Filip Houška s Matoušem Tůmou vybojovali bronz ve štafetě

24.07.2022

Filip Houška s Matoušem Tůmou vybojovali bronz ve štafetě

Překvapení dne. I tak by se dala vyložit bronzová medaile, kterou vybojovali Filip Houška a Matouš Tůma ve štafetě na mistrovství světa v Alexandrii. Oba jsou přitom stále junioři. Štafetovými mistry světa se stali Korejci Jun a Jung.

Výsledky

 

Oba čeští junioři zažívají nejlepší sezónu v kariéře. Koncem června excelovali na juniorském mistrovství Evropy v Barceloně, kde si Matouš Tůma připsal lichotivé čtvrté místo v individuálním závodě a páté v mužské štafetě, kterou absolvoval s Matějem Lukešem. Filip Houška zase v Barceloně slavil zlato, které v soutěži smíšených štafet vybojoval s Lucií Hlaváčkovou. Trio Houška, Lukeš, Tůma získalo také bronz v soutěži družstev. Se seniorskou elitou se však oba čeští junioři poměřili zatím jen jednou. A zatímco Matouš Tůma při své květnové premiéře na Světovém poháru v Albeně příjemně překvapil postupem do semifinále, Filip Houška rovnou šokoval, když svou první účast v seriálu Světového poháru na posledním podniku v Ankaře ozdobil skvělým třináctým místem. Teď společně slaví první velkou medaili. „Když jsme viděli soupisku, tak jsme se toho báli. Ostatní týmy nasadily na rozdíl od nás špičku. Říkali jsme si, že tady nemáme co ztratit, takže jsme do toho šli s čistou hlavou. Nakonec to kupodivu vyšlo. Až jsme z toho překvapení. Jsme za to extrémně rádi,“ řekl po bronzovém úspěchu nadšený Filip Houška. 

Základ skvělého výsledku položili Češi už v šermu, ze kterého si díky aktivní bilanci 26/22 odnesli cenných 226 bodů. „Dneska to bylo dobré, docela jsem si to užíval. Sice to bylo fyzicky náročnější, než jsem čekal, ale vyšlo to suprově. Krásně jsme se doplňovali, ten finální výsledek byl na nás nakonec super,“ měl radost Filip Houška. „V téhle konkurenci zašermovali oba výborný výkon a ještě za krásné body,“ ocenil reprezentační trenér Jakub Kučera. Po šermu se jediná juniorská dvojice startovního pole usadila na průběžném čtvrté  místě. A její pozice se nezměnila ani po jízdě na koni, kterou vyhrála. Vylosovala si přitom obtížnou první skupinu, v níž čekali nejlepší, ale také nejhorší kůň sobotního testování. Na Filipa Houšku připadl lepší z koní. „Mohl si dovolit zkracovat obraty a získat nějaký čas,“ komentoval situaci český kouč Jakub Kučera. „Matoušův kůň byl naopak obtížný. Při test jumpingu měl i s vlastním jezdcem dvě odmítnutí poslušnosti. Ale Matouš zajezdil velmi dobře. Byla to trochu těžší práce, ale zvládl to moc hezky.“

Plavecká disciplína příliš nerozhodovala. Češi ji absolvovali jako devátí a do závěrečného běhu se střelbou startovali společně s Němci z dělené páté příčky. A malé rozdíly dávaly tušit, že právě v kombinované části se rozhodne. Čeští junioři při ní mezi mnohem zkušenějšími soupeři předvedli mistrovskou práci. „Bylo dobře, že jsme nad tím skoro vůbec nepřemýšleli a nepřipouštěli si žádný tlak. Myslím, že to hlavně na střelbě byl klíč k úspěchu,“ odhadoval Matouš Tůma, který závod o medaili nemohl rozběhnout lépe. „Překvapilo mě, že ti přede mnou běželi docela pomalu. Taky jsem to asi přepálil. Pak naštěstí na střelbě, které jsem se možná i trochu obával, to vyšlo dobře. S oběma položkami jsem maximálně spokojený. Pak už jsem jenom běžel, aby měl Filip co největší náskok,“ popisoval. Týmovému parťákovi Filipovi předával na druhém místě. „Matouš to rozběhl excelentně, hrozně rychle. Bohužel jsem to neudržel,“ litoval Filip Houška. „Ale třetí místo bereme všema deseti!“ ujišťovali vzápětí dobře naladění bronzoví mladíci. V rozhodující střelbě ukázal Filip ocelové nervy, když položku zvládl bez jediného zaváhání. „Jsem z toho nadšený. Kupodivu jsem o tom moc nepřemýšlel oproti třeba štafetě na juniorském mistrovství Evropy. Tam jsem měl na poslední položce úplně zatměno. Tady to bylo úplně v pohodě a bez chyby.“ Brilantní výkon v kombinované části ocenil i reprezentační trenér Kučera. „Zvládli to naprosto skvěle! Oba podali v kombi svůj absolutně nejlepší výkon. Premiéra na mistrovství světa a neudělali žádnou chybu. Šli na hranici toho, co jsou schopní aktuálně závodit. Byli jsme jediný tým, který to poskládal z juniorů a mají medaili ze seniorského mistrovství světa. Jak výsledek, tak hlavně ten výkon, který předvedli, byl skvělý.“

Za zlatými Korejci zaostali Češi o devatenáct vteřin. Jedenáct bodů před nimi skončili domácí Ahmed Hamed a Eslam Hamad. 

V pondělí se ve štafetě žen představí Veronika Novotná a Karolína Křenková.

Testovací reklama