Karolína Křenková postoupila na finále SP do bojů o medaile

23.06.2022

Karolína Křenková postoupila na finále SP do bojů o medaile

Karolína Křenková postoupila při finále Světového poháru v Ankaře do sobotní finálové soutěže. Druhá Češka v závodě Veronika Novotná skončila po eliminaci v jízdě na koni v semifinále.

Výsledky

 

Karolína Křenková potvrdila formu už ve středečním základním semifinálovém kole šermu, kde si díky bilanci 19/16 vytvořila solidní 220 bodový základ pro další fáze soutěže. Ve čtvrtečním bonusovém kole ještě zásah a tím pádem dvě vteřiny k dobru přidala. „Kája šermovala tak, jak šermuje celou sezónu a potvrdila svou výkonnost. Udělala v šermu obrovský pokrok a je konkurenceschopná v absolutní špičce,“ chválil Karolínu po semifinále reprezentační trenér Jakub Kučera. Třiadvacetiletá Češka si pozici upevnila i v jízdě na koni, z níž si odnesla plný počet bodů. „Koník byl úplně skvělý. To bylo spíš za odměnu se na takovém koni svézt. Bylo to fakt skvělé,“ vyprávěla po závodě Kája. A chválou nešetřil ani český kouč. „Jak na opracovišti, tak na parkuru udělala Karolína přesně to, co měla a co tomu koni vyhovovalo.“ Také v plavání se česká pětibojařka udržela konkurence a do závěrečné kombinované části vybíhala z páté příčky. Hned na první střelecké položce však přišly problémy. „Posunulo se jí seskupení výrazně nahoru. Do jednoho místa nad zásahovou plochu dala osm ran. Dostala od nás informaci a na dalších položkách na to byla naštěstí schopná reagovat,“ oddychl si Kučera. „Těch osm ran jsem tam nechala spíš zbytečně. A ještě jsem dostala penalizaci. Takže na střelbě to dneska byly nervy, ale ten zbytek se nějak povedl,“ zmínila Karolína další komplikaci. Desetivteřinová penalizace přišla na třetí položce. „Mezi ranami musí být povinně kontakt se stolem. Ale na to, aby závodník dostal takovou penalizaci, musí být nejdřív udělena žlutá karta a musí být zřetelně ohlášena, což tady nebyla. Rozhodčí se potom hájili, že žlutou kartu položili Karolíně na stůl. Ale v průběhu závodu závodník obvykle nekontroluje, co má na stole. Myslím si tedy, že částečně to byla i chyba rozhodčích,“ popsal Kučera. „Já si to vůbec neuvědomuju. Řekli mi, že mi dali i varování, což mě hodně překvapilo. Naštěstí mě to úplně nerozhodilo a ty zbylé položky jsem ještě nějak odstřílela,“ komentovala situaci Karolína Křenková. Z vidiny relativně jednoduchého postupu se tak stal boj o každý bod. Ty Karolínš Křenkové na postup nakonec stačily. „I když byl závod velmi dobře rozjetý, musela Kája běžet v semifinále prakticky naplno. To může být pak ve finále samozřejmě znát,“ je si vědom reprezentační trenér. „Jsem ráda, že tam teď mám den volna. Ten, myslím, bude hodně potřeba. Na běhu to dneska nebylo úplně dobré, docela jsem se trápila. Ale jsem ráda, že si teď odpočinu a ještě jednou si zazávodím,“ vyhlíží sobotu Karolína Křenková.

Druhá Češka v závodě Veronika Novotná si situaci zkomplikovala už v úvodním šermu, z něhož si do dalších fází soutěže odnesla 195 bodů. Ta největší rána ale přišla hned v úvodní disciplíně čtvrtečního semifinále. Vylosovaný kůň mladé Češce opakovaně odmítl poslušnost a Veronika Novotná byla v jízdě eliminována. „Podle toho, co jsem viděl na test jumpingu, se dalo odhadnout, že o finalistkách budou hodně rozhodovat právě koně, což se potvrdilo,“ konstatoval Jakub Kučera, podle něhož se tureckým organizátorům nepodařilo sestavit skupinu výkonnostně srovnatelných koní. „Je tu skupina koní, kteří jsou bez problému a výkonnostně na to mají. A pak je tu druhá skupina koní, kteří pravděpodobně výkonnostně odpovídají tomu, co je potřeba, ale jsou relativně obtížně jezditelní. Dalo se tedy očekávat, že některé holky si s těmi obtížnějšími koňmi neporadí,“ vysvětlil český kouč. Veronika Novotná byla jednou z nich. „I v přezkoušení s vlastním jezdcem tenhle kůň zastavil. To už je takový signál, že to nebude úplně zadarmo. Byl velmi tvrdý v obratech. Verče se nedařilo udržet ho na správné noze, tedy aby obraty byly korektně vyjeté,“ popsal Kučera. Po jízdě na koni, z níž nevzešly žádné body, závod pro Novotnou prakticky skončil. Zbývající část se společně s týmem rozhodli věnovat otestování střelnice a přípravě na nedělní závod smíšených štafet. O tom, kdo z českých mužů v ní Veroniku Novotnou doplní, bude teprve rozhodnuto.

V pátek bude pohárové finále v Ankaře pokračovat mužským semifinále. Trojice Čechů má po základním šermu slibně našlápnuto. Martin Vlach a Jan Kuf vstoupí do semifinále s 225 body, Marek Grycz má jen o deset bodů méně.

Testovací reklama