Do medailových bojů ve finále SP postoupili všichni tři Češi

24.06.2022

Do medailových bojů ve finále SP postoupili všichni tři Češi

Všichni tři Češi - Marek Grycz, Jan Kuf a Martin Vlach prošli při finále SP v Ankaře do zítřejšího boje o medaile. Výsledky semifinálové soutěže výrazně ovlivnila jízda na koni, jež přinesla abnormální množství eliminací. Češi si i přes nepříznivý los poradili s parkurem na výbornou.

Výsledky

 

Všichni si už ve středečním základním kole šermu vytvořili kvalitní bodový základ. Martin Vlach i Jan Kuf si připsali 225 bodů, Marek Grycz o deset bodů méně. Příjemným překvapením byl zejména šermířský výkon Martina Vlacha. „Martin na své poměry zašermoval vynikající výsledek. Nejen bodově, ale hlavně bilancí. Měl třiadvacet výher, dvanáct porážek a tři oboustranné prohry, což může být klíčové a opravdu to není prohra. Martin musel být s tím výsledkem jednoznačně spokojený,“ chválil český reprezentační trenér Jakub Kučera. Hned úvodní jezdeckou disciplínu pátečního semifinále výrazně ovlivnilo nezvyklé množství eliminací. V dopolední skupině A, v níž závodili i Martin s Markem, nebylo za parkur bodováno sedm z osmnácti jezdců. „Takové množství eliminací nepamatuji. Závod to poměrně zásadně ovlivnilo,“ kroutil hlavou Kučera. Marek Grycz jako jeden ze dvou jezdců absolvoval parkur za plný počet bodů a disciplínu vyhrál. Martin Vlach byl s drobnými problémy a dvěma shozy šestý. A Jan Kuf, který se připravoval na odpolední semifinále B, znervózněl. „To jsem podle mě nezažil za posledních patnáct let, že by bylo tolik eliminovaných. Z těch osmnácti jelo snad jen pět lidí normálně. Naši kluci jeli moc hezky a ten zbytek, to bylo něco neskutečného,“ líčil Honza. Dle kouče Kučery je v Ankaře problém s nevyrovnanou výkonností koní. „Tím, jak se celý podnik blíží ke konci, se organizátorům snižuje počet koní, kteří jsou ještě schopní parkur kvalitně absolvovat. Startovní pole koní je tak absolutně nevyrovnané. Je tu řada koní, kteří mnohdy dokáží zachránit i malé chyby. V dopoledním semifinálovém bloku ale byla taky skupina koní, kteří sem absolutně nepatří. Ani ne tak výkonností, ale hlavně tím, že jsou velmi atypicky jezditelní. A to je pro někoho, kdo má na seznámení s koněm dvacet minut, prakticky neřešitelná situace.“

Češi si vylosovali koně z celého zmíněného spektra. „Marek dostal koně, který tu chodí velmi kvalitní výsledky a je relativně bezproblémový. Jel ho výborně a velmi citlivě,“ ocenil Kučera čistou jízdu Marka Grycze. „Martin dostal koně, který byl výkonnostně výborný, ale atypicky jezditelný. Měl speciální uzdění se dvěma otěžemi. To je u pětiboje hodně nestandardní. Takový kůň se většinou pětibojařům vůbec nedává, protože s tím už musí mít jezdec zkušenost,“ vysvětloval Jakub Kučera. „A Honza, asi aby to bylo spravedlivé, si vylosoval koně z té nejhorší skupiny, který byl velmi problematický a senzitivní. Takový typ koní by ve startovním poli standardně být neměl. Byl to rezervní kůň, který jel dnes poprvé. Zvládli to relativně dobře hlavně kvůli tomu, že je Honza jeden z nejlepších jezdců mezi pětibojaři.“ Honza si z jízdy odnesl 278 bodů. „Normálně by takové body asi znamenaly konec v závodě. Ale tím, co se v jízdě stalo v první skupině dopoledne, jsem věděl, že mám ještě šanci postoupit. Myslím, že jsme to zvládli ještě docela se ctí, ale pro diváky to musel být šílený zážitek,“ litoval Jan Kuf. 

V bonusovém kole šermu přidali Marek s Honzou po jednom zásahu, plaveckou část zvládl z Čechů nejlépe Marek Grycz. Nepodařilo se mu však dobře zregenerovat před závěrečnou kombinovanou částí a na první střelecké položce ztratil jistotu přímého postupu. „Musel potom opravdu běžet. Bylo totiž jasné, že z první skupiny se kvůli dopoledním jezdeckým eliminacím bude postupovat jedině napřímo,“ popisoval Kučera. Marek nakonec do finále postoupil jako pátý. S klidem a rozvahou mohl naopak běžet Martin Vlach. I tak doběhl do cíle s náskokem jako první.

Jan Kuf v odpolední skupině startoval do závěrečného běhu se střelbou na přímém postupu jako pátý. Vinou slabší střelby doběhl devátý. „Střílel jsem takový svůj letošní průměr. Po malých krůčcích se to zlepšuje, což je dobré znamení směrem k mistrovství světa a Evropy. Z čeho mám opravdu radost, je běh, ve kterém jsem se dneska cítil velmi dobře. Takže co jsem nechal na střelbě, jsem si pak seběhl zpátky. Bohužel tím, že byla střelba oproti ostatním slabší, jsem musel běžet až do konce, což mi vzalo na zítra nějaké síly,“ odhaduje Jan Kuf. „Ale myslím, že nás tam je spousta takových, kteří se ještě teď na ten zítřek úplně netěší. Věřím, že zítra ráno, až se vzbudím, to bude dobré.“

Češi jako jeden ze tří národních týmů postoupili do sobotního finále v plném složení. Povedlo se to ještě Korejcům a Maďarům. „To je super vzhledem k mistrovství Evropy a světa, kde doufám, že se nám to povede stejně. Uvidíme, co z toho zítra dokážeme vytěžit. Máme docela hezké pozice, tak jsem na nás zvědavý,“ těší se Jan Kuf.

Finálová soutěž žen s Karolínou Křenkovou je v Ankaře na programu v sobotu dopoledne. Muži zabojují o medaile v odpoledních hodinách.

 

Testovací reklama