Evropské hry - smíšená štafeta (Krakow / Polsko)

29.06.2023

Evropské hry - smíšená štafeta (Krakow / Polsko)

Karolína Křenková a Martin Vlach vybojovali na Evropských hrách v Krakově zlatou medaili v soutěži smíšených štafet. Favorizovaní Češi se drželi v popředí startovního pole po celý závod. Stříbro získali Maďaři, bronz Britové.

Výsledky.

 

„Krásně jsme se dneska doplňovali a já jsem strašně ráda za to, jak to dopadlo. Prostě zlato je zlato!“ řekla bezprostředně po závodě čerstvá mistryně Evropy Karolína Křenková.

Byla to spanilá jízda. Česká dvojice sice nezahájila soutěž mixů brilantním šermem, bodové rozdíly však byly minimální a s 222 body se Češi usadili na průběžné třetí příčce. Další dva body přidali v bonusovém šermu. Před jízdou na koni panovala v českém týmu lehká nervozita. „Jelo se ve dvou kolech. My jsme koně, které vylosovali Kája s Martinem, viděli v prvním kole s Němci. A ti na nich ztratili závod,“ popisoval reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. „Museli jsme tedy některé věci udělat jinak. A jestli dneska bylo něco opravdu mimořádného, tak to byla právě jízda Karolíny a Martina, která byla z obou stran naprosto bezchybná. Takhle to má vypadat.“ S plným počtem bodů byl český tým v disciplíně druhý a bylo jasné, že bude bojovat o medaili. Plaveckou část absolvovali Karolína s Martinam v pátém nejrychlejším čase a na konkurenci nic neztratili. 

Do závěrečného běhu se střelbou už vybíhali společně s Maďary na vedoucí pozici. Tu sice Karolína Křenková neudržela, předávala však s minimálním odstupem na čelo závodu. „Kája věděla, že jde o odstup, který Martinovi přinese, a ne o to, na kolikátém místě na předávce bude,“ souhlasil český kouč Kučera.

Držitel světového rekordu v disciplíně laser run Martin Vlach se na špici závodu bez větších obtíží vrátil po dvou běžeckých kolech. „Taktika byla je co nejrychleji doběhnout, aby byli nervózní na střelbě, protože věděli, že tam jsem. Pak už jsem si to hlídal,“ líčil finišman české štafety. Na zlato přitom začal pomýšlet až těsně před závěrečnou disciplínou. „Já jsem nesledoval výsledky a myslel jsem si, že do kombi budeme startovat třeba třetí, čtvrtí. A když jsem zjistil, že budeme startovat na děleném prvním místě, tak už jsem nám věřil. Kája mi to předala tak, že to nebylo daleko a zrovna v tomhle si věřím. V jiných disciplínách tolik ne, ale v tomhle ano,“ usmíval se. „Celé mě to dojalo. Byla jsem samozřejmě nervózní, protože stát se může cokoliv. Ale Martin je král laser runu, takže jsem věděla, že je to skoro stoprocentní,“ prožívala za cílovou páskou euforii Vlachova štafetová parťačka Karolína Křenková.

Do cíle se Martin kontrolovaně přiřítil s několikavteřinovým náskokem před druhými Maďary. Zlatou štafetovou medailí si oba Češi alespoň částečně vynahradili zklamání z nepovedeného individuálního závodu, v němž oba vypadli v semifinále. „Speciálně pro Martina je to samozřejmě trošku jiná medaile, než o kterou tady měl bojovat. Na druhou stranu je zase zlatá. Ten dnešní výkon byl naprosto v pořádku. Škoda jen, že to takhle nevypadalo v té individuální soutěži, ale s tím už nic neuděláme,“ posteskl si český trenér Kučera. Zejména Martin byl pro individuální závod jasným favoritem na medaili. Nepovedený šerm ho však z dalších bojů vyřadil. „To je jen ukázka toho, jak jedna opravdu pokažená disciplína může u závodníka, který má určitou výkonnost, celý závod úplně znehodnotit. Jsem rád, že dnes Martin i Kája ukázali, kam opravdu patří,“ dodal Jakub Kučera.

Vítězstvím si český mix zajistil start na srpnovém mistrovství světa v Bathu. Stříbro získali Kamilla Reti a Mihaly Koleszar z Maďarska, bronz putuje zásluhou Jessicy Varley a Samuela Curryho do Velké Británie.

V sobotu pětibojařské soutěže v Krakově vyvrcholí finálovými soutěžemi, v nichž se představí Lucie Hlaváčková a Marek Grycz.

Fotogalerie

Testovací reklama