahraničními sportovci. Je potřeba jim zajistit kvalitní ubytování, dopravu, stravu. Ale jinak se to od pořádání Českého poháru podle mě příliš neliší,“ věří a upíná se k předpovědi počasí. „Těším se a moc si přeju, aby bylo konečně hezky. Protože ty dva závody, co zatím v Českém poháru proběhly, jsme si vychutnali až až. U nás v Kralupech byli všichni zmrzlí a na Dukle to celé propršelo. Tak snad to tentokrát bude lepší.“

Pomoc s organizací přislíbila i hvězdná jména českého pětiboje. „Na šerm přijedou vypomoct Martin Vlach a Natálka Dianová, která si na chvíli odskočí od dětí,“ těší se David Marčev na vítěze posledního Světového poháru v Budapešti a dvojnásobnou štafetovou mistryni světa. 

Sobotní pětibojařskou soutěž v Kralupech mohou diváci samozřejmě navštívit bezplatně. „Velké poděkování patří Kralupské sportovní, která nám umožní uspořádat šerm a klidovou střelbu na velké ledové ploše. Ta je samozřejmě odtátá, hokejistům už sezóna skončila,“ směje se Veronika Váňová. „Je tam krásná tribuna, kterou diváci mohou využít. Podívat se může přijít opravdu kdokoliv.“

Polish Trophy a Světový pohár v Albeně

Nadcházející víkend bude pětibojařsky mimořádně nabitý. Kompletní česká juniorská reprezentace vyráží na mezinárodní závod Polish Trophy do Drzonkowa. Většina juniorů si tak poprvé vyzkouší nový závodní formát v praxi. V bulharské Albeně také pokračuje Světový pohár. O účast v sobotním finále bojuje pět Čechů.

Testovací reklama