Další zastávkou Světového poháru v moderním pětibojije je Budapešť

24.04.2023

Další zastávkou Světového poháru v moderním pětibojije je Budapešť

Budapešť bude hostit další podnik Světového poháru v moderním pětiboji. Závody v maďarské metropoli, do nichž zasáhne také osm Čechů, začnou už v úterý. Mezinárodní unie moderního pětiboje podpořila návrat nezávislých neutrálních sportovců s ruskými a běloruskými pasy do mezinárodních soutěží. Ve Světovém poháru se však zatím jejich účast nepředpokládá.

Do Maďarska původně český tým neplánoval jet v nejsilnějším složení. Roli hrála nejen velmi krátká pauza od posledního podniku v Ankaře, ale také sezónní plán přípravy směrem k letošním vrcholům. Nakonec však do Budapešti vyráží téměř kompletní česká špička. Martin Vlach si bude moci zavzpomínat na své vítězství z loňského roku. Opět nebudou chybět ani Marek Grycz a Jan Kuf, které doprovodí juniorský mistr světa ze štafetového závodu loňského roku Matouš Tůma. Mezi ženami se o co nejlepší výsledek poperou Lucie Hlaváčková, Karolína Křenková, Veronika Novotná a Anna Roubíčková.

„Martin s Honzou závodili v Ankaře až do konce a ta pauza byla opravdu krátká. Organizačně nebyla Ankara vůbec zvládnutá a pro závodníky to bylo proto ještě náročnější, než jsme čekali. Kombinace těchto faktorů není samozřejmě pro výsledek v Budapešti ideální, ale rozhodli jsme se, že oba kluci závodit budou. Naopak s největší pravděpodobností pak vynechají poslední závod Světového poháru v Sofii a vložíme tam nějaký kvalitní tréninkový blok,“ odkrývá plány reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. 

Kvůli drobným zdravotním problémům si po Světovém poháru v Ankaře dává závodní pauzu Ondřej Polívka. V Budapešti ho nahradí Matouš Tůma. Jedenadvacetiletý talent se mezi seniory prosadil už loni, když na Světovém poháru v Sofii postoupil mezi 36 nejlepších. Na mistrovství světa seniorů navíc s Filipem Houškou vybojoval bronz ve štafetě. „Pro mladé kluky je to složitá sezóna, protože naše nejlepší čtyřka zatím výrazně nechybovala. Zatím všichni vždy minimálně postoupili z kvalifikace. Ale výkonnostní odstup nastupující generace není nijak velký,“ vkládá do Matouše důvěru reprezentační kouč Kučera. Vrásky mu ale dělají zdravotní trable Filipa Houšky, který kvůli únavové zlomenině jedné z nártních kostí do letošního Světového poháru pravděpodobně už nezasáhne.

I v Budapešti budou čeští pětibojaři usilovat o co největší porci bodů do žebříčku Světového poháru. Právě z něj totiž vzejdou účastníci červnového finále v Ankaře. Stejně jako v uplynulých sezónách, i letos se o celkovém vítězi Světového poháru rozhodne pouze na základě výsledku ve finálovém závodě na přelomu května a června. Ve finále mohou startovat pouze tři závodníci za zemi. V aktuálním žebříčku po dvou závodech je v nejlepší šestatřicítce průběžně třetí Martin Vlach, čtrnáctý Jan Kuf a jedenadvacátý Ondřej Polívka. Výrazně vzdálen není ani Marek Grycz, který zatím absolvoval jediný závod.

Start českého mixu

Oproti předchozím podnikům bude tentokrát v Budapešti startovat také česká smíšená štafeta. O jejím složení bude rozhodnuto až v průběhu podniku. I přes to, že se český tým letos zaměřuje zejména na individuální závody, je start mixu v Budapešti potřebný. „Česká smíšená štafeta by měla nasbírat nějaké body do světového žebříčku, aby se na něm udržela tak vysoko, že si tím zajistí start na mistrovství světa,“ vysvětlil Jakub Kučera. Napřímo se může český mix kvalifikovat na mistrovství světa v rámci Evropských her v Krakově. Kvůli zvláštnímu závodnímu modelu se však může podle českého kouče stát, že smíšenou štafetu čeští pětibojaři vůbec nenasadí. „V Krakově je soutěž mixů v programu zařazena mezi semifinále a finále individuálních závodů. Platí však zároveň neobvykle omezená kvóta na startující. Ve štafetě budou moci závodit jen ti, kteří startovali v individuální soutěži. Není tedy možné postavit smíšenou štafetu ze závodníků, kteří v soutěži jednotlivců startovat nebudou.“

UIPM podpořila návrat Rusů a Bělorusů

Mezinárodní federace moderního pětiboje (UIPM) ve čtvrtek oznámila, že podporuje doporučení MOV umožnit návrat do mezinárodních soutěží ruským a běloruským závodníkům. Dle Jakuba Kučery se dalo toto rozhodnutí očekávat. „V situaci, kdy MOV rozhoduje o budoucnosti moderního pětiboje v olympijském programu, se samozřejmě očekává, že pětibojařská unie bude naprosto důsledně následovat veškerá doporučení, která MOV předloží.“

Zůstává však otázkou, jak může být toto rozhodnutí uvedeno do praxe. „Jsem poměrně skeptický k tomu, jak velký počet Rusů a Bělorusů trénuje v zahraničí, aby mohli být k dispozici pro mimosoutěžní dopingové kontroly ze strany Světové antidopingové agentury,“ obává se Kučera. Velký otazník se vznáší také nad reakcí organizátorů mezinárodních soutěží. Těžko splnitelná může být pro ruské a běloruské moderní pětibojaře také podmínka nulové vazby na armádu a policii. „Armádní struktury v rámci ruského pětiboje hrají zásadní roli,“ připomíná Kučera.

UIPM ve svém prohlášení uvedla, že podporuje cestu návratu nezávislých, neutrálních sportovců s ruskými a běloruskými pasy, aby sportovci všech národností mohli společně soutěžit v souladu s Olympijskou chartou a ve jménu zásady nediskriminace. Dle UIPM bude zřízena nezávislá komise, která posoudí každý jednotlivý případ. 

Nepředpokládá se však, že by ruští a běloruští sportovci stanuli na startu některého ze zbývajících letošních Světových pohárů. Ohledně Evropských her a mistrovství světa je otázkou, jak budou Poláci a Britové reagovat na vydávání víz Rusům a Bělorusům.

Testovací reklama