Druhou příčku vybojovala Veronika Novotná na SP # 3 (Albena / Bulharsko)

14.05.2022

Druhou příčku vybojovala Veronika Novotná na SP # 3 (Albena / Bulharsko)

Druhou příčku obsadila česká moderní pětibojařka Veronika Novotná v závodě Světového poháru v bulharské Albeně. Jedenadvacetiletá Češka po heroickém výkonu v závěrečné kombinované části nestačila pouze na Litevku Ievu Serapinaite. Třetí skončila Turkyně Ilke Ozyuksel.Výsledky.

Výsledky

 

Tažení za stříbrem zahájila Veronika Novotná už v základním šermířském kole, z něhož si díky výrazně aktivní bilanci 21/14 odnesla vynikajících 230 bodů. „Semifinálový šerm se mi povedl, to bylo super. Tím pádem jsem v semifinále mohla pošetřit síly a dneska ve finále všechno prodat,“ potvrdila klíč k úspěchu mladá Češka. Další dva šermířské body přidala díky jedné výhře ve finálovém bonusovém kole. Solidně absolvovala také jízdu na koni, ze které měla největší obavy. Se ztrátou dvanácti bodů skončila Novotná v jezdecké disciplíně jedenáctá. „Měla jsem skvělého koníka, který to se mnou přeskákal. Byl opravdu báječný. Sice jsem tam nechala pár bodů za jeden shoz a trochu i za čas, ale byla jsem naprosto spokojená, protože jsme oba ve zdraví dojeli. Mohla jsem se tak soustředit na zbytek disciplín.“

Právě jízda na koni bývá u mladých, méně zkušených pětibojařů často kamenem úrazu. Podle reprezentačního trenéra Jakuba Kučery se Veronika Novotná každým závodem zlepšuje. „V téhle fázi je nejdůležitější, aby v jízdě na koni získávala sebevědomí a to se jí povedlo. Její kůň byl opravdu výborný a ta jedna chyba byla zbytečná. Ale výsledek byl určitě dobrý a jezdecký projev naprosto v pořádku. Verča si potvrdila, že je opravdu na dobré cestě a že se lepší,“ hodnotil český kouč. 

Osmý nejrychlejší čas v následujícím plavání přiblížil Veroniku Novotnou ke splnění snu o medaili. Průběžně osmá také startovala do závěrečné kombinované části. Díky kvalitnímu běhu, výborné střelbě a druhému nejlepšímu výkonu kombinace se pořadím prokousala až na konečné druhé místo. „Od začátku jsem se snažila rychle běžet. Na střelnici to tentokrát vyšlo, střílela jsem líp než ostatní. Jsem opravdu nadšená. Je to všechno takové rychlé, ty emoce jsou silné,“ říkala po doběhu šťastná Veronika Novotná. Chválou výkonu v kombinované části nešetřil ani reprezentační trenér Jakub Kučera. „Veronika zastřílela osobák. A pokud se poprvé dostane do situace, kdy běží o medaili ve Světovém poháru a dokáže se zkoncentrovat tak, že střílí svůj nejlepší výkon, je to pro nás samozřejmě skvělá informace. Rozložení tempa v závěrečné kombinované části možná nebylo úplně optimální, ale to se dá v této situaci určitě pochopit. Běžela velmi dobře. A běžela dobře i takticky. Ten výsledek je skvělý a já myslím, že musí být stoprocentně spokojená.“

Ziskem stříbra se Veronika Novotná už ve svých jedenadvaceti letech řadí k historicky nejlepším českým moderním pětibojařkám. Stupni vítězů po šestnácti letech navázala na Lucii Grolichovou, která v roce 2006 ovládla Světový pohár v Moskvě. 

Na výsluní českého moderního pětiboje vstupuje nová generace. Veronika Novotná patří do tréninkové skupiny Alexandry Kučerové. Stejně jako vítěz posledního Světového poháru v Budapešti Martin Vlach či junior Matouš Tůma, který v Albeně při své premiéře ve Světovém poháru příjemně překvapil postupem do semifinále. „Jsou tam další junioři, kteří se hodně zlepšují. Matouš Tůma, který tady vypadal skvěle na běhu, Matěj Lukeš, Filip Houška a další. Potvrzuje se, že v mládežnickýc a juniorských kategoriích se to s nimi dělalo a dělá dobře. Pro všechny v týmu je to motivace. Vidí, že práce, kterou dělají, má smysl,“ vyzdvihl práci své manželky Jakub Kučera.

 

Testovací reklama