Do finále mistrovství světa prošli tři Češi

28.07.2022

Do finále mistrovství světa prošli tři Češi

 Tři české zástupce bude mít sobotní mužské finále mistrovství světa v egyptské Alexandrii. Do bojů o medaile prošli Jan Kuf, Ondřej Polívka a Martin Vlach. Češi mají jako jedno ze čtyř kompletních družstev velkou šanci na zisk týmové medaile. Marek Grycz se do finále nedostal. Karolína Křenková si odnesla ze semifinálového šermu žen do dalších bojů 230 bodů. Veronice Novotné se nedařilo, získala 165 bodů. Zítra dívky čeká boj o sobotní večerní finále.

Výsledky

 

Je to mimořádně náročný podnik. Po kvalifikaci a základním semifinálovém kole šermu závodili pětibojaři v Alexandrii třetí den v řadě. Takový program v extrémních podmínkách, jaké koncem července v Egyptě panují, bere síly přímo bleskově. Přesto se Čechům jako jednomu ze čtyř týmů povedlo protlačit do sobotního finále individuálního závodu tři závodníky ze čtyř. „Tady v tom závodě je to opravdu těžké. My jsme dneska začínali relativně brzy, takže jsme strávili poměrně velkou část toho závodu na přímém sluníčku, což tady v Egyptě není úplně super zážitek. Ale jsem rád, že si to budu moct zopakovat ještě jednou za dva dny,“ říkal s úsměvem Jan Kuf. Základní semifinálové kolo šermu přitom Čechům příliš nevyšlo. S nejvyšším bodovým základem (225b.) vstupoval do semifinále právě Kuf. V bonusovém kole ještě dva zásahy a s nimi čtyři cenné body přidal. „Myslím, že se hodily hlavně proto, že jsem si mohl trochu zvolnit na plavání. To pro mě bylo asi to nejlepší možné,“ přemítal. V plavání díky solidnímu bodovému zisku ze šermu startoval až v nevýhodné poslední rozplavbě. „Celý rok si zvykáme na nový formát a tohle je to nejméně příjemné, co se člověku může stát. Má pak dvanáct minut na to se rozklusat a začít závod. Je to spíš závod o čas. Co nejrychleji se převléknout a nějak se aspoň trochu vyklusat. Ale očividně ani ti další kluci, co se mnou byli v rozplavbě, to moc nezvládli. I ti, co střílí normálně velmi dobře, dneska poměrně dost zmatkovali,“ popisoval Honza, který nakonec do elitní osmnáctky prošel napřímo z šesté příčky semifinále A.

V relativně dobré výchozí pozici byl po základním šermu s 215 body také Ondřej Polívka. „Byl to Ondrův nejlepší šermířský výkon i body za velmi dlouho dobu,“ ocenil reprezentační trenér Jakub Kučera. Postup do finále vynesly Polívkovi vyrovnané výkony v dalších disciplínách. „Bylo to všechno kolem průměru a naštěstí to stačilo,“ souhlasil.

V o poznání složitější situaci se po základním šermu ocitl Martin Vlach. Se 190 body vstupoval do semifinále na průběžném třicátém místě. „Ta pozice nebyla úplně nejlepší,“ uznal. „Ani na bonusovém šermu jsem nenahnal žádné bodíky. Na plavání jsem předvedl asi to, co se ode mě očekávalo. A naštěstí jsem si dnes pohlídal střelbu a běžecky to bylo asi také v pořádku, takže to nakonec na postup stačilo. Byť je to postup na body, což je pro mě asi premiéra za celou seniorskou i juniorskou kategorii.“ Závěrečnou kombinovanou částí Martin doslova prolétl a znovu potvrdil, že v běhu se střelbou jen těžko hledá přemožitele. Ze své ztráty na startu stáhl více než minutu a se sedmnáctkou na hrudi se posunul o devět příček. „Je pravda, že se o tuhle disciplínu můžu opřít, ale já bych se chtěl ideálně opírat o víc disciplín než jen o jednu, resp. o dvě. Protože pak když tam člověk udělá chybu, tak už jinou oporu nemá,“ prohlásil. V sobotním finále ho kvůli nevýhodnému bodovému základu ze šermu opět čeká těžký boj. „Zhruba rok se teď Martin turnaj od turnaje zlepšoval, jeho šermířské výkony šly nahoru. Ale tady se to prostě nespojilo. Ke standardnímu výkonu tam určitě tři, čtyři zásahy chyběly a budou chybět i ve finále. S tím se musí počítat,“ připomíná reprezentační kouč Kučera.

Motivací do sobotního medailového klání bude pro Čechy i možnost získat cenný kov v soutěži družstev, v níž se utkají s Maďary, Francouzi a Němci. „Motivace je to samozřejmě dobrá. Dáme do toho všechno jak kvůli individuálu, tak kvůli družstvům. Uvidíme, jak se to poskládá i u ostatních,“ slibuje Ondřej Polívka. „Tohle je velká paráda. Družstvo jsme měli naposledy na mistrovství Evropy 2019 v Bathu a to bylo ve finále ještě 36 lidí. Takže takhle v osmnáctce být ve třech je určitě skvělé,“ těší Martina Vlacha.

Jediným Čechem, který neprošel semifinálovým sítem, je Marek Grycz, jehož bodová ztráta po základním šermu byla příliš velká.

Testovací reklama