FSP Ankara / Turecko - semifinále mužů

02.06.2023

FSP Ankara / Turecko - semifinále mužů

Marek Grycz, Jan Kuf i Martin Vlach postoupili na finále Světového poháru v Ankaře ze semifinále. Do sobotních bojů o medaile tak stejně jako loni zasáhnou v kompletním složení.

Výsledky.

 

Marek Grycz zahájil pohárové finále 210 šermířskými body v základním kole. Díky zásahu v pátečním bonusu ještě další dva přidal. „Na začátku základního kola se Marek trápil, ale pak to krásně otočil. Těch jeho 210, respektive 212 bodů je celkem kvalitních. Může tak individuálně pomýšlet na pěkný výsledek. I když na ten optimální odstup od těch nejlepších mu pořád jeden, dva zásahy chybí,“ shrnul Markův šerm český reprezentační trenér Jakub Kučera. S šermířskými výkony Jana Kufa a Martina Vlacha však spokojen není. Honzových 215 (resp. 217 po bonusovém kole) a Martinových 175 bodů je hluboko pod jejich standardní šermířskou výkonností. „Oba vědí, že to je hendikep, který je pro další fáze soutěže prakticky diskvalifikující a že tam už budou spíš jen hasit ztráty,“ konstatoval Kučera. Na vině propadu šermířského standardu může podle něj být i velmi specifická a náročná příprava, kterou mají nyní za sebou. „Jak jsem avizoval dopředu, celá příprava je zaměřena na Evropské hry a mistrovství světa. Je stále potřeba to brát z tohoto pohledu. Je to ještě měsíc a máme tedy poměrně dost času to ještě srovnat. Aby se vrátili tam, kam šermířsky patří.“

Potěšující byl naopak jezdecký výkon všech tří Čechů, kteří potvrdili, že dlouhodobě patří k jezdecké špičce. „K tomu dostali velmi kvalitní koně, kteří tu zatím nemají zásadní problém a reagovali velmi dobře. Všichni tři kluci to zvládli na jedničku,“ chválil český kouč. Marek Grycz a Jan Kuf dokončili parkur s jednou drobnou chybou, Martin Vlach byl bezchybný a připsal si plný počet bodů.

Do závěrečného běhu se střelbou startovali Marek Grycz i Jan Kuf na postupových pozicích, které si bez problémů pohlídali. Martin Vlach naopak na startu kombinované části ztrácel ve své skupině na postup ze šestnácté příčky závratných 38 vteřin. První střeleckou položku navíc pokazil. „Bylo na něm vidět, že je to opravdu extrémně daleko a že o té situaci dobře ví. Takže ani motivace nebyla úplně velká,“ líčil trenér Kučera. „Po dvou kolech jsme na něj ale zavolali, že ostatní kazí a že šance tam pořád je.“ Martin tedy vystupňoval tempo a po čtvrté střelbě už běžel na postupových příčkách. „To bylo i pro něho spíš překvapivé. Protože do toho závodu šel s tím, že když se mu podaří střelba, je ještě schopný s tím zamíchat. Ale první položku pokazil a čelo nijak nesbíhal. Takže minimálně polovinu závodu s postupem nepočítal,“ popsal Kučera. I Martin Vlach mohl nakonec v posledním kole pošetřit síly na finále.

Češi tak do sobotních medailových bojů postoupili znovu v kompletním složení. Z dalších týmů se to povedlo už jen Korejcům. V ženském finále se navíc představí Karolína Křenková. „Jestli je něco na tomto závodě opravdu pozitivní, pak je to právě tohle. Je to nějaké potvrzení toho, že ten tým jako celek má relativně vysokou výkonnost a že mezi tu špičku patří,“ těší Jakuba Kučeru. „Jako tým můžou být spokojeni. I když, jak už jsem řekl. Jednotlivé výkony asi byly poznamenané tím, že ta příprava směřuje ke dvěma letošním hlavním vrcholům.“

Testovací reklama