Evropské hry poprvé i s moderním pětibojem. Do Krakova vyráží sedm Čechů

23.06.2023

Evropské hry poprvé i s moderním pětibojem. Do Krakova vyráží sedm Čechů

Celkem sedm českých moderních pětibojařů se v příštím týdnu představí na Evropských hrách v polském Krakově. Ve hře je v každé kategorii osm přímých vstupenek na olympiádu v Paříži. Pětibojaře čeká neobvyklý závodní formát a oproti klasickému mistrovství Evropy nebudou závodit ve štafetách mužů a žen.

Do individuální soutěže žen, která odstartuje nedělní kvalifikací, nastoupí Lucie Hlaváčková, Karolína Křenková a Veronika Novotná. O den později se v kvalifikaci mužů představí Marek Grycz, Jan Kuf, Ondřej Polívka a Martin Vlach. Následovat budou klasicky základní kola šermu a semifinálové soutěže. Před sobotním vyvrcholením v podobě bojů o medaile však pětibojaře čekají dva dny volna, pětibojařky dokonce tři. S takovým soutěžním formátem se závodníci setkají vůbec poprvé. Formát všech letošních nejvýznamnějších soutěží, tedy finále Světového poháru, Evropských her a mistrovství světa, bude navíc odlišný. „To je samozřejmě komplikace z hlediska přípravy. A i když to mají všichni stejné, dobře to určitě není,“ je přesvědčený český reprezentační trenér Jakub Kučera. Do “volných“ dnů před sobotním finále navíc krakovští organizátoři vložili soutěž smíšených štafet. Nastoupit v ní však mohou pouze závodníci, kteří se účastní individuálního závodu. „Jsme součástí velké, multisportovní akce, která je omezená z hlediska počtu startujících. I proto musí být mixová štafeta složená z těch, co startují i v soutěži jednotlivců,“ vysvětlil Kučera. Je tedy víc než pravděpodobné, že jednotlivé týmy své nejelitnější závodníky do mixu nenasadí a štafetu poskládají z těch, kteří v individuální soutěži neprošli kvalifikací či semifinále. Ani český tým tak zatím nemá jasno, v jakém složení a jestli vůbec smíšenou štafetu postaví. „Je ve hře i varianta, že mixovou štafetu nepůjdeme. Vše bude záležet na průběhu soutěží,“ potvrzuje Kučera. Omezená kapacita se při Evropských hrách podobně jako při olympiádě dotkne i realizačních týmů.

Dalším úskalím krakovských her je absence štafet mužů a žen. Tedy soutěží, v nichž Češi dlouhodobě patří k nejlepším na světě. Z loňského mistrovství Evropy putovaly zásluhou dvojic Kuf‑Vlach a Křenková‑Novotná do Česka štafetové zlato a bronz. V aktuálním světovém žebříčku je česká mužská štafeta na prvním místě jak v kategorii seniorů, tak mezi juniory. „Myslím, že za celou dobu, co jsou štafety mužů a žen v pravidlech, na kontinentálním mistrovství nikdy nechyběly. Obzvlášť mužská štafeta je pro nás elitní závod a to, že v programu není, je samozřejmě škoda,“ lituje Kučera. Organizační komplikace naopak neočekává. A to i přesto, že se závody v Krakově nemají Češi téměř žádné zkušenosti. „Myslím, že využijí organizátory, kteří velmi často organizují pětibojařské závody v Drzonkowě a Spale. A to stejné bude pravděpodobně platit i o výběru a přípravě koní.“

Evropské hry nabídnou druhou letošní šanci napřímo splnit kvalifikační kritéria pro účast na olympiádě v Paříži. Rozdělovat se bude hned osm míst v kategorii žen i mužů.

Zasedání Výkonného výboru MOV

V těchto dnech vrcholí v Lausanne zasedání Výkonného výboru MOV, na které navazuje mimořádné 140. zasedání MOV. Olympijská budoucnost moderního pětiboje se ale asi ještě řešit nebude. O pětibojařském místě v programu olympijských her v roce 2028 se tak pravděpodobně definitivně rozhodne až na řádném 141. zasedání MOV v polovině října.

Evropské hry, moderní pětiboj, program:
Nedělě 25.6. - kvalifikace žen
Pondělí 26.6. - kvalifikace mužů, semifinálový šerm ženy
Úterý 27.6. - semifinále žen, semifinálový šerm mužů
Středa 28.6. - semifinále mužů
Čtvrtek 29.6. - smíšené štafety
Sobota 1.7. - finále žen, finále mužů

Testovací reklama