FSP Ankara / Turecko - finále mužů

03.06.2023

FSP Ankara / Turecko - finále mužů

Nejlepšího výsledku ve Světovém poháru v kariéře dosáhl Marek Grycz, když v pohárovém finále v turecké Ankaře doběhl šestý. Jan Kuf skončil dvanáctý, Martin Vlach patnáctý. Vítězství a přímou kvalifikaci na olympiádu v Paříži si ve strhujícím finiši zajistil Egypťan Mohanad Shaban před olympijským vítězem Josephem Choongem. Třetí byl Mexičan Emiliano Hernandez.

Výsledky.

 

Start mužské soutěže byl kvůli bouřce zpožděn o více než tři hodiny a následky průtrže mračen se promítly do všech disciplín. 

Marek Grycz zahájil finále Světového poháru už ve čtvrtek lehce podprůměrnou bilancí a ziskem 210 bodů v základním kole šermu. „Tam to na začátku nevypadalo vůbec dobře. Začal jsem s jednou výhrou a osmi prohrami, moc mi to nešlo. Tak jsme se s trenérem rozhodli, že do toho sáhneme a začnu šermovat úplně jinak, než jak jsem zvyklý. Šli jsme do maximálního rizika, protože nebylo moc co ztratit. Naštěstí to fungovalo docela dobře a ten výsledek se podařilo téměř srovnat,“ vrátil se ke čtvrtečnímu základnímu šermu Marek Grycz. V sobotním bonusovém kole si připsal tři výhry a s nimi i dalších šest cenných bodů. 

Výrazně promluvila do průběhu soutěže jízda na koni. Eliminováni byli například i bronzový medailista z olympiády v Tokiu Woongtae Jun či stříbrný z Ria de Janeira Pavlo Tymoščenko. Všichni tři Češi na parkuru naopak obstáli a v disciplíně obsadili třetí, čtvrtou a šestou příčku. Nejlépe si s čistým skóre a plným počtem bodů vedl Marek Grycz. Martin Vlach si připsal sedm trestných vteřin za jeden shoz, Jan Kuf pět za překročení časového limitu. Většina startovního pole ale chybovala nesrovnatelně víc. „Konečně tu z celého toho Světového poháru byl ne úplně lehký parkur a ne úplně snadní koně. To v tom semifinále hrálo velkou roli. Byla velká spousta chyb a konečně se nám, Čechům, vyplatilo, že ty koně na rozdíl od jiných federací trénujeme opravdu hodně a že jezdíme dobře,“ potěšilo Marka Grycze. „A nemyslím si, že je to náhoda, že by se to takhle sešlo.“ A s českým pětibojařem souhlasí i reprezentační trenér Jakub Kučera. „Dnes to byly spíš chyby jezdců. Někteří koně byli složitější, to ano. Ale třeba ty eliminace šly všechny za jezdcem,“ komentoval dramatickou podobu disciplíny a dodal, že jednoho z velmi atypických koní vylosoval Jan Kuf. „Ten kůň nereagoval téměř na nic, kondičně vypadal úplně dole. Honza ho zvládl vlastně skvěle.“

Po dvou disciplínách držel Marek Grycz sedmou příčku, skvělým plaveckým výkonem se posunul na šestou. A tuto pozici dokázal v závěrečném běhu se střelbou i přes extrémně náročné podmínky udržet. „Do toho finále jsem dneska šel po šermu, tuším, ze šestnáctého místa. Takže jsem ani neměl žádné velké naděje na úplně senzační výsledek, protože jsem věděl, že je to dopředu dost daleko. Věděl jsem, že za mnou i přede mnou jsou dobří běžci a že bude těžké to místo udržet,“ vrátil se myšlenkami na start kombinované části. „Ale povedlo se mi dobře rozložit síly, že jsem to nepřepálil. Čtyři kola jsem běžel, jak jsem měl a zbyla mi spousta sil do pátého, které jsem mohl totálně odfinišovat. Kdybych tam ty síly neměl, byl by to boj třeba mezi šestým a devátým místem. K tomu jsem jakž takž střelil. I když to mohlo být o něco lepší. Ale jsem strašně rád. Je to nejlepší výsledek v životě a jsem s tím moc spokojený. Samozřejmě vždycky se nějaké mouchy najdou. Je na čem pracovat. Ale šesté místo na finále svěťáku je za mě super.“ Šestá příčka je pro Marka Grycze nejlepším výsledkem sezóny a zároveň nejvyšším umístěním ve Světovém poháru v kariéře. V loňském pohárovém finále, které se konalo rovněž v Ankaře, byl sedmý. A pouze superlativy Marka hodnotil i reprezentační kouč Kučera. „Marek dneska udělal všechno dobře. Podal skvělý výkon, ze kterého je skvělý výsledek a opravdu mu není co vytknout.“

Jan Kuf startoval do závěrečné kombinované části z jedenácté příčky. Po nevydařené střelecké položce doběhl nakonec dvanáctý. „Honza jde ve střelbě nahoru, v semifinále střílel dobře. Jeho střelecká výkonnost ale ještě není tak stabilní, aby to fungovalo v tak extrémních podmínkách,“ narážel Jakub Kučera na výraznou změnu Honzovy střelecké techniky, kterou v letošní sezóně testují a nestandardní podmínky závodu. Kvůli odloženému startu běželi pětibojaři některé úseky tratě neplánovaně zcela po tmě a střelba probíhala pod umělým osvětlením. Základem pro lepší výsledek by však podle Kučery u Jana Kufa měl být především kvalitnější šerm. „Aby Honza závodil, kam věřím, že patří, měl by zašermovat úplně jinak. 215 bodů je pro něho zkrátka málo,“ konstatoval.

Také Martinu Vlachovi šermířské body chyběly. V součtu základního i bonusového kola jich získal pouze 177 a ztráta na soupeře byla enormní. Nepomohl mu ani dobře zvládnutý parkur. Závěrečný běh se střelbou proto tentokrát pojal spíš tréninkově a skončil patnáctý.

„Umístění všech tří kluků do patnáctého místa je samozřejmě dobrý týmový výsledek. I když s některými dílčími individuálními výkony určitě spokojení být nemůžeme. Ale tak to prostě je a dva nejdůležitější závody roku nás ještě čekají,“ uzavřel český kouč Kučera.

V nedělní smíšené štafetě budou české barvy hájit Veronika Novotná s Filipem Houškou.

Testovací reklama