FSP Ankara / Turecko - semifinále žen

01.06.2023

FSP Ankara / Turecko - semifinále žen

Sobotní vyvrcholení finále Světového poháru v moderním pětiboji bude mít minimálně v ženském závodě české zastoupení. Do bojů o medaile dnes v Ankaře ze semifinále prošla Karolína Křenková. Veronika Novotná s Lucií Hlaváčkovou naopak po eliminaci v jízdě na koni nepostoupily.

Výsledky.

 

Karolíně Křenkové se vydařil už středeční základní šerm, z něhož si díky aktivní bilanci 21/14 do semifinálového klání přinesla 230 bodů. V úvodní čtvrteční disciplíně, jízdě na koni, měla velká část startujících žen potíže. Nevyhnula se jim ani Karolína Křenková, která si z parkuru odnesla 25 trestných vteřin. Přesto se i po plavecké části stále držela na postupových pozicích. Do závěrečného běhu se střelbou startovala ze sedmé příčky s půlminutovým náskokem na postup, který si bez větších problémů pohlídala. V sobotu tak může vylepšit své dosavadní kariérní maximum ze Světového poháru. Toho před rokem dosáhla rovněž na pohárovém finále v Ankaře, když skončila třináctá.

Méně vydařený závod zaznamenaly Veronika Novotná a Lucie Hlaváčková, které byly obě eliminovány v jízdě na koni. „Tam se bohužel dnes o všem rozhodlo,“ poukázal reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera na mimořádné množství eliminací. „Skupina koní byla oproti Světovému poháru před šesti týdny jiná, zhruba polovinu jich vyměnili, a to většinou za mladé koně. Výkonnostně jsou sice v pořádku, ale pro jsou holky obtížněji jezditelní,“ vysvětlil. Významnou roli však podle něj hrály i hrubé chyby jezdkyň. Těm se nevyhnuly ani Češky. Veronika Novotná navíc vylosovala koně, který byl na Světovém poháru před šesti týdny eliminován jak v ženském, tak mužském závodě, a to s Alicí Soterovou a Josephem Choongem. „Věděli jsme, že je to extrémně složitý los. Verča na tohoto koně objektivně neměla,“ připustil český kouč Kučera. „Na druhou stranu si myslím, že tenhle kůň do ženské soutěže prostě nepatřil.“ Veronika Novotná se tak i přes nadějnou výchozí pozici po šermu se závodem loučí. 

Lucie Hlaváčková vstupovala do semifinále s pouhými 170 šermířskými body. Na svůj premiérový závodní parkur ve Světovém poháru vylosovala solidního koně, se kterým v dopolední semifinálové skupině problémy nebyly. Ani ona se však fatálních chyb nevyvarovala. „Na opracovišti vypadala Lucka velmi dobře a myslím, že i na parkur šla celkem sebevědomě. Začala ale dělat chyby a ten kůň zjistil, co všechno si může dovolit. Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Na druhou stranu je to Lucky první takhle náročný parkur v životě, takže zkušenost určitě dobrá. Je tady jedna z nejmladších, ne-li nejmladší, a v jezdecké disciplíně je nedostatek zkušenosti znát nejvíc," je přesvědčený Jakub Kučera.

Sedmnáctiletá Hlaváčková závod dokončila v osobním rekordu v běhu se střelbou. V kombinované části byla nejrychlejší z obou semifinálových skupin. „Lucka si udělala velký osobák ve střelbě a velmi dobře i běžela. To je před Evropskými hrami určitě pozitivní zpráva,“ těší Kučeru.

V pátek je v Ankaře na programu semifinále mužů.

Testovací reklama