Evropské hry - semifinále mužů (Krakow / Polsko)

28.06.2023

Evropské hry - semifinále mužů (Krakow / Polsko)

Marek Grycz postoupil na Evropských hrách v polském Krakově do sobotního finále a je blízko splnění významné části kvalifikačních limitů pro účast na olympiádě v Paříži. Ostatní Češi skončili v semifinále.

Výsledky.

 

Markovi Gryczovi se povedlo projít až do sobotních bojů o medaile i přesto, že si do semifinálového dne přinesl podprůměrné šermířské body. Pasivní bilance 15/20 nesoucí pouhých 200 šermířských bodů z úterního základního kola usadila českého pětibojaře až na průběžnou čtyřiadvacátou příčku. Ve středečním semifinále se mu však vydařilo plavání a zejména střelba v závěrečné kombinované části. „Konečně se povedlo to, co jsem se celou sezónu snažil zlepšit. Fakt jsem se snažil na té střelbě pracovat. V kvaldě to tady ještě byla bída, ale dneska se to konečně povedlo. Na poslední položce už byla trochu nervozita, protože jsem věděl, že když to střelím dobře, tak už to bude na pohodu. Ale jsem strašně rád, že jsem to zvládl. Možná jsem si střelil i osobák,“ řekl po závodě potěšený Marek Grycz. Díky výborné střelbě mohl zvolnit na běhu. „Za to jsem rád, protože po kvaldě, kterou jsem musel jít úplně naplno, jsem byl dneska trochu koženej,“ přiznal. „Jsem rád, že jsem to mohl uběhnout nějakým optimálním tempem, nemusel jsem do toho moc tlačit a vyšlo to s tou dobrou střelbou nakonec docela na pohodu.“

Další síly pošetřil ještě před startem běhu v plavecké části díky nasazení do první rozplavby. „Člověk samozřejmě ví, že v tom startovním poli není úplně vepředu, když startuje z první rozplavby. Ale na druhou stranu ta pauza je pak znát. Ono se to nezdá, ale každá minuta tam hraje roli. Je obrovský rozdíl, jestli máte pauzu patnáct nebo pětadvacet minut,“ vysvětlil. 

Postup do sobotního finále měl nakonec plně pod kontrolou. „Markovi se nepovedla kvalifikace, kde šermoval i střílel hluboko pod svoje možnosti a musel běžet naplno. I v semifinále byl jeho šerm pod standardem, ale vždycky záleží i na tom odstupu od ostatních. A dneska byl Marek naštěstí pořád v závodě. Velmi dobře zaplaval a na kombi skvěle zastřílel. Jeho dnešní výkon byl výborný,“ chválil Marka reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera.

Kvalifikační limity pro LOH v Paříži

Marek Grycz tak v bojích o evropské cenné kovy doplní Lucii Hlaváčkovou, která včerejším postupem do finále udělala významný krok ke splnění kvalifikačních kritérií Mezinárodní ptibojařské unie pro účast na olympiádě v Paříži 2024. V Krakově se totiž v každé kategorii rozdává hned osm kvalifikačních míst, které ale může získat jen jedna závodnice a závodník za zemi. A do finále žen proklouzly pětibojařky právě z osmi zemí. Před olympiádou v Paříži, která se uskuteční za více než rok, je však nutné splnit i zbývající část mezinárodních kritérií a také vyhovět kritériím národním. 

Všichni ostatní čeští pětibojaři skončili zejména vinou nepodařeného šermu v semifinále. Svému šermířskému standardu se podle českého kouče Kučery přiblížil pouze Ondřej Polívka. „Ondra tady nebyl zdravotně stoprocentní, takže i s touto výchozí pozicí byla bohužel jeho šance na postup velmi malá,“ konstatoval.

Martin Vlach se opět pokusil stáhnout bodovou ztrátu v závěrečném běhu se střelbou. I přes to, že ji opět suverénně vyhrál, to však tentokrát na postup nestačilo. „Bylo to daleko. Jediná šance byla zkusit rozběhnout první kolo standardně, to znamená na Martinovy poměry rychle, a v případě, že by se skupině běžící o postup přiblížil na střelbě, začal by sbíhat,“ popsal Kučera a doplnil, že hned první nevydařená střelecká položka definitivě rozhodla. „Ta skupina byla daleko a Martin si samozřejmě umí dobře sečíst i během závodu, že ta šance už tam není.“

V podobné situaci se po podprůměrném šermu ocitl i Martinův reprezentační parťák Jan Kuf. Střelbu vyloženě nepokazil, ale na postup by musel zastřílet excelentně. „Honza nezastřílel nijak tragicky. Ale aby měl šanci poté, co tam nechal na šermu, musel by zastřílet tak dobře jako v kvalifikaci, kterou zvládl skvěle. A to se mu bohužel nepovedlo“ souhlasil Jakub Kučera. Už v úterý vypadla v semifinále také Karolína Křenková. Veronika Novotná skončila už v nedělní kvalifikaci.

Ve čtvrtek je v Krakově na programu soutěž smíšených štafet. Češi do ní nasadí Karolínu Křenkovou s Martinem Vlachem.

Testovací reklama